ZA PĚT LET ZMIZELY VEŠKERÉ FINANCE Z FONDU OPRAV.

Vložil ELIŠKA (bez ověření), 27. Květen 2020 - 18:16 ::

Koupila jsem si byt ,Pouze pověřený vlastní,již od roku 2007.Pět spoluvlastníků jednotek .O sousedky jsem se dozvěděla ,že SVJ vzniklo v roce 2007 a založil se účet u České spořitelny.Změnu provedl pověřený vlastník v roce 2012 u RB. Zjistila jsem,že ale žádné finance z České spořitelny,pověřený vlastník,který dělá i účetnictví,nep­řevedl,Začalo se 0,–Kč. ASI SE NEDÁ NIC UŽ DĚLAT BUDE TO PROMLČENÝ,DĚKUJI ZA RADU.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ctibor (bez ověření), 2. Červen 2020 - 5:58

    Paní Eliško,

    přesně takto to chce moudrý zákonodárce, když nepožaduje (výslovně), aby se zálohy na správu domu a pozemku vyúčtovaly.

    Dá se sice poměrně snadno dovodit, že se složené zálohy musí vyúčtovat vždy (a Nejvyšší soud v tomto smyslu opakovaně judikoval), ale účetní a soudy se řídí pouze tím, co je přímo uvedeno v právním předpisu.

    Složíte-li v autoservisu zálohu 1 000 Kč, servis Vám ji vyúčtuje a seznámí Vás s podrobně provedenými pracemi, změnu prací s Vámi konzultuje. Nejste-li přesto spokojena, máte možnost věc řešit s příslušnými orgány a nemusíte se hned obracet na soud.

    Složíte-li na správu domu zálohu 1 000 000 Kč, SVJ Vám ji nevyúčtuje ani Vás neseznámí s provedenými pracemi. Jinou možnost než řešit věc soudně nemáte. O svých zkušenostech se snahou o obnovení práva v domě prostřednictvím soudu napíšu jinde, to sem nepatří (snad jenom že výsledek je za deset let a stovky tisíc Kč roven nule).

    Takto to chce moudrý zákonodárce. Poděkujte mu.

    Poděkujte rovněž soudcům Nejvyššího soudu, kterými jsou JUDr. Pavlína Brzobohatá (*1965), JUDr. Jitka Dýšková (*1959), JUDr. Miroslav Ferák (*1954), kteří toto bezpráví podporují.

    Zachránit Vás může pouze Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku nebo Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. V ČR není možné se práva domoci.

    Vložil Jarda_, 28. Květen 2020 - 18:31

    A zeptala jste se pověřeného vlastníka?

    Využila jste § 1179 NOZ a s jakým výsledkem?

    Vložil ik (bez ověření), 28. Květen 2020 - 11:58

    Jestliže první účet byl založen o ČS a následně byl, předpokládám, tento účet zrušen a byl založen nový u RB tak si musíte zjistit, kdy byly peníze z účtu ČS na účet u RB převedeny. Nemusí to být nutně ke dni založení nového účtu u RB, ale čekala bych, že v průběhu několika dní od založení se tak stane. Jestliže peníze nepřišly, tak pak si musíte zjistit zda byl účet u ČS zrušen, či zda na něm do současné doby nejsou peníze SVJ uloženy. V případě že byl zrušen, pak pátrejte po tom kam byly peníze SVJ převedeny. Jestli nedorazily na nový účet u RB, tak se zřejmě jedná o zpronevěru. V tom případě by měli vlastníci, případně jeden z nich, podat podnět na Policii ČR.

    Vložil Justitianus, 28. Květen 2020 - 17:16

    Tazatelka se zajisté může zařídit podle rady paní ik, ale má to háček:

    Může to provést teprve tehdy, až bude předsedkyní SVJ a bude to zapsáno v rejstříku. Teprve pak může napochodovat do České spořitelny, a začít tam zjišťovat zda existuje účet onoho SVJ a kdo je disponentem.

