Předání dokladů ostatním členům výboru
Jeden ze členů výboru společenství dlouhodobě zadržuje u sebe veškeré doklady společenství a na výzvy k postoupení dokladů ostatním členům výboru reaguje pasivní rezistencí nebo zdržovacími taktikami. Co lze podniknout?
Dotazovateli, dotaz je nejasný. Co zadržuje? Doklady musí mít někdo u sebe. Pokud nemáte v domě místost, skříň nebo nevím co, tak to musí u sebe mít někdo jeden. Nebo se domníváte, že stránku číslo 1 nějaké smlouvy má mít u sebe jeden člen výboru, číslo 2 druhý a číslo 3 třetí člen.
Opakuji – jeden ze členů výboru má u sebe v bytě šanony se všemi doklady. Po řadu měsíců nelze dosáhnout toho, aby zmíněnou dokumentaci postoupil dalšímu členu výboru.
Předpokládám, že máte v SVJ přesně stanoveno (stanovamí nebo usnesením výboru) kde mají být dokumenty společenství uloženy a kdo k nim má přístup.
Předpokládám, že toto rozhodnutí existuje v písemném zápisu, abyste je mohli doložit orgánům činným v trestním řízení.
A předpokládám, že předchozí marné pokusy o získání přístupu k dokumentům SVJ za minulé období jste schopni prokázat (např. zápisy z jednání výboru, písemné výzvy s doručenkou, ústní výzvy se svědky).
A jak jste se dočetl v Trestním zákoníku, k naplnění skutkové podstaty trestného činu podle § 254 TrZ je nutné, aby došlo k ohrožení majetkových práv jiné osoby (např. vlastníka jednotky).
lake
A kdyby Vaše první dva předpoklady splněny nebyly, pak lze něco
udělat?
(u nás – pozdě bohužel „honit bycha“ – nyní splněny
nejsou)
A uvedené trestní oznámení může podat i pouhý člen Společenství kterému nejsou umožněny uvedené materiály k zpřístupnění – tedy, ne JEN člen Výboru?
Dotazovateli, asi dostanete 2 rady: policie a soud. Pokud je poslechnete, nezapomeňte sdělit výsledek. Já ho sice tuším, ale pro ostatní to bude překvapení. :-))
Trestný čin podle TrZ § 254 Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.
Sazba je odnětí svobody až na dvě léta nebo zákaz činnosti.
Obraťte se ihned na policii.
lake
„…Zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění…“
- a v čem spatřujete „skutkovou podstatu“ ?
- v neupotřebitelnosti ? (nemožnosti je použít statutárním orgánem)
- v zatajení ? (před kým? před kterýmkoliv členem SVJ nebo jen před
statutárním orgánem) ?
- předpokládám, že při nesplnění Vašich „prvních dvou předpokladů“ – zjevně k vydání nedojde. Zjevně i proto, že nebude zadokumentována ta předaná dokumentace takže nepůjde prokázat kterou konkrétní dokumentaci někdo „zatajuje“ a tím ji činí „neupotřebitelnou“. Což se jeví jako situace tazatele.
N.
Poslední komentáře