Založení společenství a prodej bytů
Máme takový problém, že před 5 lety byla naše privatizace bytů
zrušena pro nezájem nájemníků. Byty se jim zdály drahé. Nyní nám byly
nabídnuty znovu k prodeji, ale za 3–4 násobek původní ceny. Rovněž se
nemůžeme dohodnout, že byty, které jsou v 6. patře bez výtahu by měly
mít nižší cenu a ne jen podle podlahové plochy (protože v tomto
případě je asi velký rozdíl 1. a 6. patro). Zároveň všichni diskutují
a nikdo nic nedělá. Domnívám se, že vlastně nikdo nemá na koupi peníze.
Když se něčeho chci ujmout, jsem poslána do patřičných mezí, protože
jsem ženská (mám ekonomické vzdělání a vysokou stavební). Nechci platit
nějaké firmě za správu nemovitosti, když to po večerech udělám sama a
zadarmo. V našem domě je 14 nájemníků a z toho necelá polovina chce do
společenství, ostatní ne. Je to možné? Aby část byla ve společenství a
část ne? Děkuji.
Jana
No pokud bych mohl, jednoznačně bych doporučil firmičku http://www.hotovedomy.cz/ ! Zařizoval jsem si bydlení právě u nich a musím vřele doporučit!
Nechť tazatel upřesní, zda se skutečně jedná o
- prodej jednotlivých bytů jednotlivým nájemníkům, a nebo
- prodej domu jako celku právnické osobě za tímto účelem vzniklé
Jinak totiž nerozumím, proč kupující diskutují mezi sebou ceny různých bytů: to je přece záležitost prodávajícího-města a jeho nabídky a nájemník může tak akorát koupit či nekoupit.
K dotazu ohledně společenství: zjednodušeně řečeno – členem se stává každý vlastník jednotky (tedy týká se pouze scénáře ad1) a to automaticky a nedobrovolně. Alternativou, jak nevstoupit do společenství je pouze nekoupit bytovou jednotku se všemi dalšími důsledky.
K správě domu : bude rozhodnutím shromáždění vlastníků jednotek, zda správu domu svěřit správci, popř. kterými činnostmi správce pověřit, neviděl bych v tom problém.
G.X.
Nelze souhlasit s tvrzetním G.X., že cenu určuje výhradně prodávající. Cena je určována dohodou prodávajícího s kupujícím, a více kupujícím nic nebrání domluvit se na společném postupu a taktice jednání s prodávajícím.
Na druhé straně lze souhlasit s G.X., že pozice prodávajího je výrazně silnější.
Filip
Záleží na tom, jak chce vlastník svůj majetek prodat… někdy chce, aby si „nájemníci“ založili družstvo a celý dům prodá družstvu. Pokud jste ale dostali individuální nabídky, viděl bych to spíše na to, že bude existovat prohlášení vlastníka a jednotlié byty se budou prodávat do osobního vlastnictví. V tom případě vznikne SVJ s třetím vlastníkem a případně ostatní (až nakoupí) se stanou členy SVJ automaticky (ať chtějí nebo ne). Cena, za jakou se prodají byty (jakékoliv patro) v případě osobního vlastnictví je věcí jen mezi nakupujícím a prodávajícím a ostatním do toho nic neni… V případě družstva by se možná dalo zkusit smlouvat…
Kdo pak bude správcovat dům už záleží na rozhodnutí shromážnění SVJ, nebo schůze družstva.
Jestli lidé nemají peníze na odkup, tak v podstatně, slušně řečeno, s nimi není o čem diskutovat......
Zjednodušeně, město může prodat dům jako celek právnické osobě-vy si třeba založíte družstvo nebo taky ne a dům koupí cizí majitel a vy dál platíte nájem jako mourovatí (dokud vás třeba nový majitel nevyštípe…) nebo prodá jednotlivé byty do os.vlastnictví stávajícím nájemníkům. Pak máte 6 měsíců od doručení nabídky na odkup bytu na projev vůle a odkoupení bytu za nabídnutou cenu. Když lhůtu promarníte,město vám nabídne po 1 roce opět k odkupu byt ovšem už za jinou cenu (vyšší-možno i tržní). Pokud ani na druhou nabídku nereagujete, pak může město prodat byt i s vámi třetí osobě. A pak bude veselo.....
Jano, Jano… před pěti lety jste mohli koupit byty jak se říká za hubičku…nyní to určitě taky není za tržní cenu..... Divím se obcím, že neprodávají svoje byty za tržní cenu… A pokud nemá nájemník zájem tak nasadit maximální nájem nebo prodat 2 osobě nežijeme přece za nenáviděného socialismu..... Jak budete hospodařit ve vzniklém SVJ to je problém vás vlastníků… Jak se postavíte odpovědně k získanému vlastnictví.....
Poslední komentáře