Čím se řídit při rozúčtování tepla
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, čím se řídit při rozúčtování nákladů za dodávku tepla a teplé vody. Jsme sdružení spoluvlastníků. Napadají mě tyto dvě vyhlášky. Která je pro nás závazná? 372/2001 Sb nebo 372/2001 Sb nebo 366/2010 Sb. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem TK
záleží na tom čím topíte. Pokud Waflema, tak Mařenka od vedle říkala Vyhlášku nepotřebujete. JInáč:
- 366/2010 – řeší RTN mezi dodavatelem a odběratelem (např. teplárna-SVJ)
- 372/2001 – řeší RTN mezi odběratelem a konečným spotřebitelem (SVJ-VlastníkBJ)
Neználek
Pane TK,
na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Vy sám musíte vědět o co jde. Záleží na právních vztazích a smlouvách, které máte nebo nemáte uzavřeny. Buď jde o právní vztahy dodavatel - odběratel, nebo dodávka tepla probíhá na základě jiného právního důvodu.
Například může jít o výrobu tepla pro vlastní spotřebu spoluvlastníků tepelného zdroje, nebo provozovatelem kotelny je SVJ a teplo se dodává k zajištění správy domu na základě Prohlášení vlastníka nebo stanov, atd.
lake
Vložil lake, 14. Únor 2012 – 13:15
"Například může jít o
(1) výrobu tepla pro vlastní spotřebu spoluvlastníků tepelného zdroje, nebo
(2) provozovatelem kotelny je SVJ a teplo se dodává k zajištění správy domu na základě Prohlášení vlastníka nebo stanov,
(3) atd."
Diskusní portál má název portalsvj.cz, takže diskutujeme o domech se SVJ. Nyní doplňující dotazy:
Kdo je provozovatelem kotelny v případě (1)?
Jak se rozpozná případ (1 – výroba tepla pro vlastní spotřebu) od případu (2 – dodávka tepla k zajištení správy domu)? Z hlediska vyhlášky o rozúčtování mezi nimi není žádný rozdíl. Jaké jso mezi nimi odlišnosti?
Formulace „dodávka tepla k zajištění správy domu“ je právně podložena a dostatečně přesná? Je to něco jiného než „zajištění dodávky tepla jako součást správy domu“?
Číslování doplnil Pepík.
Provozovatelem kotelny je SVJ. Problém je, že čím víc do toho zabředám, tím více nevím, zda je platná pro rozúčtování vyhláška 194/2007 Sb nebo 372/2001. Nyní se rozpočítává poměr tepelné energie 80:20, což bylo odsouhlaseno schůzí a jde mi to, jestli je to v rozporu s nějakou vyhláškou.
- 194/2007 – řeší technologické parametry TUV,TEP a pravidla dodávky – nikoliv způsob rozúčtování
Vyhláška 372 je platná celostátně – poměr 80:20 je v rozporu s §4/1 Vyhl. kde je jasně uveden interval od 50:50 do 40:60 Napravte to než se dostanete do potíží.
Neználek
Vyhláška č. 366/2010 Sb. byla vydána k provedení zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon). Podle § 2 odst. 2 písm. c5 tohoto zákona musí k uplatnění postupu podle vyhlášky č. 366/2010 Sb. být uzavřeny smlouvy se všemi odběrateli v objektu. Takže buď máte podepsané ty smlouvy, nebo je nemáte. To víte jenom vy ve vašem SVJ.
Jestliže všichni vlastníci jednotek nemají uzavřeny dvoustranné smlouvy s provozovatelem kotelny (dodavatelem) o dodávce tepelné energie přímo každému jednotlivému odběrateli podle energetického zákona, pak nevznikl právní vztah dodavatel-odběratel se všemi vlastníky a vy budete postupovat podle vyhlášky č. 372/2001 Sb., jak už zde napsal pan Neználek.
Viz ustanovení § 98a odst. 1 zákona:
„Ministerstvo stanoví vyhláškou (…) způsob dělení nákladů za
dodávku tepelné energie při společném měření odebíraného množství
tepelné energie pro více odběrných míst nebo v případě, že
z odběrného místa jsou zásobovány tepelnou energií objekty nebo části
objektů různých vlastníků, kteří uzavírají smlouvu o dodávce
tepelné energie, a kdy nedojde k dohodě o způsobu rozdělení
nákladů, (…).“
lake
Poslední komentáře