Odpojování od centrálního vytápění
Rád bych upozornil všechny diskutující a především pak ty, jejichž SVJ uvažuje o odpojení od centrálního vytápění a o výstavbě domovní kotelny, že ve většině případech na tom jen prodělají. Pokud započtou skutečné náklady na provoz kotelny, dále povinné revize, školení obsluh, odpisy a další povinnosti, málokdy je vlastní kotelna vyjde levněji. A je to i logické: jestliže je k jednomu zdroji připojeno více domů, náklady se rozpočítají a váš dům má teplo levněji, než kdyby si musel stavět vlastní kotelnu jen pro sebe. Uvědomte si také, že na tomto webu diskutují i zástupci právě těch malých firmiček, které se jen třepou, aby dostaly zakázku na výstavbu domovní kotelny, a právě tito diskutující se zde prezentují jako ti největší zastánci domovních kotelen. Vzhledem k tomu, že jsou od fochu, tak věci docela rozumí a proto jejich názory vypadají hodně věrohodně. Laik má pak pocit, že hovoří se zasvěcených člověkem, který mu dá nejlepší rady. Ale POZOR! Je to většinou přesně obráceně. Tento člověk vám dá jednostranné informace, aby vás přesvědčil, že byste se měli odpojit od centrálního zdroje a postavit si na vlastní náklady domovní kotelnu. Lidi, vemte rozum do hrsti a neskočte na lep kdejakému frantovi z horní dolní, který jen potřebuje kšefty a vás obrat o úspory. V našem městě takto na jednom sídlišti naletěli a teď toho litují. Teplo nemají levněji, ale bohužel pozdě bycha honit. Kotelna už jim stojí a oni musejí splácet úvěr, jinak přijde insolvence, exekutor a je zle. Nechtěl bych vidět, jak teď ohromný stres pak nesou hlavně starší vlastníci a nechci vědět, kolika infarkty pak taková situace skončí. Takže raději přemýšlejte a počítejte, dokud je čas. Jan Novák
Diskuse bez důkazů jsou plané. Mým spolubydlícím jsem navrhoval domovní kotelnu již koncem roku 2009. Provedl jsem srovnání za rok 2008, ke kterému jsem měl podklady. Dodavatel tepla nám vyúčtoval 444 Gj za cenu 583,– Kč, tedy celkově 258 269,– Kč pro cihlový, 4 patrový dům s 26 byty. Topenářská firma nám nabízí kotelnu se dvěma kondenzačními kotli a příslušenstvím, za použití stávajícího bojleru, který by se měnil, až doslouží, za cenu 250 045,– Kč. V případě vlastní kotelny by cena byla taková: 443 GJ x 277,778 = 123 055,65 kWh x 1,00677 = 123 888,73 Kč. Cena plynu včetně DPH je dána RWE pro naši odběrovou skupinu. K tomu je samozřejmě nutné připočíst náklady na dozor, revize, opravy. Zhruba jako u výtahu. Je docela možné, že fakturované množství tepla neodráží skutečnou potřebu tepla pro náš dům, že při použití vlastní kotelny by úspora nákladů na teplo a teplou vodu byla ještě vyšší. Od roku 2005 do roku 2009 vzrostla cena tepla z 372,– Kč/Gj na 623,– Kč/Gj a dále poroste, neboť dodavatele tepla nic nenutí k úsporným opatřením. Nájemníci vše zaplatí.
Dobrý den, jsem předseda SVJ v jednom městě na jihu Čech. Téměř každý týden dostávám do e-mailové schránky několik nabídek od firem, které se zabývají výstavbou domovních kotelen. Dlouho jsme váhali, ale pak přišla firma, která nám nabídla tak bezvadné podmínky, že jsme okamžitě souhlasili. Kupříkladu já, místopředseda výboru i všichni zbývající tři členové výboru dostaneme jednorázově 15.000 Kč, s nimiž můžeme naložit dle svého uvážení. Dále nám firma nabídla, že bude provádět pravidelné revize a údržbu, a to za cenu, kterou nadsadíme a rozpočítáme mezi vlastníky. Rozdíl, který takto vznikne, si rozdělíme. Polovinu si nechá firma, druhou polovinu nám bude poukazovat na účet. Musíme ale založit s.r.o., která bude ty peníze dostávat. Jinak by to bylo moc nápadné, kdyby to chodilo na můj soukromý účet. Oni jsou chytří, mají to v malíčku, takže nám s tím ochotně poradili.