    Pokud účet stále existuje, může jako předsedkyně SVJ požádat o dispoziční právo k tomuto účtu. Pak teprve by mohla získat informaci o tom jaká částka je na tomto účtu, případně zjišťovat kam byly prostředky z tohoto účtu převedeny.

    Pokud účet byl už zrušen, nezjistí vůbec nic.

    Justitianus

    Vložil Usměrňovač (bez ověření), 28. Květen 2020 - 17:56

    „Pokud účet byl už zrušen, nezjistí vůbec nic.“

    To neodpovídá skutečnosti. Opět potřebujete poněkud usměrnit.

    Dejte se na dráhu politika nebo spisovatele.

    Vložil Justitianus, 28. Květen 2020 - 5:07

    Že zmizely finance z fondu oprav? Ale to přece nevadí! Účetní jednotka si tvoří fondy z vlastních zdrojů, takže přijaté zálohy na správu domu nemohly zmizet v žádném fondu a zůstaly tedy zachovány.

    SVJ si samozřejmě mohlo vytvářet fond oprav (k opravám vlastního majetku, např. tiskárny, nebo rozvrzaných židlí v kanceláři). To určitě nejsou velké částky.

    Justitianus

    Vložil Baran10, 31. Květen 2020 - 11:49

    Pane, každým rokem výbor předkládá uzávěrku.Shro­máždění ji musí odsouhlasit.Hos­podaření se předkládá 30 dnů předem, aby vlastníci mohli vznést námitky, anebo ne. Pokud se něco děje se svěřenými prostředky má každý občan právo jít na policii podat trestní oznámení na podezření zneužití spol. prostředků.A za to nic neplatí. Předseda + výbor ručí svým majetkem a musí prokázat, že jednají s péčí řádného hospodáře.(Ale zkuste se s nimi soudit).-Tedy policie je nejlepší řešení, pokud selže informovanost od výboru. Něco jiného je správa domu, jak zmiňujete a něco jiného fond oprav a něco jiného jsou finance na provoz výboru, na který platíte taky! Já vám vůbec nerozumím.

    Vložil Tazatelka (bez ověření), 28. Květen 2020 - 18:01

    „SVJ si samozřejmě mohlo vytvářet fond oprav (k opravám vlastního majetku, např. tiskárny, nebo rozvrzaných židlí v kanceláři).“

    Pane Justitiane,

    můžete uvést, z jakých prostředků by takovýto fond SVJ byl v souladu s právem tvořen?

    Vložil Baran10, 31. Květen 2020 - 12:03

    dle NOZ se musel pro přehlednost upravit pojem FOND OPRAV a byl rozdělen do : fond oprav SVJ ( kde spoříte na opravy domu, modernizaci atd ) a na „fond“ provozu výboru SVJ (každá domácnost např. platí 130 Kč měsíčně na útraty výboru ).Provoz výboru je míněno vše, co výbor ke své činnosti potřebuje ( a co jim dovolíte ), např. cartridge do tiskárny, papíry, ale i kolky atd.) V podstatě je to vlk se nažral a koza zůstala celá.V případě našeho výboru si tam zaúčtovali i LED žárovky ( patrně do svých bytů), protože LED žárovky hradíme i z fondu oprav domu.Taky se zdálo, že balíky a balíky papíru spíš zásobujeme školní časopis dětí předsedy, než naše SVJ, ale dokažte to ! Takže to neuhlídáte.Jsou povinni vám předkládat vyúčtování .Většinou se tak děje na začátku roku po vyúčtování služeb a topení za uplynulý rok právě v té výsledovce.

    Takže k příspěvku Justiane mám toto – SVJ si samo od sebe n e m ů ž e nic vytvářet, určující je NOZ .

