Měsíční příspěvky
Dobrý den,
zakládáme SVJ (zatím podíloví vlastníci domu). V domě je 6 bytových jednotek, téměř shodné plochy (rozdíl cca do 10%, dle velikosti sklepů), tj. téměř stejné podíly. Dotazy: 1) Můžeme se domluvit, že budeme přispívat všechny byty stejnou paušální měsíční částkou? Tzn. do stanov uvedeme: „Pro účely financování nákladů na správu domu a pozemku platí členové příspěvky formou měsíčních záloh, a to stejnou částkou za jednotku na náklady vlastní správní činnosti společenství a na ostatní náklady.“ Nenašla jsem nikde v zákonech ani vyhláškách, že by to nešlo :)
2) Můžeme zároveň ponechat naše pravidlo 1 byt = 1 hlas? Nebo je při hlasování vždy rozhodující velikost spoluvlastnických podílů:
Děkuji
K druhému dotazu: Je trochu nesmyslný. Je to přeci úplně jedno. Pokud
je vás 6 a byty se liší o necelých 10%, tak dospějete ke stejnému
výsledku, ať počítáte podle podílů, nebo jenom podle počtu hlasů.
K prvnímu dotazu. Odpověděla jste si sama. Proč by to nemělo jít?
Jirka
„K druhému dotazu: … Je to přeci úplně jedno. Pokud je vás 6 a byty se liší o necelých 10 %, tak dospějete ke stejnému výsledku, ať počítáte podle podílů, nebo jenom podle počtu hlasů.“
Jedno to není. Bude-li třeba nadpoloviční většina všech a budou-li mít všichni vlastníci jednotek stejnou váhu, bude třeba souhlasu kterýchkoli čtyř vlastníků jednotek. Nebudou-li váhy hlasů všechy stejné, uvedené platit nebude.
Dal bych jednoznačně přednost navrženému řešení.
Obdobný rozdíl je při potřebě alespoň dvoutřetinové většiny všech (předepsané v § 1129 ObčZ): Při stejných podílech stačí souhlas kterýchkoli čtyř (ze šesti) spoluvlastníků věci (což při nestejných podílech neplatí).
Obecně: Lze mít za to, že při srovnatelých plochách bytů je vhodné spoluvlastnické podíly stanovit jako zcela stejné, zejména při malém počtu bytů. ObčZ to výslovně povoluje, před jeho platností takovouto dohodu spoluvlastníků katastr rovněž respektoval. V katastru je např. zapsán dům se čtyřmi byty, kde všechny spoluvlastnické podíly činí 1/4 (přitom byty při podrobném měření zcela stejné plochy nemají).
Další výhoda takovéhoto postupu (kromě již zmíněné rovnosti spoluvlastníků při hlasování) je to, že odpadne potřeba zabývat se nejasným § 1180 odst. 2 ObčZ.
Poslední komentáře