Převod družstevního vlastnictví do SVJ

Vložil Hanah (bez ověření), 23. Březen 2012 - 8:42 ::

Dobry den, Jsme družstvo o 15 členech. Již cca 3 roky se tahne převod do osobního vlastnictví, které bylo jednohlasně odhlasováno, z důvodu neschopnosti představenstva, kde vládne senilní předsedkyně. Máme vypracovány smlouvy o převodu vlastnictví. Předsedkyně několika členům, které má z osobních důvodů v nelibosti, odmítla podepsat a ověřit smlouvy, kde je uvedena jako „předávající“. Ostaní 2 členové představenstva s ní nechtějí mít problémy a žádnou iniciativu nevyvíjí. Jako důvod nepodepsání naší smlouvy uvádí chybné vedení kanalizační stoupačky a požaduje opravu. Objektivně je tento důvod nesmyslný, rekonstrukce našeho bytu i celková rek. domu byla zkolaudována. Odklon stoupačky kolem bytu ve světlíku je přípustny, problém s odpadem nemá v domě nikdo, pouze předsedkyně. Může touto podmínkou bránit podpisu? Jak mohu postupovat? Nyní jde na zápis do katastru poute cca 10 členů družstva, kterým smlouvy podepsala. Bude tedy paralerně fungovat zbytek družstva i SVJ. Bude míti i nadále pravomoci předsedkyně? Budu potřebovat její podpis ?

Děkuji Hanah

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ZoVB: když vládně senilní předsedkyně (bez ověření), 24. Březen 2012 - 8:58

    Vyjádření k příspěvku:

    „Vložil Hanah (bez ověření), 23. Březen 2012 – 8:42 :: Vznik společenství“

    Vážená paní Hanah,

    uvádíte, že Vám „Vaše senilní předeskyně“ odmítá převést byt do Vašeho výlučného vlastnictví. Svoje právo (na ten převod) dovozujete z usnesení členské schůze.

    Musíte se obrátit na soud, aby soud nahradil projev vůle družstva. Obsahem návrhu (žaloby) musí být Vámi požadovaná smlouva o převodu. Soud rozsudkem nahradí podpis Vaší „senilní předeskyně“. Až vyzískáte pravomocný rozsudek, vydáte se s tímto rozsudkem na příslušný katastrální úřad, který na Váš návrh provede změnu vlastnických práv.

    V Praze, dne 24.3.2012

    ZoVB


    PS: Vaše „senilní předeskyně“ nemusí svůj postoj nijak zdůvodňovat.
    Může jednat z nízkých pohnutek – a hrdě s k tomu hlásit.

    Vložil Hanah (bez ověření), 25. Březen 2012 - 2:37

    Vážený ZoVB, soud mi připadá jako poslední možnost. Předsedkyně dle mého není absolutně oprávněna jakkoliv podmiňovat svuj podpis. V případě kdyby soud proběhl, kdo by platil náklady? A cca jak dlouho by to trvalo? Díky za odpověď. Hanah

    Vložil lake, 23. Březen 2012 - 15:55

    Družstvo nemá nic společného se SVJ. Do nabytí vlastnického práva k bytu zůstáváte nájemcem. Pokud představenstvo družstva neplní k čemu je zavázáno usnesením členské schůze, zvolte si představenstvo jiné. To je vše, co jako člen družstva můžete ve věci dělat.

