Změna nebytových prostorů v užívání na byt
Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání nebytových prostorů. Nebytovou jednotku jsme koupili na základě stavebního povolení kdy měla být provedena přestavba a užívání jako byt. Rekonstrukci jsme provedli přesně podle stavebního povolení a všechno dobře dopadlo, máme zkolaudováno jako byt. Nicméně poraďtě mi prosím co a jak dál nevím zda-li jsem pořád veden jako uživatel nebytového prostoru nebo již jako bytu. Musím na katastr nebo na UMČ Praha 4? Pokud máte někdo nějakou zkušenost rád se nechám poučit.
Je třeba rozlišovat tři samostatné okruhy činností:
- veřejnoprávní souhlas stavebního úřadu se změnou způsobu užívání jednotky (kolaudační souhlas SÚ)
- následná změna obsahu Prohlášení vlastníka (je věcí mezi vlastníky jednotek navzájem podle § 4 ZoVB),
- vložení změněného Prohlášení do katastru (provede SVJ podle § 11 odst. 7 ZoVB).
Podle § 4 ZoVB je součástí Prohlášení i „označení jednotky“, to jest informace o tom, zda jde o byt či nebytový prostor (v tom případě musí být uvedeno, zda je to sklad, atelier, kancelář, prodejna, garáž, atd.). Tato informace se do prohlášení zpravidla přebírá z kolaudačního rozhodnutí vydaného SÚ a následně se se zapíše i do listů vlastnictví jednotek v katastru.
Změna způsobu užívání jednotky je v pravomoci vlastníka stavby, což je vlastník jednotky. Viz Stavební zákon. Po tom, co jste provedl změnu způsobu užívání a získal kolaudační souhlas Stavebního úřadu, je nutné uvést Prohlášení do souladu se skutečností – provést změnu označení Vaší jednotky a pak vložit změnu do katastru.
Podle ZoVB je nepochybné, že změnit Prohlášení mohou všichni vlastníci jednotek souhlasným projevem vůle. Nesouhlas některého z nich lze nahradit rozhodnutím soudu, neboť bezdůvodné odmítání změny by bylo v rozporu s dobrými mravy a s čl. 11 Listiny základních práv a svobod.
Vklad nového Prohlášení do katastru (či změny Prohlášení dodatkem) provede následně katastrální úřad postupem podle Pokynů č. 24 ČÚZK. Ke vkladu změněného Prohlášení do katastru se vyžaduje, aby SVJ předložilo souhlas tří čtvrtin vlastníků jednotek (podle podílů), avšak všech, kterým se rozsah či obsah vlastnictví mění.
Mezi postupem podle Stavebního zákona, podle ZoVB a podle výkladu ČÚZK je zjevný nesoulad, který zatím nikdo nerozporoval, ani se neobrátil na soud. Jisto je, že Váš nebytový prostor se stane bytem v okamžiku, kdy se změní označení jednotky v katastru.
lake
Následně by se mělo změnit Prohlášení vlastníka na Katastru. To už ale měla řešit smlouva o výstavbě, či jak jste to dělali – asi neřešila.
Změnila se přestavbou podlahová plocha? Asi ne, nebo jen nepatrně. Nemělo by to být o víc než 0,1 m2. Přeměřoval to někdo? Většinou se to nedělá. U nás v domě si lidé bourali v bytech příčky, změny jsou určitě až 0,5 m2 plochy navíc a nikdy se prohlášení neměnilo. Jak by také mohlo, když žádná smlouva o výstavbě uzavřena nikdy nebyla.
Pokud se plocha nezměnila, tak smlouvu o výstavbě nepotřebovali. Prostě z nebytové jednotky udělali byt. To se v Prohlášení opraví celkem jednoduše. Nejsem si jist, jestli je vůbec nutné to dávat na katastr. Pro SVJ se mnoho nezmění, asi jen stanovení záloh na služby a vyúčtování služeb.
V každém případě to oznamte výboru SVJ.
Poslední komentáře