Závěr: rozhodně podporuji výstavbu vlastní kotelničky. Znamená to pro mě pravidelný měsíční příjem.
Kolik postaví vaše firmička za rok domovních kotelen, předsedo? A jaké jsou vaše nejnovější přesvědčovací metody?
Ani jednu. Pracuji v jiném oboru. Firmu máme až někde z Moravy, správu nám bude dělat jiná firma, z našeho kraje. Výběrové řízení bylo transparentní, všichni vlastníci se k němu mohli vyjádřit.
Je mi jasné, že řadě tepláren, které dodávají teplo centrálně a dosud hřešily na svůj monopol „zvoní hrana“. Proto se samozřejmě na těchto stránkách budou objevovat jejich zástupci a zastánci a obhajovat je. Jsem předsedou jednoho SVJ v Jablonci nad Nisou. Teplo nám zatím dodává JTR v oficiální ceně cca 650,– Kč/GJ. Pokud ale začnu počítat cenu GJ za teplou vodu v kohoutku, která se nikde standardně neuvádí tak mi vychází cca 1.400,– Kč / GJ. Po spočítání matematického průměru mi reálná cena za GJ vychází cca 800,– Kč/GJ. Teď mě jistě někteří zde napadnou, že to je nesmysl a ať to doložím. Předem říkám NEDOLOŽÍM. Doložil a názorně jsem to spočítal na shromáždění SVJ všem spoluvlastníkům na základě faktur, vyučtování a rozúčtování spotřeby vody tepla atd. Celá akce trvala cca 3 hodiny, měla spousty odpůrců. Na závěr bylo ale jasno všem! (48 bytových jednotek) Jsou to totiž jednoduché kupecké počty na které stačí obyčejný selský rozum. A nyní konečně k úspoře a ceně tepla. :-) Rozhodli jsme se, že změníme způsob vytápění. Kotelnu budeme mít vlastní (termální čerpadlo) a kalkulace je následující:
- Cena za GJ nás bude vycházet na 250,– Kč (v tom je započítán i ohřev a spotřeba teplé vody do kohoutku)
- Cena za dozor NON-STOP 24/7 a servis 20.000,– Kč/měsíc.
- Spotřeba tepla 2.000 GJ
- Cena kotelny cca 6.000.000,– Kč
Sečteno a podtrženo: Dnes platíme ročně dodavateli za teplo a teplou vodu 1.600.000,– Kč. Při 48 bytových jednotkách je to 33.000,– na byt. Cena tepla neustále roste, všichni svorně nadáváme na zimu. Nemůžem si zatopit kdy chcem (potřebujem).
S vlastní kotelnou budou roční náklady za teplo a teplou vodu 740.000,– Kč. To je 15.000,– na byt.
Uspoříme 860.000,– ročně s tím, že máme cenu tepla zafixovanou v rámci pohybu ceny elektrické energie. Topíme si kdy MY potřebujem.
Kotelnu splatíme v rámci úvěru z uspořené částky do 10 let. Životnost počítáme na 15 let pak bude potřeba udělat výměnu kompresorů a pohyblivých částí (dnešní cena cca 300.000,– Kč). Také je možné a pravděpodobné, že technologie postoupí a budeme opět rekonstruovat kotelnu za novější – lepší. To už bude dělat nějaký můj nástupce. :-)
Každopádně mi stále vychází, že 5 let provozuji splacenou kotelnu a šetřím při dnešních cenách 860.000,– Kč ročně (cena tepla za 10 let by u JTR byla jistě někde úplně jinde, rozumějte výše, než dnes, kdyby tu JTR ještě „strašila“.