    K otázce odpadního potrubí:
    Je bezvýznamné, zda úprava byla zkolaudována, zda potrubí ve světlíku je přípustné, zda to někomu v domě vadí či nevadí.
    Důležité je pouze to, zda změna byla provedena se souhlasem pronajímatele (družstva). Pokud ne, je oprávněno požadovat, abyste vše uvedla do původního stavu.

    lake

    Vložil Hanah (bez ověření), 25. Březen 2012 - 2:23

    Děkuji za tuto pro mne duležitou informaci ohledně odpadního potrubí. Souhlas druřstva s tímto postupem mám písemný,originál, podepsaný předsedkyní. Poté udělala kopie, na které dodatečně černě dopsala, že s tímto postupem nesouhlasí a rozdala všem členům družstva :-) Zapomněla, že mám originál. Čím máte, prosím, tento názor podložený? Abych mohla argumentovat? Děkuji moc. Hanah

    Vložil lake, 25. Březen 2012 - 4:35

    Hanah, na váš případ se vztahuje ustanovení § 693 a § 694 ObčZ. Pronajímatel je oprávněn požadovat, aby nájemce odstranil závady a poškození domu, které způsobil (§ 693), případně aby odstranil neschválené změny v bytě (§ 694).

    Ze znění § 694 a contrario plyne, že nájemce nemá zákonnou povinnost odstranit stavební úpravy a změny, se kterými pronajímatel vyslovil souhlas. Povinnost nájemce uvést byt a dům do původního stavu ovšem může vyplývat ze soukromoprávní nájemní smlouvy nebo i z pozdější dohody nájemce s pronajímatelem o změnách v bytě.

    Obsah Vaší nájemní smlouvy ani rozsah uděleného souhlasu neznám, takže k věci nemohu nic více říci.

    lake

    Vložil Hanah (bez ověření), 28. Březen 2012 - 20:34

    Lake, obracím se na Vás ještě s dotazem ohledně vniku SVJ s 10 členy a fungování zbytku družstva o 5 členech v jednom domě. Po zápisu na katastr vznikne SVJ( 10 členů), tito noví vlastníci byt. jednotek automaticky přestávají být členové družstva? Původní družstvo se tedy zredukuje na 5 členů a musí si zvolit nové představenstvo? Jde mi o to, kdo po vzniku SVJ, v kterém budou všichni původní členové představensta družstva, může podepisovat další smlouvy( 5 zbylých členů družstva) o převodu z družst. vlastnictví na osobní vlastnictví. Děkuji hanah

    Vložil lake, 28. Březen 2012 - 21:09

    Hanah, počítáte špatně. Pokud bude 10 nových vlastníků jednotek, bude SVJ mít 11 členů. Jedenáctým členem bude družstvo.

    Ohledně členství v družstvu po nabytí vlastnictví bytu si zjistěte, zda vaše družstvo je družstvem podle § 24 odst. 1 ZoVB. V tom případě by členství v družstvu zaniklo s nabytím jednotky (s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 9 ZoVB).

    Není-li vaše družstvo takovým družstvem, pak se řídíte vašimi stanovami, popř. smlouvami o převodu bytu. V nich najdete zda členství zanikne nebo nezanikne.

    lake

    Vložil Hanah (bez ověření), 28. Březen 2012 - 22:24

    Díky za odpověď, Lake. Přesto se v tom našem problému nějak ztrácím a potřebuji ho rychle vyřešit. Ačkoliv máme jako družstvo právníka, neví o tom zdaleka tolik, co vy :-) Není možné, prosím, domluvit si s Vámi osobní konzultaci, ke které připravím veškeré potřebné podklady? Díky Hanah

    Vložil Pavel ... (bez ověření), 24. Březen 2012 - 11:06

    Domnivam se ze prevodem dalsiho clen bylo mohlo dojit k likvidaci druzstva. Zalezi na stanovach-min. pocet je 5.

    Pavel …

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 24. Březen 2012 - 17:54

    Domníváte se špatně.

    Vložil pavel ... (bez ověření), 24. Březen 2012 - 20:41

    Má domněnka vycházela z níze uvedeného

    dle Obch. Z. § 221 4) Družstvo musí mít nejméně pět členů; to neplatí, jsou-li jeho členy alespoň dvě právnické osoby. Na trvání družstva nemá vliv přistoupení dalších členů nebo zánik členství dosavadních členů, splňuje-li družstvo podmínky předcházející věty.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".