Úprava bytového spoluvlastnictví v občanském zákoníku se použije vždy
Při posuzování toho, zda se pro otázky bytového spoluvlastnictví použije právní úprava obsažená v občanském zákoníku nebo v zákonu o vlastnictví bytů, je třeba vždy důsledně rozlišovat právní úpravu bytového spoluvlastnictví (vyjma její součásti, totiž právní úpravy společenství vlastníků) v občanském zákoníku od právní úpravy samotného společenství vlastníků. Podrobněji:
Co se týká právní úpravy bytového spoluvlastnictví v občanském zákoníku a souvisejících předpisech, pak není žádných pochyb o tom, že se tato úprava použije vždy bez ohledu na to, zda, kdy a podle jakého právního předpisu společenství vlastníků vzniklo (vyjma právní úpravy samotného společenství vlastníků, která je součástí právní úpravy bytového spoluvlastnictví v občanském zákoníku). Zde uváděná tvrzení, že se v určitých případech (v závislosti na tom, kdy a podle jakého právního předpisu společenství vlastníků vzniklo) právní úprava bytového spoluvlastnictví v občanském zákoníku nepoužije vůbec, tj. ani v části netýkající se samotného společenství vlastníků, tak v účinném právu oporu nemá.
Odlišná situace je u právní úpravy samotného společenství vlastníků, tam skutečně záleží na tom, kdy a podle jakého zákona společenství vlastníků vzniklo (nebo přesněji, v právních kruzích panuje shoda, že záleží, nicméně je třeba vyčkat potvrzení tohoto názoru soudem, resp. zpřesnění zákonodárcem).
(Pozn. Tento příspěvek reaguje na názory zde opakovaně prezentové, že v případě, kdy společenství vlastníků vzniklo podle zákona o vlastnictví bytů před 01.01.2014, na bytové spoluvlastnictví právní úprava obsažená v občanském zákoníku nedopadá a právní poměry se nadále řídí výhradně právní úpravou obsaženou v zákonu o vlastnictí bytů. Odlišná definice jednotky je pro naše sdělení bezvýznamná.)
Poslední komentáře