Založení SVJ
Dobrý den, jsme nájemníci v panelovém domě o 69 b.j., který je v majetku města. Město rozhodlo o odprodeji tohoto domu nám, jako nájemníkům, avšak jako celek a pouze právnické osobě. Je možné pro tento účel založit SVJ jako právnickou osobu, která bude městu partnerem pro uzavření kupní smlouvy? Děkuji za radu.
Jak už je uvedeno níže, SVJ vzniká ze zákona a vy pro jeho vznik nesplňujete požadované předpoklady. Budete muset založit nějakou právnickou osobu (družstvo, společnost s ručením omezeným, akciovou společnost) a tato pak dům od města koupí. Vím, že v některých městech bylo umožněno se „přifařit“ k již existujícímu družstvu a to od města dům koupilo. Hodně úspěchů v cestě do neštěstí :-)
Děkuji všem za odpovědi, ale právě družstvo,s.r.o ani akciovku se nám k tomu nechce zakládat, napadlo mě tedy, jestli třeba forma sdružení jako právnické osoby by byla možná,jestli s tím má někdo zkušenosti. Družstvo stávající nás pod svá křídla nechce..30let panelák a nic se do něj neinvestovalo..ani se jim nedivím. My však bydlet chceme a musíme do toho rizika jít, než nás koupí nějaký vykutálenec a budeme za chvíli na ulici. Děkuji všem. Jirka
Každá obec, která privatizuje svůj majetek má schválena určitá pravidla pro prodej domů a v nich bývá i určeno, jaká právnická osoba má být za tímto účelem vytvořena. Podívejte se na webové stránky příslušné obce a najděte si tyto pravidla.
Vezmu jako příklad MČ Praha 4 – tam mají určena že se má jednat o družstvo nebo s.r.o. Zpočátku 90.let se za tímto účelem zakládaly hlavně s.r.o., protože paradoxně založení a fungování s.r.o. bylo v té době jednodušší než družstvo. V dnešní době se zakládají téměř výhradně družstva, protože dnes je tomu úplně naopak – fungování dužstva je pro tento účel daleko jednodušší a pružnější.
S tím sdružením zkušenost nemám, ale problém by podle mě byl, že sdružení nemá žádnou právní subjektivitu a nemá tedy způsobilost k žádným právům a povinnostem.
Mimochodem – co máte proti družstvu?
Zastupitelstvo právě v pravidlech udalo jako podmínku" prodej do vlastnictví právnických osob ( družstev nebo společenství vlastníků) založených k tomuto účelu stávajícími nájemci ". SVJ je tedy již tady jako nesmysl. Ale jedná se o dva paneláky a my bychom chtěli jít sólo jako jeden objekt a zakládat na to dvě družstva je zas neekomomické a navíc každé družstvo bude zadluženo úvěrem na nákup. Náš objekt ale je schopen zaplatit ze svého podstatně víc a nemusí se tolik zadlužit. Rádi bychom získali byty do osobního vlastnictví co nejrychleji. Podle § 18–20 OZ je i sdružení právnickou osobou, tak jsem si myslel…jinak proti družstvu nemám nic. Díky za názor a zdravím. Jirka
Sdružení je několik: dle § 829 ObčZ – bez právní subjektivity dle § 20f ObčZ – sdružení právnických osob dle 83/1990 Sb. zájmové sdružení s právní subjektivitou, různí myslivci a zahrádkáři. Z výše uvedených by bylo možné využít jen posledně jmenované sdružení.
Jinak radím družstvo. A na přechod bytů do vlastnictví nespěchejte, není o co stát. To pak vznikne ze zákona SVJ a o jeho nedostatcích se tu můžete dočíst. Přejít z družstva na SVJ můžete vždy (stačí většina), z SVJ do družstva prakticky ne.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
SVJ zakládat nelze, vzniká automaticky ze zákona, ve Vašem případě město rozhodlo o privatizaci domu jako celku, nikoliv jednotlivých bytů, takže SVJ vzniknout nemůže. Právnickou osobu zakládat budete, ale nebude se jednat o SVJ, ale o bytové družstvo.
Až dům zakoupíte prostřednictvím družstva či jiné společnosti, tak poté můžete dům prohlášením vlastníka rozdělit na jednotky a ty převést na jednotlivé členy, čímž vznikne společenství vlastníků. Ale SVJ nemůžete ani založit, ani nemůže již existující SVJ zakoupit dům (pouze za speciálních podmínek, kdy jej potřebuje ke správě, a takový případ si těžko představit).
Poslední komentáře