účtování dohadných položek
Prosím o radu, jak správně zaúčtovat dohadnou položku na spotřebovanou el.energii. Pro vysvětl.: SVJ vzniklo v 7/2007, od PRE máme fakturu za obd. 7–8/2007, následující odečet bude PRE provádět až v 6/2008, pro vyúčtování příspěvků na služby za r.2007 potřebujeme vytvořit dohadnou položku na zmíněnou spotřebovanou energii a nevíme, jak se tato záležitost správně účtuje. Děkujeme. Milada
Najděte si v hledáčku Dohadné položky – je tam trošku teorie o nich.
K účtování:
Předpokládám, že normálně účtujete skutečné náklady na služby na MD účtu 315 A – SN na společnou el. energii a na Dal účtu 321 Dodavatelé.
Dohadnou částku, kterou potřebujete dostat do roku 2007 zaúčtujete MD 315 A, Dal 389 A (Dohadné účty pasivní – spol.el.). V roce 2008 po obdržení faktury za elektřinu roku 2007 přeúčtujete částku týkající se roku 2007 z účtu 389 na účet 321 Dodavatelé.
N. Klainová
My máme vyúčtování elektřiny vždy v říjnu. Je to moc velká chyba, když do vyúčtování již třetím rokem vždy dávám listopad až prosinec strarého roku (např.2006) + leden až říjen (2007)? Nejedná se o velké částky.
Vážená paní Květo,
na rozdíl od paní Klainové se domnívám, že se Váš dotaz týká vyúčtování služeb, nikoliv účetnictví. Dle mého názoru je Váš postup vyúčtování zcela v pořádku, zejména když lze předpokládat, že spotřeba elektřiny je každoročně takřka stejná.
Sám bych chtěl podobný postup v zájmu jednoduchosti a průkaznosti prosadit (pro elektřinu a vodu), neboť v současné době naše společenství provádí odečty fakturačních měřidel k 31.12. a fakturovanou částku poměrně rozdělí mezi kalendářní roky, v důsledku čehož vzniká neshoda mezi částkou hrazenou za elektřinu a vodu v daném roce (zřejmou z účetnictví) a částkou rozúčtoávanou za daný kalendářní rok (zřejmou z rozúčtování nákladů na služby).
KarelJ
Účtování má svá pravidla daná ZoÚ, vyhláškou č. 504/2002 Sb., a ČÚS. Pokud znám odpověď na dotazy týkající se účetnictví, ráda poradím, ale posuzování velikosti chyb při vedení účetnictví je v kompetenci kontrolních orgánů.
N. Klainová
Jako účetní ziskové organizace pracuji dlouhodobě u právnické osoby. Tam samozřejmě striktně dodržuji dohadné položky. SVJ jako neziskovou organizaci vedu jen v našem baráku. Při prvním vyúčtování jsem zvažovala, zda účtovat přes dohadné účty. Jelikož služby účtuji přes 315, takže mi to náklady neovlivňuje, rozhodla jsem se v tomto případě obejít dohadné účty. U ostatních služeb mám vyúčtování přesně do konce roku. Doporučujete mi změnit způsob účtování?
Používání dohadných účtů pasivních při účtování o službách jsem doporučovala v časopise Účetnictví v č. 4/2006. Potom jsem se dozvěděla, že je nepoužívají ani účtárny realitních kanceláří, které spravují celou řadu domů. Prostě si nechtějí účtování komplikovat, tak DÚP ignorují. Náklad zaúčtují podle faktury přijaté např. v polovině ledna 2008 klidně do roku 2007 na účet Dodavatelé. Časovou souvislost sice dodrží, což je podstatné, ale účet dodavatelů použijí nesprávně.
Vím, že jsem Vám nic nedoporučila, protože si nemohu dovolit doporučovat postupy o jejichž správnosti mám pochyby. Tak Vám aspoň držím palce, ať se Vám při vedení účetnictví daří. Až budete mít jiný dotaz, ozvěte se.
N. Klainová
DÚP = dohadné účty pasivní.
Trochu mi to tady připadá, jako by snad společenství muselo vést účetnictví.
Václav
Poslední komentáře