Rozvody elektřiny ve vlastnictví třetího subjektu
Dobrý den,
v bytovém domě byla v roce 2008 provedena rekonstrukce, po jejímž skončení vzniklo bytové družstvo. V prohlášení vlastníka jsou vymezeny společné prostory z nichž jsou vyňaty rozvody elektřiny v úseku od domovních dveří až po měřiče spotřeby jednotlivých bytových jednotek. Tyto jsou dle „informací“ ve vlastnictví třetí osoby. SVJ má uzavřenou smlouvu s „vlastníkem“ rozvodů na přeposkytování elektrické energie jednotlivým jednotkám. V praxi to tedy funguje tak, že poskytovatel elektrické energie (např. EON) poskytne elektřinu právnické osobě až po vstupní dveře obytného domu, od nich již domnělý vlastník elektrických rozvodů přeposkytuje elektřinu jednotlivým bytovým jednotkám. Za tuto „službu“ si účtuje 250,– Kč měsíčně za každou bytovou jednotku (ročně 3.000,– Kč za byt) – ve smlouvě však uvádí, že částka je účtována za pronájem měřičů, jelikož k redistribuci el. energie nemá zákonnou licenci.
Jednotliví vlastníci bytových jednotek nejsou oprávnění si sjednat poskytování elektřiny s vlastním poskytovatelem, jelikož nejsou oprávnění pustit elektřinu do rozvodů PO, která se prohlašuje za jejich vlastníka. Jen pro úplnost dodávám, že vlastník této PO je současně předseda bytového družstva, který skrze většinu ovládá dění v SVJ.
Subjekt „vlastnící“ rozvody a měřiče argumentuje tím, že při rekonstrukci budovy rozvody vybudovali na vlastní náklady a v prohlášení vlastníka nejsou vymezeny jako společná část domu. Setkal se s tím někdo někdy? Je dle Vašeho názoru vůbec možné, aby se nějaký subjekt prohlásil za vlastníka elektrických rozvodů a měřičů a takto kasíroval vlastníky jednotek?
Děkuji.
Poslední komentáře