Takže jsme v zisku 4.300.000,– Kč. Tolik nás například stála vyměna oken – původní cena oken od firmy SULKO byla cca 8.000.000,– To jen pro případ kdyby tu chtěl někdo rozebírat, že kotelnu chcem realizovat s firmou mého kamaráda a přitom pro mne postavit menší vilku :-) Pravdou, ale je že 90% lidí v domě tohle stejně neocení, ale to už by byl jiný příběh…
Pane Vláďo, nezlobte se, ale myslím, že počítáte špatně a píšete nesmysly.
Cenu za GJ na ohřev TUV máte zcela jistě na každé faktuře. Dokonce ji podle Vyhlášky 372/2001 Sb. §7 odstavec 2a povinně dostáváte na vyúčtování („Ve vyúčtování vlastník uvede za zúčtovací jednotku odděleně spotřebu tepelné energie na vytápění, spotřebu tepelné energie na ohřev užitkové vody v GJ,…“). Jistě není dvakrát tak drahá než u vytápění. Podívejte se pořádně, už kvůli následujícímu.
Píšete, že si kotelnu pořídíte na úvěr za cca 6.000.000 Kč a splatíte do 10 let. Průměrná splátka takovéhoto úvěru při dnešních podmínkách bank a se všemi okolojdoucími poplatky je 804.000 Kč ročně. Na vytápění tak každý byt zaplatí dalších 16.750 Kč ročně, a je fuk, jestli to míníte splácet ze záloh na správu nebo započítávat do ceny tepla. Když k tomu přičteme Vámi vyčíslených 15.000 Kč za teplo a obsluhu (ono je to spíše 15.500 Kč), jsme kde? Jsme na ceně za teplo na 32.250 Kč za rok na byt.
Takže jestli uspoříte tisícovku na byt ročně, tak hodně. A pokud jste do částky 1.600.000 Kč započítal náklad na GJ ve Vámi vyčíslené výši a v souladu s mým názorem se mýlíte, pak na vlastní kotelně dokonce proděláte kalhoty.
Ale dyť jsme v podstatě za jedno. Já přeci ve svých výpčtech uvádím, že po dobu 10 let v celkovém rozpočtu neušetřím NIC. Splácím uvěr. Ale zbylých 5 let ŠETŘÍM !!! O tom, že technologie má životnost 20 let a ne 15 let ani nemluvím.
Cenu za GJ si spočtěte sám:
- Teplo spotřeba 1.600 GJ za cenu 650,–Kč/GJ = 1.040.000,– Kč
- 1.600.000,– Kč (roční částka zaplacená dodavateli tepla za teplo a teplou vodu) – 1.040.000,– (za teplo) = 560.000,– Kč (za teplou vodu)
- 2.000 GJ (celková spotřeba energie) – 1.600 GJ (energie pro vytápění) = 400 GJ (energie na ohřev vody)
- 560.000,– Kč (cena ze teplou vodu) / 400 GJ (ohřev vody) = 1.400,– Kč/GJ (za teplou vodu)
Jiný výpočet – jednodušší: Stávající situace
- 1.600.000,– za 2.000 GJ = 800,– Kč/GJ
Oficiálně dle JTR pouze 650,– Kč/GJ ;-)
Nová situace
- 250,– Kč/GJ * 2.000 GJ = 500.000,– Kč
- Dozor a servis 240.000,– Kč
Ročně tedy náklady na topení a teplou vodu 740.000,– Kč. po dobu 10 let platím 860.000,– Kč ročně bance za úvěr. EKONOMICKY jsem na tom 10 let stejně a nic neušetřím. VLASTNÍCI ale mají ZAFIXOVÁNU cenu tepla maximálně jak je to možné. To nám dnes žádný dodavatel tepla neudělá !!! Ano může se cena za GJ zvednout vzhledem k pohybu cen eletřiny, ale bavíme se v řádu korun a ne stokorun jako je to teď když se topí mazutem. (výhoda termálních čerpadel) :-) 11, 12, 13, 14 a 15 rok už ale šetříme 860.000,– Kč ročně !!!
…„modří“ jsou již jistě doma a vědí… ;-)
Doporučuji, abyste své výpočty zopakoval.
