Stanovení spoluvlastnického podílu
Prosím o radu jak stanovit spoluvlastnický podíl, když při určování společných částí budovy se dospělo k tomu, že některé části budou společné jen některým vlastníkům. Tedy sušárna,kočárkárna a sklepy vč sklepních chodeb jsou společné jen bytovým jednotkám , ostatní části jsou společné všem jednotkám, tedy bytovým i nebytovým. Skutečností je, že vlastník nebytové jednotky nemá z podstaty věci ani možnost zmíněné části užívat a ani k nim nemá přístup. Zákon o VB se o tom zmiňuje, ale nekonkretizuje jak stanovit jednotlivé podíly (§4,odst.c,§6,odst.b,c,d§8,odst.2– „obdobně se postupuje..“) – tedy jak obdobně? Pro příklad vezměme 2 bytové jednotky o 100m2 plochy a 1 nebytovou o 10m2 plochy. Poradíte? K.Jindra
Myslím, že to je validní dotaz. Pokud se vám to zdá jasné, napište nám konkrétně princip výpočtu.
Já se domnívám že vhodný způsob by mohl být – rozpočítat (v poměru ploch bytu) ony sušárny,kočárkátny k podlahovým plochám bytů. A samozřejmě o plochy těchto spol. prostor navýšit celkovou plochu domu (jednotek) Jinými slovy: postupovat, jako by se jednalo o jednotky ve (spolu)vlastnictví. G.X.
Ano, zdá se mi to zcela jasné. Spoluvlastnický podíl je dán podílem podlahových ploch jednotky a celkové plochy všech jednotek.
Co se týká užívání společných částí domu, nic nebrání stanovit platby (pochopitelně pouze ty, které se rozpočítávají podle spoluvlastnického podílu) za toto užívání ve stejné výši, jaká připadá na podlahovou plochu jednotky.
V důsledku, finančně vyjádřeno, je to zcela stejné řešení, jako tady uvedli ostatní diskutující, ale s tím, že určení spoluvlastnického podílů zůstává v souladu se zákonem.
IgnácG
Díky, myslím, že by to docela solidně ctilo to, že to složí jen někomu. Asi bych to přijal jako normu. Smůla je v tom, že to asi nepřipustí zákon. Možná by na to přistoupili vlastníci – ale věříte, že je reálné to odsouhlasit na shromáždění všemi 100% vlastníků? A to je nutné podle zákona. Já mám obavy. Jinak díky, opravdu to je rozumné řešení. K.Jindra
myslím že přípustné to je, neb zákon nekonkretizuje způsob výpočtu a postupuje se „obdobně“
Dovedu si představit výpočet následovně: (viz příklad ze staršího příspěvku a předpokládejme , že onou spol. prostorou jen bytům je sušárna o ploše 40m2.)
podíl bytu1 = (100 + 20) / (100 + 100 + 10 + 40)
podíl bytu2 = (100 + 20) / (100 + 100 + 10 + 40)
podíl neb. jedn = 10 / (100 + 100 + 10 + 40)
Pokud máte nápad, jak to udělat jinak, zajímalo by mě to :) , ale zdá se
mi, že to zjednodušit nelze…
G.X.
Váš postup vypadá logicky. Jen bych ho trochu matematicky zobecnil, neboť nemusí vždy tak jednoduše (celočíselně) jít rozdělit oněch 40 metrů sušárny. Postup pro byt1 o 85 metrech, byt2 o 80 metrech, nebyt (třeba garáž) o 10 metrech a sušárnu o 40 metrech by byl:
BC [byty celkem] = 85 + 80 = 165
podíl bytu1 = (85 + 40×85/BC) / (BC+10+40) = (85 x BC + 40×85) / ((BC+10+40) x BC)
obdobně podíl bytu2 = (80 + 40×80/BC) / (BC+10+40) = (80 x BC + 40×80) / ((BC+10+40) x BC)
podíl nebytu = 10 / (BC+10+40), po rozšíření pak (10 x BC)/ ((BC+10+40) x BC)
Pro hlasování se samozřejmě sčítají jen čitatelé, neboť všechny podíly mají stejného jmenovatele.
Pánové, díky za Vaše názory na propočet. Je to asi takto možné počítat, ale – problém asi zůstává v tom, že to neurčuje zákon – je to viditelná díra v zákoně. A tady pak zahraje roli závist spoluvlastníků, kteří , mají-li ve společném užívání něco víc, než druzí, stejně si na to nechají přispívat. Díky K.Jindra
Poslední komentáře