rozúčtování nákladů na jednotky a garážová stání
Dobrý den, mám následující problém: v našem SVJ je prohlášení vlastníka vystaveno zvlášť na bytové jednotky a společné prostory v domě a zvlášť na garážová stání. Několik majitelů BJ nemá podíl na garážových stáních.Na GS jsou samozřejmě stanoveny zálohy a dělá se roční vyúčtování nákladů jako u byt. jednotek. Nyní při diskusi o způsobu rozúčtování jedna nemajitelka přišla s tím, že majitelé GS by do „společného rance“ měli platit svým kompletním podílem, tzn že ve vyúčtování za bytové jednotky by se objevil celkový spoluvlastnický podíl na všech prostorách včetně GS, a k tomu navíc ještě jedno vyúčtování za provoz garážových stání tak jako dosud. Přijde mi, že je po mě požadováno, abych prostory garážových stání zaplatila vlastně 2× a tato paní nemajitelka se pouze pokouší na náš úkor snížit své vlastní náklady. Prosím o radu či informaci, jak se v podobném případě při rozúčtování obvykle postupuje. Děkuji. Mlčáková
Vážená paní Mlčáková. Opět chyba již při zakládání SVJ a schvalování-sestavování Stanov, části hospodaření SVJ.
Je nutné v souladu s oběma „Prohlášeními…“ jednoznačně stanovit výši příspěvku dlouhodobé zálohy (Fondu oprav) pro byty a rozdílně pro garážové stání dle odborného posouzení jejich technického vybavení, např.garážové stání 50% výše příspěvku bytových jednotek na jeden podíl. Motivací může být návrh nového zákona o vlastnictví bytů.
Další nutnou věcí je stanovení krátkodobé zálohy na služby spojené s užíváním jednotek bytových a jednotek garážových stání a vyúčtování dle skutečně spotřebovaných nákladů, tedy i způsob rozúčtování „neměřených“ nákladů mezi byty a garážové stání.
Postupte mi prosím e-mailovou adresu.
Matějka
Vážený pane Matějko, děkuji za poskytnuté informace. Pokud jde o způsob jak příslušný developer nechal zapsat prohlášení vlastníka, nemohli jsme to nijak ovlivnit a přistupujeme k tomu tak, že jsme jeden dům, kde prostor GS je ve spoluvlastnictví větší části majitelů bytů. Můj dotaz směřoval spíše ke způsobu rozúčtování nákladů. Současná praxe je taková, že majitelé GS přispívají určitým podílem na provoz SVJ,energie, do FO atd.přesně tak, jak píšete ve své odpovědi. Vyúčtování za období se dělají vždy 2, jedno, které se vztahuje pouze k domu a okolí(zahrada) a jedno, které se týká pouze GS. To znamená, že lidi, kteří vlastní pouze byt obdrží pouze 1 vyúčtování a ti, co vlastní byt i GS obdrží 2. Spor se týkal použitého podílu při zpracování vyúčtování. Např.: vlastním byt i GS takže mám podíl na BJ, mám podíl na GS a potom celkový podíl. Při vyúčtování použiji – podíl na BJ všude, kde se to týká pouze domu podíl na GS všude, kde jde o garáže celkový podíl (BJ+GS) na ostatní náklady (např. údržba zeleně apod.) Zdá se mi to správné.
Názor, který je představenstvu vnucován říká že musím vždy použít celkový podíl bez ohledu na to, čeho se náklad týká.Z čehož mi ale plyne, že všechny náklady zaplatím 2×. Jednou jako majitel bytu a jednou jakou majitel garáží. Dotyčná paní vychází z toho, že GS nevlastní a jako majitelka pouze bytu disponuje samozřejmě jediným spoluvlastnickým podílem.
Děkuji ještě jednou za odpověď a za ostatní názory v diskusi. Objevila jsem tento portál náhodně a považuji jej za velmi užitečný.
Jinak je možno se se mnou spojit přes adresu iva.krocova@centrum.cz
Kde má v návrhu nového ZoVB oporu poloviční příspěvek za garážové stání? Metr čtvereční jako metr čtvereční, podíl jako podíl.
Vážený beze jména. Navsal jsem: „dle odborného posouzení jejich technického vybavení, např.garážové stání 50% výše příspěvku bytových jednotek na jeden podíl“.
Dále uvádím: „Motivací může být návrh nového zákona o vlastnictví bytů.“ K tomu Vám bezejmenému uvádím, že paní Mlčáková konstatovala, že mají samostatně „Prohlášení…“ pro byty a samostatně „Prohlášení…“ pro garážová stání; (lze aplikovat jako společné části domu společné jen některým vlastníků). Je nutné hledat cesty pro naplnění nejvíce spravedlivé rozúčtování a ne tvrdit, že to nejde. Atipické SVJ se dvěma „Prohlášeními…“.
Matějka
Na kolik částí je rozděleno prohlášení vlastníka je samozřejmě zcela irelevantní, všechny části tvoří dohromady jedno prohlášení vlastníka, v němž lze vymezit garážová stání samostatně, a nebo jako součást jednotky. Na přispívání tyto formální drobnosti vliv nemají.
JosefK
Pane JosefeK, jak byste si představoval
- „vymezit garážová stání“ samostatně,
- garážové stání jako součást jednotky ?
V domě lze vymezit „jednotky“ a „společné části domu“.
Terminologii určuje §2 -Vymezení pojmů. Garážové stání – není místností ani nemůže být „součástí“ jednotky(věci). Možná jste myslel „příslušenství“ k věci(jednotce), to spíše.
„Součást“ je „vše“ co k věci podle její povahy náleží a nemůže být od ní odděleno, aniž by se tím věc znehodnotila "(výňatek citace dle JUDr Pražáka)
Stání ovšem nemůže být příslušenstvím bytu. Není to místnost ani ohraničený prostor.
Garáž lze formálně mít jako
- společnou část domu (společnou jen některým vlastníkům)
- společná garáž jako nebytový prostor – jednotka. Stání jsou vyjádřena jako spoluvlastnický podíl na této jednotce – garáži.
G.X.
Garážová stání, pokud to dobře chápu, jsou garáží pro více automobilů, a tak by je mělo být možné vymezit jako jednotku stejně jako jednotlivou garáž. Tato prostora by pak byla ve vlastnictví více vlastníků.
Ano, v našem domě to takto je, 12 garáží tvoří nebytovou jednotku s podílovým vlastnictvím. Společný je jen manipulační prostor. Pavel
Pane JosefeK, přečtěte si prosím původní dotaz, poté tvrďte něco o irelevantnosti či formální drobnosti. Dotaz jasně píše o dvou „Prohlášeních…“ a jednom SVJ.
Matějka
To netvrdím já, to tvrdí zákon, který říká, že důležitý je obsah listiny, nikoliv na kolik částí je rozdělena nebo jak je nadepsána. Máte ale jistě pravdu v tom, že vypracovávat více než jedno prohlášení je protiprávní stav, takže jsem nabídl řešení, a sice nahlížet na to jako na listinu o více částech, které tvoří jeden nedělitelný celek. Více se bez znalosti obsahu listiny vyjádřit nemohu.
JosefK
Poslední komentáře