Pane Vláďo (i ostatní), aby bylo úplně jasno, tak já odpojování od centrálního zdroje vytápění obecně ani nezavrhuji, ani nepodporuji. Jsem toho názoru, že se vždy musí vše spočítat případ od případu. Ale musí se to opravdu spočítat se vším všudy a prezentovat pravdivě.
Naštěstí žiju ve městě, kde si Teplárna účtuje asi 400 Kč/GJ u tepla a o něco méně u TUV, takže tady o tom ani nikdo neuvažuje, když i meziroční navyšování cen v podstatě kopíruje inflaci. O pár kilometrů dál ale měli cenu centrálního vytápění dvojnásobnou, šli do tepelných čerpadel a opravdu šetří i při započtení poslední koruny za klíče.
Mě jenom matou ta Vaše čísla, pane Vláďo. Koukám teď na loňské údaje domu o 104 jednotkách – 1450 GJ na vytápění (celkem 580.000 Kč) a 1060 GJ na ohřev TUV (celkem 387.000 Kč). Za 575.000 Kč měli teplou vodu pro 104 lidí včetně vody, takže mi Vaše čísla za méně než poloviční dům přijdou příšerně velká.
Jak jsem uvedla v příspěvku výše a následné opravě níže, měl byste mít z vyúčtování služeb k dispozici jak spotřebu domu v GJ rozdělenou na vytápění a na TUV, tak jednotkové ceny na obě služby v Kč/GJ. Opravdu tam tyto cifry jsou? Není to i s vodou? A pokud opravdu spotřebováváte 1600 GJ na vytápění 48 bytů, nebylo by lepší uvažovat o zateplení?
Pozor! 104 jednotek není to samé jak 104 lidí. Nechci prudit, ale prosím, upřesněte. Jana1 Mrkla jsem na údaje Vládi. Píše: spotřeba tepla pro 48 jednotek = 1600 GJ. To je ale docela srovnatelné s naší spotřebou. Nevím, proč by měli zateplovat.
Omlouvám se za chybku, jednotek je 104, lidí 200.
Uvažovat o zateplení by měli proto, že my nižším počtem GJ vytopíme dvojnásobný počet jednotek. Jestli někoho baví topit pánubohu do oken, je to jeho věc, ale jenom to, že to někde je stejně neznamená, že to je v pořádku nebo obvyklé. Stavět kotelnu jenom proto, aby se úniky vytápělo široké okolí domu, mi přijde zvrhlé.
Každý snad chápe, že snížení nákladů na teplo lze dosáhnout oběma cestami, tj. jak snížením jednotkové ceny, tak snížením spotřeby. Ideální je samozřejmě kombinace obojího, ovšem vzhledem k vysokým nákladům je vhodné to zkalkulovat každé zvlášť i dohromady a podle výsledků vybrat nejvýhodnější variantu.
Vláďa píše, že vyměnili okna. Jinak nemůžu srovnávat. Jestli se nenaprdnul, tak to jistě objasní. Divila bych se, kdyby nezvážil všechny možnosti. Zvlášť bude-li vytápět čerpadlem. Já mu věřím a fandím. O jeho kalkulacích nepochybuju. Jana1
Ten Vláďa jsem já. :-) Zateplený barák máme. Pro vyhovění tepelnému auditu, poslední akcí pro kompletní zateplení byla výměna oken. Máme okna od firmy SULKO s tepelným koeficientem 1.0 Jsme z Jablonce nad Nisou a OPRAVDU SPOTŘEBUJEME cca 1600 GJ ročně za teplo a 400 GJ ročně za teplou vodu. Naše SVJ má 48 bytových jednotek (3+1 a 5+1). Celková částka kterou ročně platíme naší JTR je cca 1.600.000,– kč Ale to vše jsem uvedl výše.
Dík za upřesnění. Paní Pe Du…má nějaký divný počty. U nich jednotka spotřebuje cca 14 GJ/rok. To je rarita. Jakpak asi mají udělanou kalkulaci? Jana1
Napadá mě jediné vysvětlení. Nejedná se o byty, ale o kotce.
o vláďových kalkulacích nepochybuješ?? to je vtip? vždyť jste ze stejné firmy na prodej domovních kotelen, tak co tu pořád nacvičuješ?!
