součásti bytu vymezené Prohlášením vlastníka
prosím o radu – v Prohlášení vlastníka máme ustanovení, že kanalizační přípojka z bytu do hlavní kanalizační odtokové stoupačky je součástí bytu.. ALE tato přípojka z mého WC do hlavního odpadu je vedena podlahou skrz byt umístěný pod naším bytem. Součástí koho je tedy přípojka – mojí jako vlastníka WC nebo souseda pod námi skrz jehož strop a stěnu je vedeno odpadní přípojkové koleno do hlavního odpadu v šachtě? Stanovy a Prohlášení vlastníka specifikuje jen „kanalizační přípojka je součástí bytu“. Špatné koleno prosakuje a sousedovi pod námi podmáčí strop a nevíme kdo má hradit opravu . Díky za jakoukoliv radu. Smrž
Pane Smrži, neptejte se nás. Přečtěte si Prohlášení vlastníka. Máte to tam přece napsáno.
Mimochodem, stanovy nemohou nic o společných částech specifikovat. Pokud o tom máte cokoliv ve stanovách, zapomeňte na to: stanovy slouží k úplně jinému účelu a jsou v této části absolutně neplatné. Platí pouze obsah Prohlášení.
lake
omlouvám se skutečně Stanovy toto neřeší, opravuji se ve sdělení – řešíme to v Prohlášení vlastníka a také ve smlouvě o převodu bytu (šlo o převod družstevního do osobního vlastnictví) samozřejmě jsem kontroloval text v Prohlášení a je zde uvedeno, že součástí bytu je připojovací potrubí vnitřní kanalizace – ale můj problém tkví v tom, že toto moje potrubí prochází bytem souseda (nešťastné řešení starých domů) a sousedovi propouští odpad na jeho stěny a ty jsou v jeho vlastnictví – ale já mu svým potrubím způsobuji škodu předpokládám? Je to začarovaný kruh. díky všem za jakýkoliv názor a odpověď, více hlav více ví …
Odpadni potrubi z Vaseho bytu je Vasim majetkem, i kdyz se bude nachazet uvnitr sten, ktere jsou spolecne, nebo dokonce uvnitr bytu, ktery je nekoho jineho. Rozhodne pujde skoda za Vami, ale soused by Vam mel maximalne vyjit vstric stran umozneni pristupu k realizaci opravy.
Pane Smrži,
odpověď jste už dostal: vlastnictví netěsné části potrubí je vyřešeno
ve Vašem Prohlášení. Jste-li vlastník, jste také odpovědný za
způsobenou škodu. Soused má právo na náhradu škody (regres).
Způsobujete-li sousedovi škodu i nadále, tedy ji přestaňte
způsobovat.
Máte podle Občanského zákoníku povinnost předcházet škodám. Vaší povinností je starat se o části domu, které jsou ve Vašem vlastnictví, a to tak, aby ke škodám nedocházelo. K tomu samozřejmě patří i provádění oprav a údržby Vašeho majetku. V čem vlastně vidíte problém?
Není zde žádný „začarovaný kruh“. Je na Vás, abyste plnil svou povinnost vlastníka věci.
lake
Vícekráte se zde psalo, že společný rozvod vody končí u bytového vodoměru či u bytového ventilu a řešilo se pouze, zda je vodoměr a ventil částí společnou či nikoliv.
Mistře Lake, poslyšte, napište tazateli raději něco k věci, než mu zakazovat ptát se Vás. Položil zcela jasnou otázku. Kanalizace se dosud neřešila, takže zkuste raději napsat nějaké řešení.
Pane Žibřide,
co se zde údajně "vícekrát psalo" o společném rozvodu je zcela bezvýznamné. Zřejmě nevíte, že neexistuje žádný celostátně platný předpis. Já jsem dal tazateli jedinou možnou radu.
Pokud se Vám to nelíbí, poraďte mu něco sám. Pokud to neumíte, nekibicujte ostatní. Děkuji.
lake
Mistře Lake,
přečtěte si § 2 písm. g) BytZ, než budete psát o neexistenci předpisu. Výslovně řeší kanalizaci i rozvody vody.
Vaše odpověď je opět nezdvořilá.
Pane Žibřide,
je zřejmé, že máte problém s porozuměním psanému textu. Ustanovení §2 písm. g ZoVB nestanoví kde se nachází hranice mezi společnými částmi domu a částmi ve vlastnictví jednotlivců.
To najde tazatel ve svém Prohlášení vlastníka.
To už jsem mu přece napsal a Vy k tomu zjevně nemáte co byste dodal.
lake
„Zákon nijak nedefinuje které části to jsou, ani nestanoví kde se nachází hranice mezi společnými částmi a částmi ve vlastnictví jednotlivců.“ (Vložil lake, 27. Březen 2013 – 21:11)
Zákon definuje, které části to jsou, a to ve shora uvedeném odstavci BytZ. Přečtěte si ho, prosím.
„To najde tazatel ve svém Prohlášení vlastníka“
Jak to víte?
Vaše odpověď poskytují důvod Vás zabanovat.
Kanalizace pro Žibřida 4 Vložil lake, 27. Březen 2013 - 21:11 Pane Žibřide, je zřejmé, že máte problém s porozuměním psanému textu. Ustanovení §2 písm. g ZoVB se týká výhradně "částí domu určených pro společné užívání". Je to tam výslovně napsáno. Zákon nijak nedefinuje které části to jsou, ani nestanoví kde se nachází hranice mezi společnými částmi a částmi ve vlastnictví jednotlivců. To najde tazatel ve svém Prohlášení vlastníka, že ano. To už jsem mu přece napsal. lake
Pane Žibřide,
na velmi hloupé příspěvky většinou neodpovídám, ale u Vás činím
výjimku. Vaše tvrzení že údajně zákon definuje nějakou hranici
je nepravdivé. Tuto hranici (a seznam společných částí a technických
zařízení domu) definuje Prohlášení vlastníka.
Už jsem napsal, že zjevně nerozumíte psanému textu. Zákon pouze říká, že části určené ke společnému užívání jsou společné. To je vše. Zákon nedefinuje kde tyto části začínají a kde končí, a dokonce ani nepodává taxativní výčet které části a zařízení domu to jsou. Pokud se domníváte, že § 2 zákona obsahuje něco o hranici mezi částmi určenými ke společnému užívání a částmi ve vlastnictví vlastníka jednotky, citujte laskavě příslušnou část zákona. Uvidíme.
Že tazatel najde odpověď v Prohlášení vlastníka je výslovně
stanoveno v § 4 ZOVB, cituji:
„Prohlášení (…) musí obsahovat(…) b) popis
jednotek, jejich příslušenství, podlahovou plochu a popis jejich
vybavení, c) určení společných částí budovy, které
budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí
budovy, které budou společné vlastníkům jen některých
jednotek, (…).“
Nerozumím, proč se snažíte vést diskusi bez znalosti obsahu zákona. Je ztrátou času pro Vás to psát a ztrátou času pro ostatní to číst. Vaše zmatené texty tazateli nikak nepomáhají.
lake
Poslední komentáře