Upřesnění 1. dotazu
Děkuji za odpověď. V mém dotazu jsem doufám vycházel z platné vyhlášky 372/2001 Sb.,$4 odst.1, kde ZS činí 40 – 50% a zbytek nákladů tvoří SS.
Z tohoto vychází i rozúčtování a k tomuto se vztahoval i můj dotaz.Firma nám rozúčtovává 40% na ZS a 60% na SS. Jsem laik a proto se nezlobte, že se ještě jednou hloupě zeptám.
- ZS 40% nákladů je rozdělena dle započitatelné podlahové plochy BJ ?
- SS 60% nákladů je rozdělena dle odečtených jednotek z IRTN s ohledem na výkon otopového tělesa, koeficientu polohy jednotlivých místností v BJ,případně dalšími koeficienty.
Je bod 1) a bod 2) mnou správně pochopen?
SS se potom dále rozděluje podle odsouhlasené tepelné rovnováhy tj. v našem případě v rozmezí 16 až 27st.C resp. –25% až +40% a jak jsem se ptal v mém 1.dotazu?
Znovu upozorňuji, že jsem laik a chci se dobrat toho, zda se rozúčtování provádí správně, ještě před tím, než nám bude rozúčtování doručeno, přičemž vycházím z minulých rozúčtování.
Nemůžete mi poslat nějaký vzorový výpočet, z čeho bych já, ale jistě nejen já pochopil postup výpočtu a zároveň pomohl vysvětlit platnou vyhlášku?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, domnívám se, že jste body 1 a 2 pochopil správně.
Za nesprávné považuji vztahovat jakkoliv rozúčtování vůči nějakým teplotám či údajné „tepelné rovnováze“. Kde se ty vaše "rozmezí 16 až 27st.C resp. –25% až +40% " berou ?
Nahlédněte to vyhlášky, která je nahoře pod odkazem Legislativa.
G.X.
Děkuji za odpověď. Tyto mnou udávané hodnoty mám převzaté z firmy provádějící nám rozúčtování, ale i z z článku zde na portálu uvedeného od autora Karla Pazdery „finanční postih uživatelů s podprůměrnou spotřebou“ "Většina domů je v dnešní době tepelně odizolována ale pouze v rámci vnějšího pláště. Základní problém vyúčtování je v tom, že jednotlivé bytové jednotky nejsou vzájemně tepelně odizolované a prostupnost tepla mezi byty je 40%. V celém domě by měla být tepelná rovnováha, která činí 17–21°C podle objektu. Pokud ale někdo z nájemníků zavře topení ve snaze ušetřit, tak se tepelná rovnováha poruší a aby se obnovila, musí sousední byty začít víc topit. Vyhláška určuje, že rozdíl nákladů jednotlivých bytů musí být minimálně 60% průměru nákladů všech bytů. SV ale může odsouhlasit i menší rozsah nákladů.
Pokud odsouhlasíte teplotní stabilitu domu na 17 st.C,pak dolní hranice bude: (100:/20–4/)x3 = –18,75% pro 16 st.C pak bude –25%. Protože tepelná stabilita objektu odpovídá teplotám v bytě v rozmezí 16 až 18°C , lze připustit krajní dolní hranici na hodnotě – 12.5%. Jen málo bytových společenství tuto možnost v rozúčtování tepla využívá a vlastníci bytů tak hradí „zlodějům tepla“ slušnou tuzemskou dovolenou. Tento výklad možnosti stanovení spodní hranice spotřební složky s ohledem na tepelnou stabilitu domu je v souladu s Metodickým pokynem MMR vyhl.č.372/2001Sb.- vydaný pod č.j.28203/2002–71 ze dne 19.12.2002, dolní limit –40% by měl být akceptován pouze v nezbytných a odůvodněných případech /nebytové prostory, neobsazené byty a j./..........."
Chci jen zjistit, jak firma rozděluje dopočítávané jednotky, podle jakého klíče?. Nechce se mi věřit, že to tam jen tak plácne jak uzná ona sama. Zatím to na mne ale tak působí.Mimochodem to je jediný údaj, který mi firma nějak nechce sdělit :-). Děkuji za ochotu a budu se pídit dál.
cit.„…jak firma rozděluje dopočítávané jednotky, podle jakého
klíče…“
Vám zřejmě nejde o „zjištění“ ale o „spravedlnost“ – pro TUV se
použije §5/10 Vyhlášky – „…poměrně podle náměrů …“ a
pokud pro TEP nedokážete použít §3/2 pak pro TEP musíte zjevně použít
analogicky §5/10
- 1.vypočtu náklad na byt
- 2.náklady nad horní% „naliju“ těm pod spodní% (pokud mi chybí pro „nalití“ pod spodní% – vezmu „poměrně“ ode všech ostatních a skončím)
- 3.náklady nad horní% které „nenaliju“ těm pod spodní% „naliju“ poměrně všem ostatním, tak aby se nedostali nad horní%
- 4.kroky 1,2,3 se iteračně opakují dokud mám co „rozdělovat“
Ano, je pravda, může se postupovat i postupem uvedeným v 3-tí
odrážce odspodu nebo podobnou gaunerovinou ale to Vám musí ta firma
sdělit (dle §7/3 Vyhlášky 372).
(za spodní% si dosaďte Vašich –25% a za horní% Vašich
+40%)
lolek
to by mne fakt zajímalo co zde
anonymní-mínusovače vedlo k mínusování – že by popsaná pravda nebo
jejich hloupá neznalost nebo že víc dodat nemohou neboť víc
nevědí/neznají či je snad bolí prsty ??
Anonymní mínusování je jen výkřikem z davu, které je nesmyslné brát
vážně (a nemělo by tedy mít vliv na viditelnost příspěvků).
Podle mne by mínusování mělo být buď jen s písemným názorem
(odsudkem) popisovaných faktů či názorů v konkrétním příspěvku nebo
umožněné jen „registrovaným ptáčkům“ (i když samozřejmě
nerozliším zda mínusovali jen ti neregistrovaní) nebo bez vlivu na
viditelnost…
…v jiném případě – je tento způsob „hlasování“ poněkud
nešťastný.
Zduř… lolek
Tak konečně jsem se dočkal vysvětlení na mé otázky.
Děkuji Vám za odpověď ze které jsem zcela jednoduše pochopil princip rozdělování při překročení +40%, při nedosažení –25% a v rozsahu –25% až 40%.
Už jsem si na tomto pertálu myslel, že mi můj dotaz nikdo nevysvětlí jinak, než zaklínadlem s odkazem na danou 372.
Ještě jednou děkuji.
Poslední komentáře