Nové právní předpisy k FVE k 31.1.2023
1)Vyhláška č. 404/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, ve znění pozdějších předpisů, účinnost od 1.1.2023:
Vyhláška umožňuje sdílení elektřiny prostřednictvím zavedení vůdčího odběrného místa, které bude v bytovém domě jediné a připojen k němu bude společný zdroj. Přes toto odběrné místo budou realizovány, resp. prodávány, také přebytky v domě nespotřebované elektřiny (přetoky) z domu do sítě. Vedle vůdčího odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy budou moci nadále vybírat vlastního dodavatele a také ochrana spotřebitele u nich zůstane nedotčena.
Zvolený přístup zároveň umožní vybudovat společný zdroj i tam, kde by s jeho instalací nesouhlasili někteří vlastníci bytů či podílníci družstva. Projektu se totiž mohou účastnit jen ti, kteří o to projeví zájem. Ostatních obyvatel domu se změna nijak nedotkne. Podmínkou bude pouze schválení instalace zdroje domem jako celkem. O potřebné hlasovací kvótě budou rozhodovat pouze stanovy družstva nebo SVJ, nikoliv vyhláška.
Pokud si lidé v bytovém domě instalaci společného zdroje schválí, zvolí si účastníci projektu tzv. alokační klíč. Podle toho se bude rozdělovat společně vyrobená elektřina mezi jednotlivé domácnosti. Bude také potřeba instalovat nové elektroměry vyššího typu měření (typ B). Jejich instalace je běžně zpoplatněna, ERÚ se však dohodl s distributory, že v těchto případech budou nová měřidla instalována zdarma.
2)Zákon č. 19/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony s účinností od 24.1.2023 (LEX OZE I)
Zákon zvyšuje hranice výkonu výrobny elektřiny bez licence od ERU z 10 kW na 50kW.
Zároveň se stavby OZE do 50 kW považují za drobné stavby ke kterým není nutné jakékoliv posouzení ze strany stavebního úřadu.
3)Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, připomínkové řízení ukončeno 4.11.2022 (LEX OZE II):
Novela má od 1.7.2023 umožňovat vznik Energetických společenství a Společenství pro obnovitelné zdroje.
4)Návrh vyhlášky o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW
Hezký den!
Jak bude fungovat to rozdělování? Dodavatel elektřiny vyúčtuje přidruženým odběratelům méně o tolik, co odebrali z místní výrobny, a zbytek si účastníci proplatí mezi sebou? Na jakou vzdálenost od zdroje se může provést to přidružení, musí to být jedna budova, jeden areál, sousední dům v obvodu jedné trafačky…?
P_V,
rozdělování má fungovat podle schváleného tzv. alokačního klíče.
Plná verze sdílené elektřiny v rámci tzv. energetických společenství bude možná až po přijetí LEX OZE II, snad od 1.1.2024.
Hezký den!
Pavel
„schváleného tzv. alokačního klíče.“ hmmm…
Je to někde srozumitelně popsané? Jak bude od dodavatele ve faktuře vyúčtovaná elektřina odebraná přidruženými místy v době, kdy hlavní místo dodává – za distribuční sazbu, nebo zcela zadarmo? Jak se majitel hlavního místa dozví, komu kolik dodal?
P_V,
ERU to vysvětluje takto:
„Zákazníci v OMv (vůdčí odběrné místo) a OMp (přidružené odběrné místo) si odsouhlasí tzv. alokační klíč, tedy procenta, podle kterých bude při vyhodnocení provedeném PDS (provozovatel distribuční soustavy) rozdělována elektřina dodaná do sítě z OMv (přetok) mezi jednotlivá OMp. Od 1. ledna 2023 bude prozatím možný jen jednoduchý statický alokační klíč, tedy alokace dohodnutého procentuálního podílu pro každé OMp v každém čtvrthodinovém intervalu, maximálně však do výše spotřeby daného OMp v daném čtvrthodinovém intervalu. Část přetoku, který zbyde, tedy který se nepodaří alokovat mezi OMp, zůstane dodávkou OMv do sítě. Do budoucna předpokládáme rozšíření tohoto jednoduchého statického alokačního postupu o druhé kolo, kdy se část zbylé dodávky z OMv ještě jednou „dorozdělí“ podle poměru zbylých spotřeb OMp.“
Hezký den!