Ale Vláďo, to je marné. Vy jste nečetl včerejší diskuze na toto téma? Abyste pochopil myšlénkové proudy zdejších oponentů, tak zahoďte selský rozum a kupecké počty do odpadků. Nebo dopadnete jako já. Dokonce nějakej Novák z Kotěhůlek na mě chtěl podávat trestní oznámení. Jana1
Oprava čísla paragrafu s povinností sdělit cenu na vyúčtování:
§7 odstavec 2b): za zúčtovací jednotku odděleně jednotkové ceny tepelné energie na vytápění a tepelné energie spotřebované na ohřev užitkové vody v Kč/GJ a vody spotřebované na poskytování teplé užitkové vody v Kč/m3
Vážený pane také držím palce a bylo by dobré kdyby jste nás třeba časem informoval jak na tom jste a jestli vše klape podle vašich představ. Těch cca 33 000,– na byt ale je celkem dost vůbec se vám nedivím.
S pozdravem J.K.
Vážený pane předsedo Vláďo! Vaše slova na mě působí jako balzám na duši. Váš zdravý a selský, nebo kupecký rozum je přesně to, co jsem potřebovala slyšet. Jestli jste četl předchozí diskuze, určitě chápete, o čem je řeč. Děkuji vám a přeju úspěch a bezchybný šlapot vaší nové kotelny (ter. čerpadla). Jana1
A ocenění nečekejte, vím o čem mluvím. Mě též hřeje můj vlastní úspěch a vítězství nad gigantem PTa.s.
Půl roku jsem tu nebyl a nejspíše další půlrok nebudu. Nemám potřebu se s někým přetlačovat a dokazovat si kdo dočůrá výše. :-) Co jsem zde napsal platí do posledního písmene. Máme podloženo projektovou dokumentací, tepelným auditem, fakturami, spotřebou a cenou tepla v posledních letech. Kdo se o své SVJ stará tak ví o čem mluvím a že to pohádky nejsou. Navíc dnes není problém domluvit si u vícero firem referenční návštěvu v domech kde stejný systém vytápění zavedli a tam si bez problémů pohovořit i s lidmi z daného domu. Každý si tam rád přiloží své polínko ať už s pozitivním či negativním postojem k věci.
Pravdou je, že topení mazutem či plynem je dnes již dávno technologicky překonáno. Pokrok se zastavit nedá a technologie tepelných čerpadel je stará přes 20 let.
Vážení,
chcete-li si dál číst pohádky o úspoře 40%, zůstaňte v tomto vláknu.
Chcete-li se podívat na realistickou kalkulaci úspor SVJ paní Jany, přejděte do diskuse
Odpojení od centrálního zdroje - kalkulace.
lake
Já se z vás picnu. Ještě malý dodatek. Můžete mi oponovat, že za 20 let budeme muset vyměnit kotel. Při současných cenách by to bylo cca 70 000,–. Neboť přípojka ke kotli je hotová, komín vyvložkovaný. Vy víte co bude za 20 let? Teda kromě eura? Já ne. A ani mě to nebude asi bolet. Možná moji nástupci budou řešit změnu tepelné základny na dřevo, či tuhá paliva, nebo atomová? Mějte hezký večer. Jana1
Omlouvám se, ale přijde mi to poněkud histerické. Každý si snad umí spočítat, jestli je dané řešení pro danou situaci výhodné nebo není.
Trošku mi to připomíná článek kohosi z Teplárenského sdružení, kde byl jako absolutní argument použit příklad jestli je výhodnější mít malou spotřebu drahého tepla nebo velkou spotřebu levného tepla. Nějak byla opomenuta právě ona zajímavá možnost malé spotřeby levného tepla.
Ale je na každém jak vyhodnotí kroky vedoucí k úsporám nákladů za vytápění.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Souhlasím s panem Patočkou. Pan Novák nemá pravdu. Možná lobuje za kolosy ve vlastnictví nejmenované zahraniční společnosti vlastníci teplárny v několika městech ČR.
