Naše účetnictví zná dohadné účty aktivní (DÚA) a dohadné účty pasivní (DÚP). Tyto účty se zřizují v účtové skupině 38 Přechodné účty aktiv a pasiv.
Podnikatelé rádi využívají hlavně DÚP proto, protože umožňují zaúčtovat do sledovaného účetního období i částky, které ještě nejsou podloženy fakturami. Např. faktura za opravu provedenou 29. 12. přijde podnikateli až v novém roce. Bez faktury nemůže účtovat na účtu 321 Dodavatelé, použije proto účet 389 Dohadné účty pasivní. Po přijetí faktury přeúčtuje dlužnou částku na účet Dodavatelé. Pro podnikatele je tato možnost výhodná hlavně proto, že náklad za opravu zahrnou do daňových nákladů už v roce, ve kterém byla oprava provedena, ne až v roce přijetí faktury. Podobnou úlohu plní i účet 388 Dohadné účty aktivní.
Zákon o účetnictví přikazuje účetním jednotkám účtovat o nákladech a výnosech do období, s nímž časově a věcně souvisí (§ 3).
Ustanovení ZoÚ platí i pro SVJ. Velmi vhodné je využívat účet 389 DÚP v oblasti zúčtování skutečných nákladů na služby. Postupy účtování včetně příkladů jsou uvedeny v časopise Účetnictví 4/2006.
Účtárny takto bohužel nepostupují a potom se v rozvahách SVJ objevují vysoké pohledávky a závazky z titulu nezúčtovaných nákladů na služby. U větších SVJ jde o statisícové částky. Rozvaha potom poskytuje naprosto zkreslený obraz o finanční situaci SVJ.
N. Klainová
Poslední komentáře