    Vložil Justitianus, 28. Květen 2020 - 18:24

    Paní Tazatelko, nevíte-li z jakých zdrojů může účetní jednotka tvořit fondy, zeptejte se některé dobře informované účetní. Jistě Vám to objasní s podrobnostmi. Doporučuji diskusní příspěvek paní Klainové: http://www.portalsvj.cz/…ovat-stanovy#….

    Obecně je možno říci, že fondy se tvoří z vlastních zdrojů. Vlastními zdroji SVJ jsou např. úroky na bankovních účtech, příjmy z prodeje majetku SVJ či přijaté penále a pokuty od třetích osob. Vlastními zdroji ovšem NEJSOU přijaté zálohy na správu domu.

    Justitianus

    Vložil × (bez ověření), 27. Květen 2020 - 18:24

    Neuvádíte, kdo je majitelem bankovních účtů vedených u RB a ČS.

    Žádná z obou Vámi jmenovaných bank nenabízí účet pro SVJ bez poplatků. Doporučuji založit účet vedený bez poplatků, takových nabídek je dnes několik.

    Vložil Petr, 29. Květen 2020 - 11:56

    „Koupila jsem si byt ,Pouze pověřený vlastní, již od roku 2007. … SVJ vzniklo v roce 2007 a založil se účet u České spořitelny. Změnu provedl pověřený vlastník v roce 2012 u RB. Zjistila jsem, že ale žádné finance z České spořitelny, pověřený vlastník, který dělá i účetnictví, nepřevedl, Začalo se 0,–Kč. ASI SE NEDÁ NIC UŽ DĚLAT BUDE TO PROMLČENÝ, …“

    Ve vaší situaci bych se spíše zajímal, kam „jdou“ moje peníze od doby, kdy přispívám do toho „fondu oprav“, správně „příspěvky správy domu a pozemku“ dle NOZ § 1180. Zda na účet SVJ nebo na účet někoho jiného a dále, zda dostávám řádné, relevantní vyúčtování.

    Vložil Vlastnice bytu (bez ověření), 29. Květen 2020 - 11:59

    „Ve vaší situaci bych se spíše zajímal, kam „jdou“ moje peníze od doby, kdy přispívám do toho „fondu oprav“, správně „příspěvky správy domu a pozemku“ dle NOZ § 1180. Zda na účet SVJ nebo na účet někoho jiného a dále, zda dostávám řádné, relevantní vyúčtování.“

    Taky bych ráda dostávala řádné, relevantní vyúčtování příspěvků na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku, jak píšete.

    Jak se takového vyúčtování domoci? Pomůžete mi? Dohodneme se.

    Vložil Petr, 1. Červen 2020 - 12:49

    Problém je dle mne v tom, že v NOZ zmizelo ustanovení z ZoVB o záavzku SVJ vůči vlastníkům

    § 15

    (4) Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek.

    Ing. Klainová k tomu připojila v jednom vláknu že, „závazek by se měl vyúčtovat“

    2/ Jednak je důležité, co máte o tom ve stanovách

    3/ Dále se můžete obrátit na právní poradnu Portalobydleni.cz, kde radí právníci

    4/ Zde se o tom diskutuje dlouho a hodně Legendární je (dle mne) rozbor pana Pavla

    www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz

    5/ Dále www.portalsvj.cz/…vyuctovani-0

    www.portalsvj.cz/…-zavazek-svj

    www.portalsvj.cz/…-spravu-domu

    www.portalsvj.cz/…ani-kontrola

    www.portalsvj.cz/…v-vyuctovani

    www.portalsvj.cz/…-fondu-oprav

    www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz#…

    6/ Jinde

    akpytela.cz/clan­ky/articles/vy­uctovani-sluzeb-spojenych-s-uzivanim-bytu/

    nedoma-advokatka.cz/jak-udelat-spravne-vyuctovani-sluzeb/

    nedoma-advokatka.cz/tvo­rite-spravne-fond-oprav-v-svj/

    www.problemysvj.cz/…-ho-nevidel/

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".