Úrok z prodlení
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se stal vlastníkem jednotky v SVJ rozhodnutím soudu zpětně k 1.10.2011 po zemřelém vlastníkovi, ale rozhodnutí nabylo právní moci 6.6.2012 a platby přicházely postupně během července 2012. Od kdy je možno požadovat úroky z prodlení? Eva
JiBi, základní chyba: úřad se nestal vlastníkem. Úřad pouze (jak je zřejmé z jeho názvu) zastupuje český stát. Budete-li vymáhat úrok z prodlení, musíte vymáhat na České republice zastoupené Úřadem. V jiném případě soud vaši žalobu rovnou zamítne pro nedostatek pasivní legitimace žalovaného.
Dále: vymáhat můžete pouze úrok z prodlení vzniklý z dluhů po lhůtě splatnosti. Zdá se to jednoduché, ale víte co je dluh?
Dluh nevznikne při pouhém neplacení záloh. Záloha totiž není dílčí platba (splátka). Proto na ni nelze uplatnit úrok z prodlení.
Dluh na správu domu by vznikl pouze na základě řádného vyúčtování předchozího účetního období, jestliže podíl vlastníka jednotky na výdajích SVJ na správu domu převýšil celkový součet uhrazených záloh zaplacených všemi vlastníky této jednotky. V tom případě státu vznikla povinnost uhradit příspěvek na správu ve vyúčtované výši – pokud ovšem od SVJ obdržel vyúčtování s výzvou k úhradě a s určením dne splatnosti.
Dluh z neuhrazení služeb vznikl pouze pokud jste státu předali řádné vyúčtování služeb za uplynulé zúčtovací období s vyčíslením doplatku. Prodlení nastalo po marném uplynutí reklamační lhůty, a to dnem následujícím po dni splatnosti.
lake
Na to zapomeňte, už jste někdy bojovala s molochem? Měli jsme stejný případ a nic jsme nedostali. Jenom to, že vám něco poslali je vlastně vaše vítězství. Zkusit to ovšem můžete, od kdy píšete sama, od 1.10.2011.
Poslední komentáře