Rozpočet tepla a TUV
V menším sídlišti 10–12 paneláků jsou dva z nich napojeny na 1 PST.Za r.2010 jsme byly tyto dva domy-2SVJ-vedeny jako dvě střediska SBD.Teplo i TUV byly fakturovány jako 1 ZJ-1 odběratel. Teplo bylo rozúčtováno poměry mezi 50 bytů (z jediné částky korun. Je správné, když TUV se stejným postupem nerozúčtovala? TUV se rozúčtovala nejdříve rozdělením m3 poměrem mezi dva domy a potom teprve v rámci každého domu zvlášť mezi byty? Z faktury se částka za TUV rozdělila na ZS a SS, ZS na 50:50 a SS koruny i GJ mezi dva domy podle procentního poměru, daného m3. Tím v konečném pohledu je ZS i SS u každého domu jiná než 30:70? Děkuji.R.
Protiřečíte si.
Píšete, že "TUV se rozúčtovala nejdříve rozdělením m3 poměrem mezi dva domy a potom teprve v rámci každého domu zvlášť mezi byty."
Vzápětí píšete "Z faktury se částka za TUV rozdělila na ZS a SS, ZS na 50:50 a SS koruny i GJ mezi dva domy podle procentního poměru, daného m3."
Popisujete tedy dva odlišné způsoby rozúčtování. Který z nich platí?
lake
Nejdřív se asi znají m3 vodoměrů-byty. Pak podle faktur (součet za 12 měsíců po vysčítání roku)se mezi dva domy podle podílu procent těchto domů (př.48%+52%)rozdělí celkové GJ (př.100GJ) i Kč a teprve potom se dělilo na ZS=30%mezi dva domy půl na půl(2×15 GJ),SS=70% podle již uvedeného poměru (dům A=48%,důmB=52%).Když se vzal potom každý dům samostatně, sečetla se ZS a SS, tak ten poměr neseděl 30:70%,ale teď jsem přišel na to, že ve vlastním vyúčtování je to dodrženo, ale bylo pro to změněno původní rozdělení GJ mezi ZS a SS. Je to křížově tak přizpůsobované, že ve vyúčtování to teď sedí,ale ten náš dům tedy ZS těch 15 GJ nemá. Ale šlo mi o to dělení mezi dva domy, zda nemělo být postupováno jako u otopu, a mělo se dělit hned v úvodu mezi 50 bytů?R.
Děkuji za upřesnění. Uvodem je třeba říci, že neexistuje žádný matematický důvod, proč by poměr základní a spotřební složky v některé části zúčtovací jednotky měl být právě 30+70%. Pokud se rozúčtovatel snaží dosáhnout tohoto výsledku pomocí švindlování s čísly, pak Vaše vyúčtování je pravděpodobně vadné.
V úvodním příspěvku jste napsal, že oba domy jsou jedinou zúčtovací jednotkou (ZJ). Podle ustanovení § 2 vyhlášky č. 372/2001 Sb. platí:
"Zúčtovací jednotkou [je] objekt nebo jeho část, popřípadě objekty nebo jejich části, které mají jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení^1) a společné měření nebo stanovení množství tepelné energie a nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody".
Z uvedeného plyne, že postup při rozúčtování podle vyhlášky je následující:
Náklady na poskytování TUV pro obě budovy se napřed dělí na složku základní (30%) a spotřební (70%). ZS se dále rozpočítá přímo na jednotky v obou budovách podle podlahové plochy jednotek. SS se rozpočítá podle náměrů vodoměrů TUV v jednotkách. Jinak řečeno: Postupuje se tak, jako by obě budovy byly jedna velká nerozdělená budova.
Uvedené platí pokud obě budovy mají shodné cirkulační potrubí TUV se shodnou izolací.
lake
Poslední komentáře