Vážený pane, v některých „Prohlášeních“ jsou okna určena způsobem, že venkovní část oken je společná část domu a vnitřní část vlastníka.
Souhlasím s vámi a zastávám názor nejen z dovodu estetického – urbanistického, že okna jsou součástí fasády. Dům by měl působit na pohled jako jednotný celek – stejné členění a stejná barva. Nezáleží na tom, budou-li ze dřeva nebo z plastu. I plast má kvalitní povrchovou barevnou úpravu v několika provedeních včetně několika barev imitace dřeva, někdy na objednání, protože není skladem.
Je „nepěkné a ošklivé“ především u velkých ploch-stěn panelových domů, kdy se okna mění živelně a někdo zachová původní členění velkosklá okna a někdo okna dělí. Situací-stavem se začal zabývat stavební úřad, který se snaží situaci řešit, jelikož skutečně dochází ke změně vzhledu stavby-domu.
U starých domů, pokud jsou v ochrané zóně historických či památkově chráněných objektů, se příslušný stavební úřad k výměně oken vyjadřuje, respektive stanoví pravidla-mantinely. U některých starých domů, které měla různá okna v jednotlivých podlažích, tak jak dům měl přístavby či byla za PBH prováděna výměna dochází k sjednocení členění oken.
Takže jsou případy, kdy si vlastník vyměnil okna na své náklady v jiném členění, po dvou letech sporu je musel vyměnit na své náklady do původního členění.
Záležitost z financováním výměny oken je řešením ekonomickým a právním. Výměna více oken má množstevní slevu a jeden „nepořádek“ v domě a před domem. Způsob úhrady je již na dohodě vlastníků,jednání schůze shromáždění. Hradí-li se z tzv.FO,
- může být pro některé vlastníky úvěr a tím zvýšený příspěvek do tzv.FO,
- někteří vlastníci samofinancováním jejich stavebním úvěrem,
- někteří vlastníci složí na účet SVJ příslušnou částku.
Matějka
Poslední komentáře