Parkovací stání - výlučné užívání - katastr

Vložil xpedro (bez ověření), 29. Duben 2014 - 8:43 ::

Dobrý den,

zakoupil jsem bytovou jednotku s parkovacím stáním ve výlučném užívání v roce 2013 a do konce roku 2013 byl proveden i zápis do katastru. Zvažuji koupi další parkovací stání (momentálně ve výstavbě), ale prodejce mi sdělil, že si s parkovacím stáním musím koupit např. sklep, jelikož nelze do katastru zapsat pouze výlučné užívání parkovacího stání.

Není možné v tomto případě pouze udělat dodatek ke stávající smlouvě a rozšířit plochy, ke kterým mám právo výlučného užívání?

Děkuji za radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Duben 2014 - 10:34

    Nic jste si nekoupil kromě jednotky. Parkovací stání pouze užíváte na základě dvoustranné dohody s prodávajícím.

    Pokud prodávající již není jediným vlastníkem všech zbylých jednotek v domě, pak se už nemůžete vůči ostatním vlastníkům dovolávat znění Vaší smlouvy. Takže ani jakýkoliv „dodatek ke stávající smlouvě“ nebude mít žádné právní účinky. Druhá strana smlouvy již není vlastníkem parkovacích stání. Prodávající tedy ztratil právo o nich rozhodovat.

    Vlastníci jednotek mohou rozhodnout o užívání společných částí domu i jinak, než máte uvedeno v kupní smlouvě. Nejsou Vaší smlouvou nijak vázáni.

    lake

    Vložil tristone, 29. Duben 2014 - 10:45

    Tak ona je otázka, jak je to parkovací stání řešené.

    Souhlasím s tím, že teď už mu ho prodávající jen tak jednoduše připsat nemůže. Ale s tím rozhodováním o užívání to nemusí být tak snadné, záleží jak je to zapsané. Pokud je to výlučné právo součásti prohlášení vlastníka, tak to se mění výrazně hůř a ostatní mu ho jen tak snadno neseberou.

    Vložil Monika S (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 13:29

    Dobry den, resim problem s SVJ, za rok 2013 jsem dostala vyuctovane naklady i za garaze, kde bohuzel nemam zadne pravo je uzivat. SVJ argumentuje tim, ze jsem spolumajitel a proto platim podle sveho podilu, bohuzel SVJ nechce uznat i dalsi vec, ze ke garazim nemam pravo je uzivat, proto by naklady za garaze meli uctovat jen tem co to pravo maji. Za garaze proto platim elektrinu, stojni cisteni garazi apod.. Poradite mi, jakym zpusobem se tyto veci za vylucne pravo spravne vyuctovavaji. Predem dekuji.

    Vložil lake, 18. Srpen 2014 - 14:58

    Moniko, Váš příspěvek je bohužel zmatený. Píšete o parkovacích stáních, pak zase o garážích. O co tedy ve skutečnosti jde? Přečtěte si napřed prohlášení vlastníka budovy.

    Píšete o podílu spoluvlastníka a vzápětí zase o službách elektřina a strojní čistění. To jsou různé věci, které nijak nesouvisejí: jedno je přispívání na správu vlastního majetku a druhé je odebírání služeb. Takže: o co z toho Vám jde?

    lake

    Vložil tristone, 18. Srpen 2014 - 13:51

    SVJ třeba postupuje správně.

    My tady nemůžeme vědět, jak přesně máte garáže upravené, jestli jako společné části, jednotky nebo jako jednu jednotku. Stejně tak nevíme, jak máte nastavená pravidla rozúčtování nákladů.

    Ale pokud vyjdeme z toho, co jste nepsala, tak můj odhad je ten, že garáže jsou společné prostory a někteří mají právo na využívání konkrétních garážových stání. Takže pokud nemáte žádná speciální pravidla na rozúčtování nákladů a služeb, tak platíte náklady na správu a údržbu podle svého podílů a skutečně nehraje roli, zda máte právo parkovat nebo ne. Příspěvky na služby (úklid, osvětlení) by podle zákona měli jít podle počtu bydlících osob, nemáte-li upraveno jinak, a to opět i pokud nemáte právo tam parkovat.

    Zatím jsem nikde nenarazil na to, že výlučné právo by bylo nějak zákonně upraveno, takže je to na vnitřních mechanismech SVJ, aby se dohodlo. Se službami to půjde relativně dobře, s ostatními náklady to bude horší – opět za standardních podmínek.

    Vložil lake, 18. Srpen 2014 - 14:51

    Pro Tristone: vyloučení spoluvlastníka z užívání společné věci bylo již dávno vyřešeno konstantní judikaturou. Zde se o tom psalo 33krát, není co dodat: http://www.portalsvj.cz/stitky/….

    Samozřejmě platí, že pokud vyloučený spoluvlastník o nic nepožádá, nic od nikoho nedostane. Tak už to na světě chodí …

    lake

    Vložil Monika S (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 14:27

    Vylucne pravo je primo upraveno zakonem, dale od 1.1.2014 nove upraveno i v Obcanskem zakoniku, kde se rika, ze se podle vylucneho prava prispusobi i mesicni zalohy na sluzby apod..Zkusim tedy jeste zjistovat dal co s tim muzu udelat. Dekuji. Monika

    Vložil tristone, 18. Srpen 2014 - 14:41

    Tak hodně štěstí.

    Bral jsem to tak, že když už máte vyúčtování za předchozí rok, tak se ještě řídíte podle předchozích zákonů.

    Takže podle NOZ můžete zkusit upravit předpisy na další období.

    Vložil Monika S (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 14:44

    Vylucne pravo uz bylo v zakone minuly rok:-), to neni novinka pro letosni rok. Letos se pouze rika, ze to maji SVJ zohlednit jiz pri vyberu mesicnich zaloh na sluzby, coz se v mem pripade stejne nedeje.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".