poměrová měřidla
Jedná se koupelnu, kde je vytápění zajištěno procházející stoupačkou. V domě byly již dříve na radiátorech osazeny termostatické uzávěry. Před minulou topnou sezonou se SVJ rozhodlo umístit na radiátory poměrová měřidla.Rozhodnutím samosprávy SVJ ( přes odpor majitele bytu )umístili poměrové měřidlo i v koupelně na stoupačku, kde samozřejmě není žádný uzávěr a nedá se tedy teplo nijak regulovat. Z toho je zřejmé, že údaje na měřidle byly neúměrně vysoké a tedy i náklady na vytápění. Prosím o váš názor, zda je možné a na základě jakého předpisu takto postupovat. Dekuji za brzkou odpověď.
V koupelně je stanovana vyšší výpočtová teplota než jinde v bytě. Pochybuji, že by tuto teplotu zajistila stoupačka bez radiátoru, i když vyloučit to nemohu.
Vážený E56,
koupelnu, vzhledem k její malé rozloze, postačuje otápět potrubí bez otopných těles. Je to záležitost projektu domu a stanovení množství průtoku tímto potrubím tak, aby rozdíl mezi stoupacím a vracejícím potrubím nebyl vyžší než 10°C, bylo používáno na starých otopných soustavách, na nových s nižší teplotou otopné vody se již neužívá.
Je řada domů, především v panelové výstavbě, kde v koupelnách není otopné těleso ani otopné potrubí. Místnost je situována tak, že je otápěna prostupem tepla z ostatních místností. V případě potřeby byl v těchto místnostech – koupelnách se stavbou dodán elektrický „infrazářič“. Další teplo se získalo z „napouštění vany TUV“ = doplňkové zdroje tepla pro kalkulaci vnitřních teplot místností (dnes již neužíváno při projektování budov).
Ve starších domech cihlové výstavby byl zase v koupelnách „ohřívací válec“ na TUV, který daný prostor velmi dostatečně otápěl.
Matějka
Stupačky procházející jednotkou jsou výslovně řešeny ve vyhlášce 372/2001 Sb.
podle vyhlášky je uvedená koupelna místností bez otopného tělesa, ale vyhláška pamatuje i na porocházející stoupačky: je to tato část vyhlášky 372/2001 Příl.1 A.
Koeficienty pro stanovení započitatelné podlahové plochy
2. místností bytů a nebytových prostorů, v nichž není umístěno otopné těleso a které jsou začleněné v objektu tak, že s místnostmi s otopným tělesem přímo sousedí ±--------------------±---------------+
Koeficient [ – ] |
±--------------------±---------------+
jednou stěnou | 0,1 |
±--------------------±---------------+
dvěma stěnami | 0,2 |
±--------------------±---------------+
třemi stěnami | 0,35 |
±--------------------±---------------+
čtyřmi stěnami | 0,5 |
±--------------------±---------------+
pěti a více stěnami | 0,75 – 1,0 |
±--------------------±---------------+
- Stěnou se rozumí boční stěna, strop a podlaha. Má-li místnost velké
rozdíly v délkách stěn nebo sousedící místnosti nejsou podél celých délek stěn, zvolí se koeficient úměrný hodnotám z tabulky. Za sousedící vytápěné místnosti se nepovažují chodby a schodiště společných částí objektu, i když je v nich umístěno otopné těleso.
- Je-li v místnosti bytu či nebytového prostoru bez otopného tělesa
neizolované potrubí vnitřního rozvodu tepelné energie (vertikální
rozvody přívodní i zpětné, horizontální rozvody přívodní i zpětné,
přípojky k otopným tělesům delší jak 0,5 m), zvýší se koeficienty
stanovené dle počtu stěn o hodnotu navýšení stanovenou podle vzorce
5S
n = ------- [ – ],
A
kde je
n – navýšení [ – ]
S – povrch potrubí [m2]
A – započitatelná podlahová plocha místnosti [m2],
přičemž výsledný koeficient včetně navýšení nemůže být větší než 1,0 (k
- n ú 1).
Dobrý den. Děkuji za zprávu, ale asi jsme si nerozuměli.Mně jde o to, zda je oprávněné osazení měřidla na potrubí, kde není možná regulace. Děkuji.
Vážený pane Dárek,
chyba, na potrubí se měřidla nikdy neosazují. Váš správce nezná zákonné předpisy.
Za teplo z potrubí v místnostech se „hradí náklady tepla“ dle ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb., Příloha č.1, článek A, odstavec 2, písmene b): "Je-li v místnosti bytu či nebytového prostoru bez otopného tělesa neizolované potrubí vnitřního rozvodu tepelné energie (vertikální rozvody přívodní i zpětné, horizontální rozvody přívodní i zpětné, přípojky k otopným tělesům delší jak 0,5 m), zvýší se koeficienty stanovené dle počtu stěn o hodnotu navýšení stanovenou podle vzorce
n = 5S / A [ – ],
kde je
n – navýšení [ – ];
S – povrch potrubí [m2];
A – započitatelná podlahová plocha místnosti [m2]; přičemž výsledný
koeficient včetně navýšení nemůže být větší než 1,0 (k + n
ú 1).
Matějka
Poslední komentáře