Vážená Žaneto, položila jste otázku na portále, kde se diskutuje k problematice bytového spoluvlastnictví. Budu proto předpokládat, že matka Vaší kamarádky je vlastníkem jednotky ve společenství vlastníků jednotek (= že je vlastníkem bytu), ale v daném bytě se nezdržuje; Vaše kamarádka je členem rodiny (= dříve bydlela v bytě s matkou o po odstěhování matky s ní neuzavřela smlouvu o pronájmu bytu, ale dále trvale v bytě bydlí.
Za této situace platí, že s výborem (nebo předsedou) společenství právně nejedná vaše kamarádka, ale matka Vaší kamarádky. Matka Vaší kamarádky proto v minulosti musela při převzetí bytu do vlastnictví oznámit výboru počet osob, které budou mít v bytě domácnost. Následně potom je povinna bez zbytečného odkladu oznamovat změny v počtu těchto osob. Osoby, které bydlí v bytě po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce, jsou povinny se podílet na úhradě nákladů na stočné apod. (§ 1177 odst. 1 a 2 zákona č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník).
Matka Vaší kamarádky může argumentovat tím, že Vy ani přítel Vaší kamarádky v bytě nebydlíte, ale jenom přespáváte. Protistrana může naopak argumentovat tím, že se matka Vaší kamarádky nespravedlivě obohacuje, protože za Vás a přítele Vaší kamarádky neplatí příslušné poplatky.
Na místě matky Vaší kamarádky bych dal přednost smírčí dohodě bez účasti soudu.
S pozdravem ivanq
Poslední komentáře