vedení účetnictví

Vložil Anonymous, 17. Duben 2009 - 9:40 ::

Dobrý den, chci se zeptat, jestli musíme jako společenství vlastníků bytů vést účetnictví, i když nevykazujeme žádné příjmy? Děkuji Jarka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 17. Duben 2009 - 10:21

    SVJ je právnická osoba, tak musí podle zákona o účetnictví vést účetnictví.

    Pochybuji, že nemáte příjmy. Příjmem je např. i úrok bance.

    Možná nemáte příjmy, které podléhají dani z příjmů. Potom nepodáváte daňové přiznání. Ale účetnictví vést musíte. Pokud ho nepovedete, jsou možné i sankce.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Hanca (bez ověření), 17. Duben 2009 - 11:48

    Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit také ohledně účetnictví SVJ – když jsem se v našem SVJ podivovala, že správce vykazuje v roční závěrce výsledovku se samýma nulama, bylo mi napsáno následující „…výsledovka je nulová, protože Společenství pro dům č.p. … a obecně společenství vlastníků jednotek nebylo zřízeno dle zákona za účelem podnikání (nezisková organizace). SVJ má za rok 2008 hospodářský výsledek zisk 2,82 Kč, což jsou úroky z běžného účtu. Výkaz zisku a ztrát se uvádí v tisících. Úroky z běžého účtu u SVJ jsou příjmem společenství jako právnické osoby , ale nepodlehájí dani z příjmu a ani se nepodává daňové přiznání. Účetní audit jako takový na starosti nikdo nemá, ale výbor společenství nebo pověřený vlastník si může kdykoliv přijít účetnictví zkontrolovat.“ Je to opravdu tak, nebo nás někdo „lakuje“ ? Díky moc za váš názor. Hanka

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 17. Duben 2009 - 12:33

    Že SVJ patří mezi nevýdělečné organizace, Váš správce ví. Neví zřejmě ale, že tyto organizace mají respektovat vyhlášku č. 504/2002 Sb., která je určena právě pro ně. Ve vyhlášce nenajdete, že by ji SVJ nemusela respektovat, tzn. nemusela účtovat náklady na účtech 5. účtové třídy.

    Z jakých podkladů Vám potom správce sděluje, jaké náklady mělo SVJ podle druhů, tj. kolik jste vynaložili na opravy a udržování, na režijní náklady výboru, na odměny členů orgánů SVJ, na pojištění domu atd.?

    Pokud Váš správce neúčtuje o nákladech a výnosech v souladu s vyhláškou na nákladových a výnosových účtech, řídí se nejspíše radami některých „poradců“, kteří radí účtovat všechno rozvahově.

    Více informací je na www.klaiex.webnode.cz např. v rubrice Základy účetnictví.

    O účtování nákladů je v rubrice Otázky a odpovědi uveden samostatný příspěvek v části Správa.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".