Příspěvky SVJ na služby a do fondu na účet Družstva

Vložil Anonymous, 17. Říjen 2007 - 10:15 ::

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Vedu účetnictví bytového družstva,které začátkem roku převedlo do osobního vlastnictví 15 z 16 bytových jednotek-ze zákona vzniklo SVJ,ale nikdo se nemá k tomu,aby nechal SVJ zapsat do OR ani ustavit výbor.Všichni si přejí zůstat členy družstva.To jen na okraj.Problém je v tom ,že veškeré platby záloh na služby a příspěvky do fondu oprav stále hradí na účet družstva a faktury za opravy a ostatní náklady jsou také na družstvo.Vzhledm k tomu,že budu muset předložit přiznání k dani z příjmů,zajímalo by mě zda musím odečíst náklady společných částí domu dle podílu oněch 15 jednotek proti přijatým zálohám(příspěv­ku)do fondu oprav ( MD –511 opravy či –501 materiál/ D –324 přijaté zálohy), nebo zda mají být v nákladech ponechány a v následujícím roce bude ztráta dle výsledku hospodaření r.2007 uhrazena z těchto záloh. Děkuji za pomoc.MS

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Říjen 2007 - 10:56

    Vážená paní,v zájmu představenstva družstva – původního vlastíka je naplnit ustanovení ZoVB, cituji dle §9 ZoVB:

    • odst.3 Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.
    • odst.4 Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení § 9, 11 a § 15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.

    Všichni původni členové družstva, nyní vlastníci jednotek měli zvážit důvody, které je vedou k převodu bytu do osobního vlastnictví včetně povinností, které z osobního vlastnictví vyplývají ze zákonných norem, např. zákona č.72/1994 Sb. v platném znění (ZoVB).

    Družstvo právně vykonává správu cizího majetku včetně vedení účetnictví – má na to družstvo živnostenské oprávnění? V dané nedokončené transformaci majetku družstva doporučuji v oblasti účetnictví daňového poradce.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 17. Říjen 2007 - 15:05

    Aby jste mi rozuměl,jsem správce tohoto Družstva ,máme uzavřenou smlouvu na správu nemovitosti včetně vedení účetnictví (před převodem do osobního vlastnictví)a mám na to živnostenské oprávnění. Myslíte,že i v tomto případě se to posuzuje jako správa cizího majetku?Děkuji MS

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".