Úvěr na 20 let?
Výbor navrhuje schválit úvěr na 20 let, s fixací po celou dobu, částka 25 milionů Kč (odpovídá 250 tisíc na jednotku). Úvěrem se zafinancuje zateplení, sanace balkonů, nové vchody do domu, nová elektroinstalace a nové výtahy. Úrok se zdá slušný – 1,47 %. Měsíční splátku 120 tisíc Kč v pohodě pokryje v současnosti nastavená výše zálohy do DZO (vybereme 170 tisíc Kč měs.), platíme do fondu oprav 30 Kč/metr čtvereční. Máme v současnosti jiný úvěr, který ale předčasně splatíme naspořenými prostředky (zůstatek úvěru je cca 1,5 mil Kč).
Nevím, jak se k návrhu postavit, protože jakmile sazbu zafixujeme na 20 let, nebudeme moci s úvěrovou smlouvou hnout a „budoucí generace“ bude muset plnit podmínky dnes nastavené úvěrové smlouvy. Výhodné je, že žádné striktní podmínky ve smlouvě nejsou, banka ani nepožaduje, abychom u ní, resp. u sesterské banky vedli účet (jde o SSČS ze skupiny ČS).
Je to sice hodně peněz a na dlouhou dobu, ale jestli už máte mít rozbouraný barák, tak to udělat všechno najednou. Možná by stálo za úvahu, když děláte zateplení, pokusit se získat dotaci z IROP. Podívejte se na podmínky na web ministerstva pro místní rozvoj. Sice musíte mít všechny faktury zaplacené z vlastních prostředků, tj. je nutný úvěr, ale dostanete určitou částku, která by mohla pokrýt část splátek bance. My máme taky úvěr 2,3 milionu u SSČS na 5 let, fixace tam je, ale můžeme splatit mimořádnou splátku bez nějakého postihu.
1,47% je velice dobrá cifra. Kdyby se tak dalo podívat do nějaké křišťálové koule a vidět jaká bude situace na trhu s úvěry za 5–10–15 let. Jinak obecně si myslím , že bych do toho pravděpodobně šel. Měsíční splátka 120 tisíc jsou dnes úplně jiné peníze , než jaké to budou peníze za 10 let…
Nejlépe keš. Jednou peníze nebudou, materiálno podle zásluh. Možná na co nejdelší dobu, ale úrok .. Zatěžují se potomci.
nejlepší úvěr je žádný úvěr. Otázkou je , zda od každého vlastníka těch 250.000 Kč dostanete. Troufnu si tvrdit , že nikoliv…
Jsme okres z „chudého“ regionu, 250 tisíc Kč v hotovosti nemá žádný vlastník. Úvěr je jediná možnost a troufám si tvrdit, že žádná banka v ČR individiuálně nikomu nepůjčí nezajištěných 250 tisíc na úrok 1,47 %. V lepším případě na spotřebáku dostanete 5,9 %, pokud jste hodně bonitní (Erste, RB, Equa). Proto je výhodnější, aby úvěr na sebe vzalo SVJ, kterému takový úrok banka nabídne.
Kupodivu ale v domě nemáme žádné dluhy, pouze asi 50 tis. Kč, které leží v insolvenci, to skoro žádný dluh není, všude okolo jsou dluhy půl milionu až milion. Překvapivě v domě nemáme nikoho v exekuci a je tu jen jeden bývalý vlastník, který splácí svých 30 % v rámci oddlužení. Náš dům se drží, máme rozumné vlastníky. Otázka je, jestli však v budoucnosti se i v našem domě nezačnou koncentrovat neplatiči a nepřizpůsobiví. Za 15 let by se mohlo ukázat, že úvěr neutáhneme, protože 10 % vlastníků bude trvale dlužit (současná realita jiných domů okolo nás).
Pro informaci, byty 2+kk až 4+1 v našem okrese se na trhu prodávají za cenu 200–350 tisíc Kč, tuto cenu určuje i odhadce v odhadech pro banky.
Proto přemítám, zda se bance uvázat na 20 let s fixem 1,47 %, bez možnost zasáhnout do úvěrové smlouvy.
je příliš dlouhá doba. Představte si sam(a) sebe a spoluvlastníky za 20 let. Zkuste pouvažovat kolik lidí za 20 let nemusí mít práci. Já bych do úvěru 20 let nešel. My to v našem domě děláme jinak, postupně. Nový vchod, nová elektroinstalace, nové výtahy, vlastní kotelna, nová okna, atd., to už všechno máme, a bez úvěru. Dům je udržovaný a máme levné bydlení. Zateplení ještě nemáme, ale ta položka už nebude tak závratná.
rozumím Vám i Vašemu dilematu. Naštěstí jsem ještě nebyl v pozici , abych takto vysoký úvěr musel řešit. Ale podle mého názoru Vám asi žádná jiná cesta nezbývá. Výtahy..pokud přestanou vyhovovat normám , či začnou být nebezpečné , musíte je vyřadit z provozu…zateplení..mělo by Vám zase přinést do budoucna nemalé úspory. Je otázka v jakém stavu se nacházejí vstupní dveře a elektroinstalace… zda je třeba i na toto si brát úvěr.. No , nezávidím Vám..
Poslední komentáře