Ujišťuji vás, že za nikoho nelobbuji a nemám to ani zapotřebí, jen používám zdravý rozum. Odezva mě ale příliš neudivuje. Většina obyčejných lidí, kteří si můj příspěvek přečetli, teď asi přemýšlí nebo počítá (nebo ani to ne). Ale pokud má někdo potřebu urychleně můj názor vyvracet a obviňovat mě z toho, že za někoho lobbuji, pak mám plné právo si myslet, že jde přesně o toho člověka, který kope za ty malé firmičky, které se jen třepou na zakázky v podobě výstavby domovních kotelen, jak už jsem ve svém příspěvku napsal. Ono se totiž nikdy nedá říci, jestli je domovní kotelna výhodná nebo ne, pokud neznáte lokalitu a další fakta. Pokud ale vy i bez znalosti lokality a faktů tvrdíte, že nemám pravdu a že je domovní kotelna vždy levnější, tak vysloveně lžete a ostatními lidmi zde manipulujete. Chápu, že se vám moje slova nelíbí, ale tak to prostě je, i kdybyste stokrát tvrdil, že ne. Jedna a jedna jsou zkrátka dvě, i když to někdo není ochoten nebo schopen uznat.
Člověče Nováku! Vždyť vy taky neříkáte, které lokality se to týká. My jsme se třeba odpojili a jsme na tom o 40% lépe, než u tepláren. Jana1
Paní Jano, když jste byli připojeni na centrální vytápění, kdo Vám dělal vyúčtování nákladů na jednotlivé byty? VY sami, nebo poskytovatel tepla? (jinak k Vaší diskuzi: myslím, že v některých SVJ se ušetří také mnoho díky tomu, že jsou lidé, kteří věnují svůj čas a energii SVJ a dělají to zdarma) Lenka
Tenkrát se nás nikdo neptal. Vyúčtování dělala BT-VUSTE. A o tom dělání zdarma máte pravdu. Ale my to děláme rádi a také pro sebe. Že se ostatní vezou nás nemrzí. Jana1
Jano,
píšete, že jste s cenou tepla o 40% níže, než když jste teplo odebírali od tepláren. Pokud vyrábíte teplo, pak také provádíte každoročně povinnou kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla podle metodiky ERÚ. Můžete prosím upřesnit, co do ceny tepla zahrnujete?
Věcně usměrněná cena podle kalkulačního postupu ERÚ má obsahovat tyto položky. Zajímá mne, zda je máte v ceně zakalkulovány.
-------------------------------
1. Proměnné náklady [Kč]
1.1 Palivo
1.2 Nákup tepelné energie
1.3 Elektrická energie
1.4 Technologická voda
1.5 Ostatní proměnné náklady
--------------------------------
2. Stálé náklady [Kč]
2.1 Mzdy a zákonné pojištění
2.2 Opravy a údržba
2.3 Odpisy
2.4 Nájem
2.5 Finanční leasing
2.6 Zákonné rezervy
2.7 Výrobní režie
2.8 Správní režie
2.9 Úroky z úvěru
2.10 Ostatní stálé náklady
-------------------------------
Častou chybou je nezahrnovat do ceny tepla odpisy zařízení - cena pořízení kotelny má správně být postupně "rozpouštěna" v ceně tepla, jinak se cena tepla hrubě zkresluje.
Další chybou je netvoření rezervy - až se něco pokazí, opraví se to ze záloh na správu domu. Tím se ovšem opět cena tepla zkresluje.
K výše uvedeným položkám je třeba ještě připočítat tyto dvě dlouhodobé ztráty:
- ztráta úroků z investice do zařízení kotelny
- ztráta příjmu z možného pronájmu místnosti, zabrané kotelnou.
