Hlasování SVJ - platí JEDNA JEDNOTKA = JEDEN HLAS?
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli lze od účinnosti NOZ a zrušení ZoVB stále dovodit, že spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas), tak jak to stanovil § 11, odst. 3) ZoVB.
Podle § 1206(1) NOZ má každý z vlastníků jednotek počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech. Zákon ale nikde (pokud vím) nehovoří o tom, že JEDNA JEDNOTKA = JEDEN HLAS. Prosím opravte mne, pokud se mýlím.
Typický příklad: dva spoluvlastníci, každý vlastní ideální polovinu jednotky. Mohou hlasovat každý za sebe (tj. i proti sobě) jen na základě velikosti jejich podílu na společných částech nebo se musí shodnout?
Z toho pak vyplývá i otázka, zda je nutné na shromáždění hlasovat:
- po jednotkách (tj. počet jednotek = počet hlasů, byť každý hlas může mít jinou váhu) anebo
- po vlastnících, tedy čistě podle podílů na společných částech
Je mi jasné, že manželé v SJM musí hlasovat shodně, jelikož jejich vůle je při hlasování nedělitelná nicméně v našem SVJ se objevil i případ, kdy 1/2 jednotky je v SJM a druhá polovina je v podílovém spoluvlastnictví, což poněkud komplikuje výpočty :-)
Předem děkuji.
- po jednotkách (tj. počet jednotek = počet hlasů, byť každý hlas může mít jinou váhu), anebo
- po vlastnících, tedy čistě podle podílů na společných částech"
Použitý pojem vlastník je nejednoznačný, může znamenat: (případně pluratitního) vlastníka domu a pozemku, spoluvlastníka domu a pozemku, (případně pluralitního) vlastníka jednotky, spoluvlastníka jednotky. Na místě je tak otázka, za je nutné na shromáždění hlasovat:
- po jednotkách (tj. počet jednotek = počet hlasů, váha hlasu je dána spoluvlastnickým podílem jednotky na domě a pozemku, každá jednotka hlasuje nezávisle na ostatních jednotkách, což speciálně znamená, že za jednotku A ve spoluvlastnictví osob B a C hlasuje osoba D zcela nezávisle za hlasování jednotky E ve spoluvlastnictví týchž osob B a C, za něž hlasuje osoba F), anebo
- po vlastnících jednotek (tj. shora uvedení shodní vlastníci jednotek A a E hlasují shodně, a to zcela nezávisle na spoluvlastnických podílech osob B a C na jednotkách A a E), anebo
- po vlastnících jednotek (tj. shora uvedení shodní vlastníci jednotek A a E hlasují shodně, avšak pouze v případě, že spoluvlastnické podíly osob B a C na jednotkách A a E jsou shodné, jinak hlasují vlastníci jednotek A a E nezávisle na sobě), anebo
- po spoluvlastnících domu a pozemku, tedy čistě podle podílů na společných částech domu a podílů na pozemku.
Už se zde řešilo, každý způsob vede k odlišným výsledkům, na tomto
foru převažuje názor, že se hlasuje způsobem uvedeným shora jako třetí
v pořadí (podle ZoVB i podle NOZ). Nepanuje ovšem shoda, co jsou vlastníci
jednotek (jednotka A je ve spoluvlastnictví osob B a C s podíly na jednotce
1/10 a 9/10, jednotka E ve spoluvlastnictví týchž osob B a C s podíly na
jednotce 3/10 a 7/10: je vlastník jednotky A týž jako vlastník jednotky
E ?).
$$
V celku máte pravdu: hlasování jednotek ve Společenství,dle vypočteného podílu k celku. ( prohlášení vlastníka)
poradce
Já těmto věcem moc nerozumím ale u nás v SVJ se nehlasuje podle jenotka = jeden hlas. Hlasujeme podle velikosti spoluvlastnického podílu.....
Pochopitelně že se hlasuje podle velikosti podílu. To ale nic nemění na skutečnosti, že za jednu bytovou jednotku se počítá pouze jeden hlas. Proto spoluvlastníci zmocní jednoho, který potom hlasuje za ostatní spoluvlastníky. Představte si, že byt má 10 vlastníků. A každý z nich má svůj ideální 10% podíl na bytové jednotce. Podle toho co jste napsal, by každý z těch spoluvlastníků mohl na schůzi ve vašem SVJ hlasovat podle svého spoluvlastnického podílu. To by byl zmatek.
pokud se na shromáždění vlastníků dostaví všichni spolumajitelé jednoho bytu a nemohou se dohodnout na společném názoru jak hlasovat nebo hlasuje víc jak jeden a to protichůdně má se za to, že je to hlasování zmatečné a tedy neplatné. A je srdečně jedno jestli se takto nedohodnou dva manželé nebo dva spoluvlastníci mimo SJM.
Máte skoro pravdu ale né vždy je 10 bytů kdy každý má stejných 10%. Pokud jsou v domě 1,2,3 pokojové byty tak nemůže nikdo tvrdit že jedna jednotka = stejný hlas. Jasně za jednotku může hlasovat pouze jeden zástupce.
Zřejmě neumíte číst nebo vám dělá problém pochopení jednoduchého textu. Nenapsal jsem nic o 10 bytech, ale o 10 majitelích (spolumajitelích) jednoho bytu (ne domu). Nikdy jsem nenapsal a netvrdil, že jedna jednotka = stejný hlas. Pokud to v mém textu najdete, dejte mi vědět.
Stále platí, jedna jednotka = jeden hlas. NOZ v § 1185, odst. 2 stanoví, že spolumajitelé jednotky zmocní jednoho zástupce který bude vykonávat jejich práva
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
NOZ v §1185 (2) říká, že „Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“
NOZ však hovoří jen o „vykonávání práv vůči osobě odpovědné za správu“, což dává smysl např. v případě placení záloh a vyúčtování. Na základě čeho dovozujete, že jednání vůči společenství vlastníků, resp. výkon práva člena SVJ hlasovat na schůzi shromáždění je též „výkonem práv vůči osobě odpovědné za správu“?
Poslední komentáře