Záležitost spoluvlastnicví se vlastníků bytů týká (po rozdělení na byty) jen ‚zbytku‘ domu, o kterém rozhodují právě hlasováním, přičemž o svých bytech (např. prodej či oprava) rozhodují sami. Tvůrce formulace (nedělitelnost) v zákoně ohledně bytu odvedl (bez vysvětlení či odkazu) Czech šmejd. Protože spoluvlastník X má 35/1500 a ještě uvedeno že to je 1/2, tak má hlas pro hlasování o ‚zbytku‘ (ve smyslu zákona) váhu 35/1500 a nemusí se ptát dalšího spoluvlastníka na souhlas, (se SJM to je horší). Ptát se ale musí (na rozdíl od vlastníka) při rozhodování o bytě (prodej, oprava), kde má jen spolupodíl.
Viz např. http://finance.idnes.cz/fi_blind.asp… "Obecně je spoluvlastnictví, kdy jednu věc vlastní několik spoluvlastníků aniž došlo k faktickému rozdělení této věci. Podíl obecně vyjadřuje pouze míru, jak se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech ze spoluvlastnictví. To upravuje občanský zákoník v § 137 – § 142. Stanovuje následující vlastnosti této formy vlastnictví:
- z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
- hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů".
http://www.hypoindex.cz/…ealu-daleko/ „Vlastnictví ideální poloviny nemovitosti znamená v jednoduchosti to, že nemovitost má dva vlastníky, z nichž každému patří ze všeho 1/2, tzv. fyzicky neurčená 1/2. Přičemž 1/2 hlasu má vlastník i při rozhodování o věcech související s údržbou, správou nebo prodejem nemovitosti. … k jakékoliv změně je potřeba shoda spoluvlastníků. … Spoluvlastnickým podílem nelze zaručit hypotéku. … na všech úpravách a změnách se musí majitelé společně dohodnout“.
Poslední komentáře