Poznamko, mýlíte se, nebo se zde snažíte o podvod.
První část Vašeho dlouhého textu je v pořádku: nelze směšovat pohledávku banky za SVJ (z důvodu poskytnutého úvěru) s pohledávkou SVJ za vlastníky jednotek (z důvodu že jim opravilo či zlepšilo jejich majetek).
Druhá část Vašeho textu je však nesmyslem.
Není pravda, že SVJ nezvelebuje majetek vlastníka. Samozřejmě, že zvelebuje. Opačné tvrzení není založeno na skutečnostech.
Neexistuje nic, co by se nazývalo „příspěvek DZ“. Je to fantazijní označení bez obsahu a smyslu.
Také jste se zmínil o „kolektivnímu principu funkce SVJ“. Nic takového nelze dovodit z žádného zákona, naopak: vlastník jednotky hradí pouze do výše jeho spoluvlastnického podílu a žádnou kolektivní odpovědnost za dluhy jiných tedy nenese.
Platba dlužníka (můžete ji označit „příspěvek“) je určena na již provedené opravy či zateplení. Dlužníkem je ten, komu byl jeho majetek opraven či zhodnocen. Skutečnost, že nehradí jednorázově, nýbrž ve splátkách, nemá na jeho postavení dlužníka žádný vliv. Dlužníkem je od počátku do uhrazení poslední splátky. Bez ohledu, zda mezitím jednotku prodá, smění, daruje či jinak zcizí. Bez ohledu na to, že jednotka mezitím možná zanikla (zemětřesením, výbuchem plynu, povodní, pádem meteoritu, byla sloučena s jinou jednotkou, zanikla při stavební úpravě).
Shrnuji: Stane-li se osoba dlužníkem, jde o čistě obligační (závazkový) vztah mezi dlužníkem a věřitelem. Od počátku je zde celý závazek.
Přijatý závazek nemá nožičky; nemůže přejít na jinou osobu, která nebyla účastníkem právního vztahu. Výjimky jsou tři:
- převzetí dluhu (soukromoprávní dohoda o změně v osobě dlužníka, potvrzená věřitelem)
- Přechod dluhu jištěného zástavním právem na nemovitosti (pokud původní dlužník, nový dlužník, ani věřitel takový přechod dluhu nevyloučili)
- přechod dluhu/závazku na jinou osobu ze zákona
Poznamko, vraťte se z říše fantazií zpět na pevnou zem, kde platí zákony a právo.
lake
Poslední komentáře