Pavel
…,
podle § 1194/1 NOZ nesmí SVJ podnikat ani se podílet na podnikání.
Podnikatel podle § 420/1 NOZ samostatně, na vlastní účet a soustavně vykonává činnost za účelem dosažení zisku.
Pokud by SVJ vybudovalo FVE a celou výrobu elektřiny prodávalo do sítě, tak by se jednalo o podnikání.
Pokud ale bude FVE sloužit k dodávce elektřiny pro společné prostory SVJ, případně i pro jednotlivé byty, a pouze přebytek bude dodáván do sítě, tak se podle mého názoru nebude jednat o podnikání.
Hezký den!
Pavel
Ach so, tak to mi nedošlo. Přebytek elektřiny budeme dodávat do sítě zdarma, aby fotovoltaičtí baroni měli ještě větší zisky. Já bych navrhoval, abychom za ty dodávky přebytků do sítě platili. Přece nám ty naše přebytky nebudou sítí distribuovat zdarma.
…,
přetoky se budou prodávat nikoliv bezúplatně darovat. Výše úplaty je samozřejmě věc jiná.
Situace na trhu s předraženou elektřinou je ale taková, že „fotovoltaičtí baroni“ ani nevyužívají dotovaný Zelený bonus, ale prodávají obchodníkům za spotové ceny, které jsou o dost vyšší. Proto se stát rozhodl v roli Státní plánovací komise, že stávající velké fotovoltaiky budou odvádět 90% hrubých tržeb (nikoliv zisků) nad státem stanovenou cenu elektřiny.
Jinak zatím jsou FVE pro SVJ dobrovolnou záležitostí. Možná v budoucnu díky Zelenému náboženství to bude jinak. Nejdříve asi u nově budovaných staveb a výhledově může bruselská vrchnost rozhodnout obdobně jako u spalovacích motorů u aut.
Jen uvádím relevantní informace, rozhodnutí je na členech SVJ. U vlastního zdroje se neplatí distribuční poplatky a při dnešní ceně za silovou elektřinu a nastavených dotacích je dobrá návratnost.
Hezký den!
Pavel
Přetoky se budou prodávat. Ty halíře, ta buzerace a administrativa nestojí za to. To víc zaplatíte tomu, kdo všechny ty státem nařízené opičárny bude dělat, než vyděláte. Z členů svj to nikdo dělat nebude, to by musel být padlý na hlavu.
„Přetoky se budou prodávat.“ (Vložil … (bez ověření), 1. Únor 2023 – 8:13)
Ne nutně. Panely mohou fungovat v ostrovním režimu a přebytky ukládat do baterií nebo ohřevu vody nebo je nevyužívat.
Já bych to hlavně tak nehrotil. Kolik bude SVJ, které mají tak velkou plochu vhodnou k instalaci FVE, aby kryla spotřebu elektřiny v bytech? Většina SVJ bude ráda, že pokryje spotřebu společných prostor + přebytek do baterie.
Jinak si dovolím nesouhlasit s termíny jako „zelené náboženství“, apod. Využití sluneční energie je správná a relativně snadná cesta, jak ušetřit. Jde jen o to nekupovat levné panely a hlídat si záruku na jejich účinnost.
Je to pekna kravina.
Chapu ze je treba prodavat fotovoltaicke panely a podporovat cinske delniky.
Co mi za ta leta chybi pri te masirovce, je jaka je ucinost v zavisloti na nasem pocasi, kdy na podzim a v zime jsou mlhy a inverze.
Dokonce jsem slysel nazor, ze nove fototermicke panely pro vyrobu teple vody jsou ucinnejsi nez stejna plocha fotovoltaiky.
Je to portal pro SVJ, ne pro RD
napr. odkaz
Poslední komentáře