Převod do vlastnictví v bytovém družstvu
V našem bytovém družstvu vzniklém v roce 2001 bude jeden člen a pouze jeden, žádat o převod bytu do vlastnictví. Bude tedy jedním vlastníkem, ostatní byty zůstanou ve vlastnictví družstva. Má nárok tento člen na nějaké vyrovnání, vyplacení členského podílu či jiných financí v případě, že a) ukončí členství v družstvu nabo b)zůstane členem družstva. Děkuji.
Mýlí se Převaděč i „. (bez ověření)“. Ani jeden z nich o věci nic neví, ale přesto mají touhu psát nesmysly.
Odpověď by tazatel měl v první řadě hledat v zákonu č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev.
Podle § 3 odst. 2 tohoto zákona platí, že majetková účast oprávněného člena v převádějícím družstvu (…) (dále jen „členský podíl“), je (…) vypořádána dnem, kdy tento člen nabyl jednotku (…) do vlastnictví. To platí i o základním členském vkladu, pokud byl rovněž zdrojem financování výstavby.
Zároveň platí, že zanikne členství v převádějícím družstvu, nezaplatí-li člen základní členský vklad ve výši určené stanovami nejpozději do 30 dnů ode dne nabytí vlastnického práva k převedené jednotce.
Pokud družstvo má ze zákona povinnost jednotku převést, pak se bude při tom řídit právě zákonem č. 311/2013 Sb.. Představenstvo družstva jsou zřejmě zmatkaři, když tvrdí že musí žádosti vyhovět, ale netuší který zákon jim takovou povinnost ukládá.
Justitianus
Nelze vyloučit postup podle zákona č. 311/2013 Sb., to lze ale pouze u některých družstev. Tazatel však tvrdí, že právo na převod bytu je v nájemní smlouvě, nikoliv, že právo vyplývá ze zákona.
Pane Převaděči, pokud družstvu neplyne povinnost ze zákona, pak by mohla plynout jedině ze soukromoprávního ujednání stran. Dovedu si představit soukromoprávní smlouvu mezi družstvem a nájemcem družstevního bytu. Taková ujednání zákon nezakazuje.
Ovšem jednalo by se o jakousi zvláštní a exotickou kombinaci dvou různých a nesouvisejících právních vztahů – nájemní smlouva k bytu a smlouva o smlouvě budoucí na převod jednotky.
Smlouva (nebo její část) však není neplatná jen proto, že na jedné listině se nachází více různých vzájemných závazků. |
Váš předpoklad o neplatnosti není naprosto ničím podložen, pouze hádáte.
Soudím společně s Vámi, že tazatel se v něčem mýlí, či se nepřesně vyjádřil. Právo na převedení jednotky do vlastnictví by mohlo plynout z jiného smluvního ujednání, nikoliv ze smlouvy čistě nájemní. Při tom je bezvýznamné zda obě smlouvy jsou na jedné listině. Je-li tomu tak, pak se potvrzuje amatérismus představenstva družstva: spatlat na jeden papír dohromady nájemní smlouvu a příslib/závazek převodu jednotky – to se hned tak nevidí …
A to ani nemluvím o tom, že v takové speciální smlouvě měly být předem vyřešeny otázky členského podílu nabyvatele jednotky, osud jeho základního (a případně dalšího) členského vkladu, a samotné další členství nabyvatele jednotky v družstvu.
Justitianus
Odpověď na Vaše dotazy jsou ve stanovách a ZOK. Nejprve bych ale řešil, zda má ten jediný člen vůbec právo na převod bytu. Právo má podle zákona, stanov nebo rozhodnutí členské schůze? Máte dům rozdělený na jednotky? Pokud nikoliv, tak kdo zaplatí rozdělení domu na jednotky a zavkladování na KN? Víte, že rozdělením domu na jednotky stoupne družstvu daň z nemovitých věcí? Víte, že budou problémy v provozu vzniklého paskvilu a v účetnictví, když bude koexistovat jeden byt ve vlastnictví jedince a ostatní byty ve vlastnictví družstva? Hodně nepovedený nápad.
Zmíněný člen má právo na převod bytu do vlastnictví podle nájemní smlouvy. Vymezení jednotek připravujeme. Vymezení jednotek, prohlášení vlastníka a vklad do katastru zaplatí družstvo. Účtárně nevznikne větší problém, má s podobnými případy zkušenost. Nepovedený nápad? Čí – člena družstva, který má na převod právo nebo představenstva družstva, které musí žádosti vyhovět?
Pochybuji, že právo na převod bytu vyplývá z nájemní smlouvy. Pokud je něco takového napsáno v „nájemní“ smlouvě, tak je „nájemní“ smlouva v této části neplatná. O nakládání s majetkem družstva rozhoduje členská schůze, stanovy nebo zákon.
Poslední komentáře