Musím uznat a jednoznačně souhlasit s tím, že postup, který se praktikuje (tj. žonglování s čísly, dokud nevyjde něco přijatelného), je skutečně už podle selského rozumu zarážející. Nicméně takto to praktikuje celá řada SVJ a dokonce i celá řada profesionálních rozúčtovacích firem. Jistě by se dalo postupovat i podle nějaké sofistikovanější výpočetní metody, ale to by se už tak dost složité rozúčtování nákladů na teplo stalo pro většinu lidí ještě více nesrozumitelným (můj názor). Já tuto metodu (tzv. žonglování s čísly) nechci nijak obhajovat. Pouze jsem chtěl objasnit postup, jakým se náklady na vytápění běžně rozpočítávají.
Pokud by se výpočtová metoda upravovala podle skutečného toku tepla, musel by se tento tok zcela nepochybně nejprve nechat přesně zmapovat nějakým odborníkem, který by navrhl různé koeficienty a výpočtové metody, podle kterých by se pak řešily náměry mimo přípustný limit 60–140%. To si dost dobře nedokážu představit (jednak by tento odborný posudek stál jistě nemalé peníze a jednak by jeho výsledek nemusel být na 100% správný a akceptovatelný pro některé vlastníky). Náš dům například nebyl postaven přesně podle projektové dokumentace, takže například přesná skladba stěn a vnitřních příček pro nás zůstává záhadou. Abychom dokázali přesně stanovit míru propustnosti tepla přes jednotlivé zdi, museli bychom si v našem případě nechat provést sondy do všech zdí a příček v našem domě a ve všech bytech. V některých bytech totiž vlastníci přišli na to, že jim do příček stavební firma nedala tepelnou izolaci. Takže vypracování takovéhoto posudku by nás vyšlo odhadem tak na 200 tisíc Kč (a možná i více). Odborník by zjistil, kde všude je a kde naopak chybí izolace a vypočítal by tepelnou propustnost jednotlivých zdí a pak by nám navrhl nějakou výpočtovou metodu, kterou bychom mohli používat při rozúčtování nákladů (přesněji řečeno při korekcích podle §4 vyhlášky 372/2001 Sb.). Předpokládám, že bychom pak tento návrh odborníka museli ještě schválit na shromáždění 3/4 přítomných spoluvlastnických podílů.
Z toho mi vyplývá, že ačkoli bychom na základě toho získali mnohem relevantnější (spravedlivější) rozúčtovací postup, nejsem si už tak jistý, jestli by vynaložené náklady a úsilí odpovídaly zisku (tj. dosažené větší spravedlnosti).
Jinak jsem chtěl ještě upozornit paní Miriam, že v odstavci „Děkuji za vzoreček“ jí vyšlo 60,4%. Řekl bych ale, že těchto 60% je výsledek poté, co byla upravena výpočtová metoda, tj. poté, co ji byly přičteny ty fiktivní dílky. Abyste zjistila, jaké procento nákladů vám vyšlo ještě před úpravou, musela byste znát hodnoty odečtů u všech ostatních vlastníků v domě (což předpokládám, že neznáte).
Poslední komentáře