Dohoda o provedení práce u studenta
Dobrý den, dcera která studuje střední školu o prázdninách pracovala u firmy na Dohodu o provedení práce, kde vydělala za každý měsíc přibližně 11 000,– Kč. Tyto dohody měla dvě a každou u jiného zaměstnavatele. Chtěla jsem se zeptat zda musí podávat daňové přiznání a co to znamená pro mně jako pro matku, když uplatňuji odpočet na dítě. Velice děkuji Andrea
Paní Lacková,
největším problémem při odpovídání na otázky je, zjistit na co se tázající vlastně ptá a jaké jsou okolnosti dotazu. :-))
1)Na Vaši otázku, co výdělek Vaší dcery znamená pro Vás jakožto poplatníka uplatňujícího daňové zvýhodnění odpovídám, že dcera musí být vyživované dítě žijící s Vámi ve společné domácnosti. Její výdělek na daňové zvýhodnění nemá vliv (§35c/1 ZDP). Takže její práce o prázdninách na Vás nemá vliv.
2)Na Vaši otázku, zda dcera musí podávat daňové přiznání odpovídám, že podle Vašich informací a pokud nebude mít určité další příjmy, tak nemusí (§ 38g/2 ZDP). S ohledem na výši mzdy za 7 a 8 měsíc žádnou daň neplatila.
Hezký den!
Pavel
Zadejte zde v diskusi „Dohoda o provedení práce“. Jinak též internet např. http://www.jakpodnikat.cz/…ni-prace.php
V jiném vláknu, které bylo možno vyhledat, psal daňový odborník pan Pavel nedávno "Většina starostí s DPP je na zaměstnavateli, resp. na jeho účetní.
Pokud zaměstnanec podepíše Prohlášení k dani podle § 38k/4 ZDP je pravděpodobné, že ani ke zdanění 15% nedojde.
Pokud nemá jiné příjmy nebude podávat daňové přiznání, podrobnosti v § 38g ZDP (zákon o dani z příjmu)".
Rozdíl je též při výdělku do 5000 Kč a nad 5000 Kč.
Nejlépe odpovědí na finančním úřadu nebo u zaměstnavatele. Bezpečnější než spoléhat na radu v důležité otázce daně a peněz na anonymním webu.
Ano i ne. Záleží na tom, zda u oněch zaměstnatelů podepsala růžový papír – Prohlášení poplatníka. Jako student má nárok na další daňovou úlevu. A tu uplatní oním podpisem nebo podáním přiznání. Nicméně o jaký rok se jedná?
Votočka
Dobrý den, moc děkuji za ochotu. Jedná se o letošní prázdniny tzn. 6,7 a 8 měsíc 2010. A růžový papír podepsala u obou zaměstnavatelů. Je to totiž jeden zaměstnavatel, který má 2 firmy. Tím pádem jí udělal dvě dohody o provedení na práce na každou firmu. v červnu byl výdělek kolem 3 000 z toho jí ztrhli daň bez úlev za červenec byl výdělek 11000 uplatnili jí slevu 2070 a myslím 335 za studenta a v srpnu jí odvedli zatím jen daň a zbytek je právě v řešení… říkali, že jí ji vrátí, ale že si bude muset podat daňové přiznání, proto to zjišťuji… Můžu i přesto uplatnit úlevu na dítě? Měla jsem v tom celkem jasno, ale udělali mi v tom chaos…
Tak to je ale špatně. Prohlášení může podepsat jenom u jednoho plátce. Nemůže si uplatňovat slevy u dvou plátců. Do 5000 je srážková daň a to je daň konečná. Nemusí podávat daňové přiznání. Nad 5000 je daň zálohová a to potom podat musí. Ale podává daňové přiznání jen z toho měsíce kde je výdělek vyšší jak 5000. Slevu na dítě si uplatnit můžete.
Takže bych to nyní neřešil. Začal bych to řešit v únoru 2011, kdy dcera požádá o potvrzení o příjmu a odvodech a na základě onoho potvrzení bude jasno zda přiznání podat či nikoliv. Pak je termín pro podání do 31/03/2011 resp. 30/06/2011 (daňový poradce, advokát) a teprve poté lze očekávat návrat peněz.
Pro podrobnější odpověď nyní chybí informace a nelze se k nim dobrat dříve než po 01/01/2011.
Votočka
Paní Andreo, ono se to špatně radí když to člověk nevidí.Ale zkusím to. Těch 11000 měla od obou? Tzn. od jednoho 11000 a od druhého 11000 ten jeden měsíc? Pokud ano, tak podá přiznání. Nebo měla u jednoho 5000 a u druhého 6000 v jednom měsíc? Tak podá pouze za těch 6000. On ji zaměstnavatel musí dát potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2010 a tam by neměl být žádný měsíc, kde měla 5000. Tam bude mít vypsané veškeré slevy které ji zaměstnavatel uplatnil a z toho budete vycházet. V případě, že měla 11000 od jednoho a 11000 od druhého a v obou případech ji uplatnili slevu na poplatníka, tak to se projeví v přiznání. Snad jsem to napsala srozumitelně.
Poslední komentáře