Vložil lake, 13. Říjen 2010 - 8:51

Paní PeDuPles,

není pravdou, že správu domu vykonávají (přímo) vlastníci jednotek. Naopak je pravdou, že správu domu vykonává ze zákona samo společenství. K tomu viz rozsudky Nejvyššího soudu 22 Cdo 734/2008 a 22 Cdo 2038/2008.

SVJ při výkonu správy domu jedná svým statutárním orgánem, tedy výborem. Naopak vlastníci jednotek se pouze "podílejí na správě domu", zejména nepřímo - svým hlasováním a placením záloh (§ 13 odst. 1 ZoVB). Společenství není pytel plný vlastníků.

Vaši důvěru ve vzorové stanovy nesdílím: jde o vládní paskvil. Část vzorových stanov o osobě správce "v souladu s prohlášením vlastníka budovy" je v rozporu s judikáty Nejvyššího soudu, které jsem uvedl.

Platí, že správcem domu a pozemku je ze zákona samo SVJ bez ohledu na obsah Prohlášení; nemůže se této své odpovědnosti zprostit. Může samozřejmě pověřit jinou osobu výkonem některých správních činností např. mandátní smlouvou, správcem však zůstává.

Souhlasím s tím, že mezi SVJ na straně jedné a jednotlivými členy statutárního orgánu na straně druhé může být uzavřena písemná smlouva obdobná smlouvě mandátní (nikoliv smlouva pracovněprávní, nýbrž smlouva o výkonu funkce). Ta by měla obsahovat mimo jiné jak ustanovení o odpovědnosti členů S.O. za škody, tak ustanovení o odměně.
---------------------------------------------------------------------------------
• Nicméně v úvodním dotazu šlo o něco zcela jiného:
Tazatelka se neptala na správu domu a pozemku, nýbrž na správu SVJ - právnické osoby.
To jsou dvě zcela rozdílné věci.

Podle toho jsem jí odpověděl.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.