Opisování zákona
Ta společenství vlastníků vzniklá před 1.1.2014, která do svých stanov opsala zákon o vlastnictví bytů, mají výhodu, neboť mají jasno v tom, čím se mají řídit.
Máme ve stanovách uvedeno, že v ostatním platí zákon o vlastnictví bytů. Není zřejmé, zda to je stejné (nyní, po jeho zrušení), jako by zákon o vlastnictví bytů byl do stanov opsán.
Pan Evžen se hluboce mýlí. Nezná totiž platnou právní úpravu.
Podle § 3028 odst. 3 NOZ platí, že veškeré smluvní a závazkové vztahy sjednané před účinností NOZ, se i nadále řídí dosavadní právní úpravou. Příslušná ustanovení NOZ se tedy nepoužijí.
Stanovy SVJ(2000) jsou právě takovou smlouvou. Proto v nich nemusí být opsán ZoVB, a přesto se vztahy mezi SVJ a členy řídí i nadále podle ZoVB.
lake
lake
Pane lake,
vy si z nás snad děláte legraci. Sám jste dosud tvrdil, že stanovy SVJ nesmí být v rozporu s obecnými ustanoveními NOZ.
To je úplně jedno, zda SVJ opsala do stanov zákon o vlastnictví bytů. Pro všechna SVJ platí, že ustanovení stanov (vč. těch opsaných ze ZOVB), která odporují donucujícím ustanovení NOZ jsou neplatná.
„ustanovení stanov (vč. těch opsaných ze ZOVB), která odporují donucujícím ustanovení NOZ, jsou neplatná.“
Pane Evžene,
mám za to, že o ustanovení stanov odporující donucujícím ustanovení NOZ tady nejde. Jak je to s ustanoveními stanov, která donucujícím ustanovení NOZ neodporují, a na něž je ve stanovách pouze poukázáno, jak uvedla tazatelka, formulací „v ostatním platí zákon o vlastnictví bytů“? Obdobná formulace se běžně do smluv a jiných listin uvádí, aby bylo zřejmé, čím se daná smlouva řídí.
Poslední komentáře