Používání správných pojmů

Vložil Pavel, 17. Říjen 2010 - 23:07 ::

Používání správných pojmů je v dnešní složité době postavené na právních předpisech velmi vhodné až nezbytné.

Uvedu další z příkladů, s ohledem na autorku věřím že neúmyslného, uvedení nesprávného pojmu:

„Správa SVJ – 30 Vložil PeDuPles (bez ověření), 14. Říjen 2010 – 10:34

Hele, asi jsem přišla na to, jak vylepšit státní rozpočet o několik miliard až desítek miliard, dostanu za to nějakou odměnu?

Jestli totiž je předseda SVJ veřejným funkcionářem podle § 2 odstavec 2 písmeno c) Zákona o střetu zájmů člen statutárního orgánu, člen řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby vzniklé ze zákona, pak nám v registru každý rok chybí asi 40.000 krát počet členů orgánů Oznámení o činnostech, o majetku a příjmech, darech a závazcích. Pokuta je 30.000 Kč, určitě to můžou napálit několik let dozadu… Kdo z vás ho podává? :-)“

Celý problém je v tom, že paní PeDuPles uvádí „citaci“ ze zákona č. 159/2006 Sb. se slovy „člen orgánu osoby VZNIKLÉ ze zákona“ přitom samotný 159/2006 Sb. v § 2 uvádí:

„(2) Pokud nejde o veřejného funkcionáře podle odstavce 1, rozumí se pro účely tohoto zákona veřejným funkcionářem také

b)člen statutárního orgánu, člen řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby ZŘÍZENÉ zákonem, státní příspěvkové organizace, příspěvkové organizace územního samosprávného celku, s výjimkou členů správních rad veřejných vysokých škol a statutárního orgánu nebo členů statutárního orgánu, členů řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu samosprávných stavovských organizací zřízených zákonem,“

Porovnáním charakteru a účelu SVJ s osobami uvedenými ve 159/2006 Sb. je zřejmé, že SVJ, jako soukromoprávní subjekt, se těmto subjektům s veřejnoprávním prvkem vymyká.

Právnickou osobou zřízenou zákonem jsou myšleny např. Česká televize, Český rozhlas, jednotlivé státní fondy, jednotlivé profesní komory atd. Pro všechny tyto subjekty je charakteristické, že na základě jednoho zákona vzniká jeden subjekt. Na základě ZoVB však již vzniklo více než 46 tisíc SVJ.

Z výše uvedeného podle mého názoru jednoznačně vyplývá, že SVJ nejsou „zřízené“ zákonem. ZoVB pouze určuje, kdy SVJ vzniká. Stejně tak obchodní zákoník určuje, kdy vzniká obchodní společnost či družstvo, ale obchodní společnosti a družstva nezřizuje.

Pokud by zaměnil pojem „zřízený“ za „vzniklý“ i zákonodárce, tak tu vzniká nebezpečí pokuty pro SVJ cca 5 miliard ročně. :-))

Snad se najde několik jednotlivců, kteří si dají práci s tím, aby v budoucnu uváděli správné pojmy. Na druhé straně je mi jasné, že řada jednotlivců bude nadále používat Fond oprav a jiné nesmysly, protože problematice nerozumí a nejsou schopni nebo nechtějí porozumět.

Hezký den!

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.