Teprve když se vše spočítá, vyjde z toho SKUTEČNÁ cena tepla pro dané SVJ, nikoliv cena optimisticky a uměle snížená.
lake
Žádnou kalkulaci neděláme. Kotel je do 50 kW. Investici jsme umořili za 3 roky. 7 let už vyděláváme, dříve to bylo cca 50%, dnes 40%. A hlavně! Topíme, když je to potřeba a né, když se teplárnám zachce. Jana1
Paní Jana1 (pokud to není maskovaný zástupce nějaké firmy na výstavbu domovních kotelen) teď bohužel potvrdila přesně to, čeho jsem se obával a před čím odborníci varují: Neinformovaní a často i naivní vlastníci vůbec nemají potuchy, jak se má správně vypočítat skutečná cena tepla, které jim jejich domovní kotelna vyrábí. Většina těchto lidí ignoruje nutnost odpisů a tvorbu rezervy na novou kotelnu, a pak mají pocit, že mají teplo levnější. To je ale hloupost a někdo už to zde v tomto vlákně dobře popsal. Pokud to není nezbytně nutné, odpojovat dům od centrálního vytápění je bohapustý nesmysl, amatérismus a naivita. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam.
Paní Jano, děkuji za upřesnění vašich nákladů. Takže si to
spočítejme.
Cena tepla z centrální kotelny se pohybuje kolem
650 Kč/GJ.
Vy máte náklady o 40% nižší, to jest 390 Kč/GJ.
Kalkulátor cen paliva na adrese http://www.tzb-info.cz/…druhu-paliva
nám říká, že při topení zemním plynem (nejlevnější řešení)
vychází pouze cena samotného plynu na 386 Kč/GJ.
Na všechny ostatní položky, odpisy zařízení kotelny, elektrickou energii, účetní rezervu, kontroly a revize, opravy, údržbu, mzdy, pojištění, nájem místnosti, atd. atd. vám tedy postačuje částka 2 Kč/GJ, slovy dvě koruny české na gigajoule.
Bez dalšího komentáře.
lake
Také rád používám jako zdroj moudra server Tzb-info. Ale tentokrát mě rozesmálo jejich počítadlo nákladů. Tedy zejména vysvětlení ceny tepla u centrálních zdrojů. Znáte nějakého dodavatele, který se pohybuje ve spodní části zmiňovaných cen?
Dovolil jsem si z našich podkladů vytáhnou průměrné a maximální ceny tepla v jednotlivých lokalitách. Přiznávám, že nemáme informaci co je zdrojem tepla. Jestli domovní kotelna nebo externí dodavatel, ale i tak myslím, že to jsou zajímavé hodnoty.
Petr Patočka
VIPA CZ s.r.o.
Pane Patočka, docela dobrá mapka, díky. Bohužel v ní ale není rozlišeno, o jaké zdroje tepla jde, tedy jaké je použito palivo. Byl byste schopen dodat stejnou mapku, ovšem kde by se braly v úvahu jen plynové kotelny?
Psal jsem to hned, že nevíme co je zdrojem tepla. Vycházíme z údajů poskytnutých k rozpočtu. A zde nepotřebujeme vědět, kde a jak se ono teplo vyrábí. Pokusím se o nějaký sběr dat při dalším rozpočtu, ale jsou to věci které jsou nad rámec požadovaných informací a tedy nevím, jestli je od zákazníků obdržím. Bohužel to lépe neumím.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Važený pane lake můžete mi vysvětlit jak jste došel na částku 2 Kč/GJ, slovy dvě koruny české na gigajoule ? Díky moc J.K.
Paní Jana mají náklady – 390 Kč/GJ Cena samotného plynu – 386 Kč/GJ. Vámi uváděný rozdíl – 2 Kč/GJ
Doufám že takto stačí díky J.K.
Pane J.K.,
mou chybou v odhadu nákladů vypadla jedna věta. Mělo být:
"... vychází pouze cena samotného plynu na 386 Kč/GJ. K tomu stálý plat za odběrní místo 306,60 Kč/měsíc."
