splácení úvěru za tep.čerpadlo

Vložil Karamelka (bez ověření), 31. Březen 2016 - 9:26 ::

Dobrý den,prosím někoho o laické vysvětlení problému…aby to pochopil každý … Jako SVJ jsme zakoupili tepelné čerpadlo atd.abychom ušetřili ta teplo,teplou vodu a elektřinu.Věc se má tak,že nikdo nechápeme z čeho se tedy úvěr za čerpadlo a ostatní věci bude přesně splácet.Bylo nám sděleno,že zálohy na vše zůstanou stejné,jen musíme všichni převést elektřinu na SVJ.Ovšem zde je jádro pudla-prý zálohy stejné,ale poměrná část(nechápu kolik a jak se to vůbec může?)se jakoby převede do fondu oprav a z něj se zase prý poměrná část dle podílu bude splácet na úvěr.Je toto vůbec normální?Znamená to pro nás ,že i když máme zálohy na tuv,teplo a elektř. stejné,část nám vezmou na úvěr,čímž neušetříme nic,a ve výsledku v ročním vyúčtování nám ani nic nevrátí z ušetřených peněz které platíme na zálohy.....rozumí tomu někdo?Přeci když si hlídám spotřebu třeba tuv a mám vysoké zálohy a vždy ve vyúčtování mi vrací,tak nemohu tím že si sám šetřím dávat to na splácení úvěru?????díky za odpovědi a vysvětlení…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil churos (bez ověření), 7. Duben 2016 - 7:50

    osobně si mysllím že výbor SVj naplánoval takto:

    Do té doby před čerpadlem jste měli CZT od nějaké firmy dejme tomu 750Kč/GJ jako jednotkovu cenu. A platíte podle toho co spotřebujete.

    Následně si výbor nechal vypracovat projekt, který na tepelné čerpadlo, který sníží častku dejme tomu na 300Kč/GJ.

    Projet vyšel např. na 4 000 000 úvěr, který jste jeko shromáždění vastníků schválili na vybudování vastního tepelného zdroje.

    A splácet plánují následovně. SVJ vyrobá cenu za 300Kč/GJ ale vám dál účtuje částku 750Kč/GJ. A z vybraných 400Kč za GJ splácí úvěr u banky. PO cca 6 letech, už nebude mít co splácet a tak se na shormáždění dohodnete, že si jednotkovou cenu snížíte.

    Chováte se jako teplárna, jenom sami vůči sobě. Dál se rozúčtovává podle spotřebovaného tepla v každé bytové jednotce. Ušetříte za celkovou výrobu, protože teplárně neplatíte ztráty na vedení. A místo prachů teplárně si splácite valstní technologii. Každopádně z dlouhodobého hlediska pro Vás výhra, někdo u Vás přemýšlí dopředu.

    TO druhé, převést všechny domácnostni na D056d je podvod, jak píše lake. tento tarif se vztahuje na elektrokotle a tepelná čerpadla. V praxi to nikdo moc nekontroluje.

    Vložil lake, 1. Duben 2016 - 7:54

    Je mi Vás líto: píšete nesmysl o neexistujícím fondu oprav. To znamená, že členové výboru švindlují v účetnictví, nebo podvádějí vlastníky jednotek. SVJ nejspíše žádný fond právnické osoby v účetnictví nemá. Pravděpodobně byl již spáchán trestný čin zkreslování údajů o hospodaření a jmění. Možná i trestný čin podvodu, podle toho co zde píšete o přelévání peněz a tunelování záloh.

    Musím hned zkraje požádat, abyste upřesnil kdo si pořídil tepelné čerpadlo a dále kdo je provozovatelem tepelného čerpadla. To je totiž zásadní informace a podle toho se bude odvíjet odpověď na Váš dotaz. Možné jsou tři nejčastější scénáře:

    1. Vlastníkem čerpadla je SVJ – právnická osoba. V tom případě je nejspíše i provozovatelem, dodává tepelnou energii vlastníkům jednotek a kalkuluje věcně usměrněnou cenu tepla podle metodiky ERÚ. V tom případě si do ceny tepla zahrne i odpisy zařízení a náklady spojené s úvěrem (vedení úvěrového účtu a úhrady úroků z úvěru). Výnos z provozu TČ pokryje i náklady SVJ na splácení jistiny úvěru. Vlastníci vše zaplatí v ceně tepelné energie.
    2. Vlastníkem čerpadla jsou vlastníci jednotek, a jde o společné technické zařízení domu. V tom případě měla být napřed dosažena shoda o změně prohlášení vlastníka, protože v něm určitě není tepelné čerpadlo uvedeno jako společné technické zařízení. V tomto případě SVJ nakoupilo cizí věc pro vlastníky jednotek. Mělo by je vyzvat k úhradě jejich dluhu. Pak se s nimi může domluvit o splátkovém kalendáři, ovšem za vyšší cenu – vždyť SVJ si kvůli neplatičům musí vzít bankovní úvěr, a to také něco stojí.
    3. Čerpadlo je věc v přídatném spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. V tom případě se obsah prohlášení vlastníka nemění, nepoužije se právní úprava bytového vlastnictví/spo­luvlastnictví, nýbrž použije se právní režim přídatného spoluvlastnictví podle § 1223 a následujících NOZ. SVJ nejedná jako správce domu, nýbrž jako cizí osoba, která dodala vlastníkům tepelné čerpadlo.

    Opakuji: Nelze Vám odpovědět, dokud nenapíšete kdo je vlastníkem a kdo provozovatelem čerpadla.

    • Napsal jste: „… nikdo nechápeme z čeho se tedy úvěr za čerpadlo a ostatní věci bude přesně splácet.“

    Úvěr bude splácet ten, kdo si úvěr sjednal. Kdo dluží – ten platí. To je tak triviální skutečnost, že není možno se nad tím jakkoliv pozastavovat. To musí vědět SVJ, z čeho hodlá splácet svůj dluh bance. Na to jste se měli ptát na samém začátku. Výbor přišel s plánem vybírat zálohy určené na budoucí nutné náklady správy, ale hodlají tyto částky vytunelovat a použít na splácení vlastního dluhu SVJ u banky. To jsou dva trestné činy. Vy vlastníci jednotek máte všichni zákonný ručitelský závazek za jakékoliv dluhy SVJ, takže není vyloučeno, že to nakonec banka bude vymáhat od všech vlastníků jednotek.

    • Napsal jste: „… jen musíme všichni převést elektřinu na SVJ.“

    To vypadá jako další pokus o podvod. Je sice pravdou, že elektřina pro tepelné čerpadlo má vlastní sazbu D56d, která je výhodnější než sazba pro domácnosti D02d, ale není možné odebírat elektrickou energii v sazbě pro TČ a používat tuto energii pro domácnosti. Pro sazbu D56d platí, že je-li vytápěcí soustava s tepelným čerpadlem součástí společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů, musí být napájena samostatným přívodem a měřena samostatným měřicím zařízením.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".