Kdo je majitelem?

Vložil Bruno2, 27. Listopad 2009 - 19:25 ::

Potřeboval bych prosím poradit v následující záležitosti. V době, kdy jsem byl rozvedený, stal jsem se členem bytového družstva (uživatelem jedno družstevního bytu).Poté jsem se oženil, manželka se však nestala členkou družstva. Po nějaké době byly byty převedeny do vlastnictví členů. Smlouva o převodu bytu do vlastnictví byla uzavřena mezi družstvem a mnou (neměli jsme společné členství manželů).V souladu s touto smlouvou jsem byl zapsán do KN jako majitel bytu. Nyní hodlám byt prodat a není mi jasné, zda kupní smlouvu musí podepsat i manželka, jinými slovy, zda je spolumajitelkou bytu, anebo ještě jinak, stal jsem se vlastníkem majetku vstupem do družstva anebo převodem bytu do vlastnictví? Zúžení SJM nebylo provedeno. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Listopad 2009 - 7:53

    Vlastníkem bytu jste se stal dnem, kdy smlouva a návrh na převod bytu do vašeho vlastnictví byly doručeny katastrálnímu úřadu (platí od r.1992).

    Dříve, za platnosti zákona 40/1965 Sb., se uzavřená smlouva o převodu povinně registrovala, účinnosti nabyla registrací státním notářstvím.
    Od 1.4.1983 byla rozlišena otázka platnosti a účinnosti smlouvy (ve smlouvě to mohlo být uvedeno)

    lake

    Vložil Bruno2, 28. Listopad 2009 - 9:24

    Děkuji za odpověď. Teď ještě zbývá vyřešit, zda je manželka spolumajitelkou bytu, i když v KN jsem uveden pouze já. Pokud je spolumajitelkou, měla by být uvedena v kupní smlouvě při prodeji bytu, pokud není, budu figurovat jako prodejce pouze já.

    Vložil právník (bez ověření), 8. Prosinec 2009 - 15:11

    Pokud jste se stal členem družstva anebo nájemcem družstevního bytu před vznikem manželství, tak vzniklo se vznikem manželství vám oběma společné členství manželů v družstvu i společný nájem družstevního bytu; navíc v tomto případě byl (původně družstevní) byt převeden pouze Vám zcela správně, takže jeho výlučným vlastníkem jste skutečně jen a pouze Vy a jen Vy sám s ním můžete nakládat (prodat, darovat, zatížit zástavním právem).

    Vložil Bruno2, 8. Prosinec 2009 - 15:48

    Díky za odpověď. Mám však pochybnost o správnosti Vašeho názoru, že se vznikem manželství vzniklo i společné členství v družstvu. Myslím si, že sňatkem došlo pouze ke společnému nájmu, členem družstva jsem zůstal pouze já, a proto byl byt převeden do vlastnictví pouze mé osoby. Domnívám se, že ke společnému členství v družstvu dojde tehdy, vznikne-li jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu,

    Vložil Petr, 9. Prosinec 2009 - 10:14

    Prodávající může (kupec by měl vyžadovat) vlastnictví věci. Nejlépe aktuálním výpisem. Leda by tam pro manželku bylo snad věcné břemeno či trvalý pobyt. Ten v katastru není. Kupec by si to měl ohlídat. Kdysi bylo v denním tisku právní vyjádření na neúsměvnou historku, kterak si jedna žena koupila byt na radu své dobré známé od jiné dobré známé (viz rady ve filmu Kulový blesk) a potom novou vlastnici čekal v bytě manžel bývalé vlastnice (on s trvalým pobytem).

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Prosinec 2009 - 10:37

    Trvalý pobyt nezakládá žádné právo k užívání bytu. Manžel by musel užívat byt na jiném základě, například nájemní smlouva.

    Vložil Petr, 9. Prosinec 2009 - 11:07

    I kdybyste měl pravdu AnonymousiX, tak manželka může způsobit potíže přes exekutora který jde na trvalý pobyt (a někdy se i splete). Ale ať si to tazatel zjistí sám.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".