Po připočtení stálých platů do ceny plynu jsem se dostal na 388 Kč/GJ a z toho pak 390 - 388 = 2 Kč/GJ.
lake
Pane lake samozřejmě že chybička se stane ale pokračujme dále. Doplnil jste tedy že Vám tam chybí údaj stálý měsíční plat 306,60/měsíc což dělá 3679,20/rok. Pokud připočítáte z této částky 2 Kč/GJ tak vychází spotřeba cca 1840 GJ. Kde jste přišel na takouvou spotřebu když po přečtení celého vlákna se o ničem takovém nikdo nezmiňuje ? Prosím paní Janu můžete nám tady uvést skutečnou spotřebu ? Díky moc a čekám na vaše reakce s pozdravem J.K.
Skutečná spotřeba plynu za rok 2009 = 5713 m3 plynu. Vytápíme 6 bytů a jeden nebyt. Celkem: 320 m2 obytné plochy. Jana1
Děkuji paní Janě za dodání údajů a prosím pana lakeho aby nás přesvědčil, že úspora kterou paní Jana uvádí je nesmyslná a vymyšlená. Doufám že udáje ale nebudete domýšlet a dosazovat z nějakých tabulek. Prosím o přesné údaje ať mně a ostatní přesvědčíte o tom že paní jana nemůže mít pravdu. Pokud toto nedoložíte jste pro mně obyčejnej lhář a manipulátor. S pozdravem J.K.
Vážený pane J. K.
- Nezlobte se, ale tvrzení „ Pokud toto nedoložíte jste pro mně obyčejnej lhář a manipulátor." jste přehnal. Pán vystupující pod značkou lake zde již publikoval desítky kvalitních příspěvků a nikdy jsem neměl pocit, že by lhal nebo, že s námi chce nějak manipulovat.
- Myslím, že tvrzení pí Jany, že platí za cenu tepla z vlastní kotelny částku o 40% menší, než platili centrální kotelně, byl jen odhad. Toto číslo se nedá dosáhnout (jak dokazují výpočty p. Lake) ani za podmínek, že neplatí topiči, neuvádí náklady na el. energii, vodu atd. Na tzb-info je uvedena průměrná cena plynu pro rok 2009 14,40 Kč za metr krychlový, pí Jana by musela nakupovat podstatně levněji.
- Máme podobnou kotelnu, jsme spokojeni a domnívám se, že vlastní kotelna v domě je výhodou a náklady jsou prokazatelně nižší , ale ne o 40%.
Hezký zbytek víkendu Anonymous 37
Lhát znamená tvrdit něco, o čemž mluvčí nebo pisatel ví, že je nepravdivé, nebo o čem nemá rozumný důvod se domnívat, že je pravdivé, přičemž to vydává za pravdu buď sobě nebo jiným. Vážený pane než někoho začnete obhajovat tak si přečtěte co ten dotyčný tvrdí. Podle toho co tady čtu by mně pan lake přesvědčil, že i u rohlíku, který slevnili ze 3,– korun na korunu 1,– jsem neušetřil 2,– korunu , ale třeba jinou částku protože …
Jak můžete tvrdit, že se něčeho nedá dosáhnout,protože to vypočetl lake ?
No a na konci nám napíšete, že i vy šetříte což podle lakeho je skoro nereálné.
Hezkou neděli Roman H.
Vážený pane Anonymous 37 vaše domněnka že vlastní kotelna je výhoda je špatná a vaše náklady nemůžou být prokazatelně nižší !!! Asi jste pořádně nečetl co nám tady pán lake popsal : Častou chybou je nezahrnovat do ceny tepla odpisy zařízení – cena pořízení kotelny má správně být postupně „rozpouštěna“ v ceně tepla, jinak se cena tepla hrubě zkresluje. Další chybou je netvoření rezervy – až se něco pokazí, opraví se to ze záloh na správu domu. Tím se ovšem opět cena tepla zkresluje.
K výše uvedeným položkám je třeba ještě připočítat tyto dvě dlouhodobé ztráty:
- ztráta úroků z investice do zařízení kotelny
- ztráta příjmu z možného pronájmu místnosti, zabrané kotelnou.
Teprve když se vše spočítá, vyjde z toho SKUTEČNÁ cena tepla pro dané SVJ, nikoliv cena optimisticky a uměle snížená.
Poslední komentáře