Rozúčtování tepla, postup výpočtů
Témat je tu sice dost, ale nedočetl jsem se v nich, co mě zajímá. 372/2001 jsem si taky prostudoval.
Mé rozúčtování Strana1 a Strana2
Celková plocha v domě 1648,8, z toho moje je 76,9m2. Mám v bytě 4 "topení" a na každém elektronický "měřák".
1) V zákoně se píše §4/4 40% překročení oproti průměru. Počítám to správně tak, že vezmu celkový náklad na otop (185.000,-),
ten přepočítám na plochu mého bytu (76,9 * 185tis/1648,8 = 8628,4 Kč)
a s tímto porovnám mých celkových 11.361,5, tj 37,7% nad vypočtený průměr?
(Pokud bych počítal jen SN, pak by mě vyšlo 52,8%)
2) Je mě odečteno -630,97 korekčních jednotek. Předpokládám, že ty tam jsou proto, abych se vešel do udávaných 40%, ale jak se vypočetlo právě těchto 630,97?
3) V tabulce A se přepočítávají naměřené hodnoty radiátorů korekcí "UF" a "koef. polohy. Našel jsem tuto tabulku, ale netuším, zda je aktuální, ale pokud podle ní počítám, vyjde mi (0,8*0,9*0,95*0,95) 0,6498 v dětském pokoji (nejvyšší poschodí pod střechou, rohová místnost 2strany, na sever a 7.patro)
Otázky jsou:
- je tabulka aktuální, nebo kde vzít správné údaje pro propočet polohy?
- korekce UF by měla upravit výkon topení. Kde najdu jak tento koef vypočítat? (podle rozúčtování to vypadá, že mám doma 2 druhy radiátorů, ale ve skutečnosti mám tři. 1x200, 1x180 a 2x160cm)
Jen podotknu, že nějak extra zase nepřetápim a větrat se snažím taky správně...
Sleduji diskusi na toto téma, vše probího kolem koeficientů, které jsou v 99% stanoveny subjektivně, podle obdobných domů nebo podle nějakých dílčích výpočtů. U nás jsme si nechali provést výpočet tepelných ztrát všech místností v domě, kde se najde místnost která má nejnižší spotřebu tepla-ta má koeficient 1.Ostatní místnosti mají spotřebu tepla vyšší a převrácená hodnota je právě ten koeficient polohy Za výpočet jsme zaplatili cca 60,– Kč/místnost a již několk roků máme po problému a v domě je klid. Ještě v tomto roce se mají schválit změny vyhl. 372/2001 Sb. kde budou v § 4 hranice (-20% a + 100%)- s platností od 1.1.2016.
Mám závažnou poznámku k Vašemu výpočtu koeficientu polohy místnosti.
Za prvé: Uvedené hodnoty z jakéhosi papíru mohou být špatně či správně. Nevíte, zda jsou použitelné pro Váš dům. O koeficientech jsem podrobně psal zde: http://www.portalsvj.cz/…dle-pocitace. Pro nezateplený dům vyšel v počítači koeficient pro rohovou místnost pod střechou 0,36. U kvalitně zatepleného domu ale pro tutéž místnost vychází 0,62.
Za druhé: Váš způsob výpočtu celkového koeficientu ze čtyř dílčích koeficientů může být uplně špatně. Vyšlo Vám 0,6498. Já ze stejných koeficientů docházím k odlišnému výsledku 0,6000. Postup:
pod střechou 20% rohová místnost 2 stěny 10% na sever 5% 7.patro 5% ------------------------------------- Celková redukce náměru: 20%+10%+5%+5% = 40% Přepočítací koeficient = (1–40%) = 60% = 0,6000 |
Z uvedeného je vidět co zde tvrdím opakovaně a dlouhodobě: Vyhláška neobsahuje použitelný postup (algoritmus) a nelze podle ní rozúčtovat.
Vidíte, že jeden z koeficientů nemáte určený správně, nebo spíše (z hlediska laika) není na první pohled jasné který z obou matematických postupů je ten správný.
A to nezmiňuji další takové kejkle, jako změna výpočtové metody při překročení přípustných rozdílů – a s tím je spojené kouzlení s náměry, aby ve výsledku vyšlo něco úplně jiného než vyšlo napoprvé.
A to nezmiňuji, že k vytápění dětského pokoje proudí teplá voda napřed stoupačkami a vytápí všech šest bytů pod Vaším bytem. Jim všem tedy topíte zcela zdarma a bez měření, ale jen Vám se za to načítají dilky na indikátoru.
lake
Dobře, myslel jsem, že se mají násobit, čili každá redukce by měla postupně snižovat již snížené… Ovšem jak jste sám uvedl, algoritmus by mi měla dodat ISTA, jak to počítali, napsal jsem jim, tak uvidíme…
Já teď řeším to, že bychom rádi pravidla předělali. Fungujeme se stejnými koeficienty, které jsou uvedeny ve Vašem vyúčtování, viz. příloha.
Nicméně:
- Západní a severní stěna bytového domu má zateplení o 3 cm tlustší.
- Na původní panelákovou střechu, byla vložena 15 cm izolace a umístěna sedlová střecha.
- Bytové balkony jsou všechny zaskleny.
- Vnitřní vestibuly vchodu jsou zatepleny.
- Ta část balkonů, jejichž boční stěny sousedí s bytovou jednotkou mají silnější zateplení.
Takže mne ta problematika aktuálně též velmi zajímá. Uvažuji dokonce o tom, že podle judikátu NS jsou vyhlášky pouze rámcem, že se od něj odchýlíme.
Má někdo zkušenosti s tím, jak celý proces probíhá, co se musí počítat a jak? Případně nějaký zdroj, kde bych si to mohl nastudovat?
Pane Korky, koeficienty polohy se odvíjejí od tepelných ztrát jednotlivých místností. Každý projektant topení má software, který mu spočte projektovou tepelnou ztrátu každé jednotlivé místnosti. Podle toho se pak dimenzují otopná tělesa.
Takže chcete-li získat koeficienty pro váš dům „na míru“, oslovte odborníka.
Koeficienty, které kolují už 20 let po internetu (např. tabulka pana Werewolfa) vznikly vícenásobným opisováním. V devadesátých letech proběhlo jedno rozsáhlé měření tepelných zisků a ztrát v několika panelových domech na sídlišti v Liberci. Výsledkem byly ty koeficienty, které má k dispozici pan Werewolf. Ty výsledky jsou platné pouze pro konkrétní stavební panelovou soustavu a pro nezateplený dům. Přesto ty koeficienty rozúčtovatelé stále navzájem opisují dokola, a používají je, jako by se mělo jednat o nějaké obecně správné hodnoty. Tak tomu samozřejmě není.
lake
Vážený pane lake,
díky za super informace. Já se právě pídil, kde se ty koeficienty vzaly.
Bohužel, na odborníky jsem se již obrátil několikrát, a během jejich návštěvy se z nich vyklubali „odborníci“, kteří nebyli schopni identifikovat ani nejvzdálenější bod naší topné soustavy.
Spíš se pídím po zdroji, jak si tyto věci spočítat a stanovit pravidla šitá přesně „na míru“.
Pane Werewolfe, vyhláška č. 372/20021 Sb. obsahuje jediný použitelný postup rozúčtování nákladů na vytápění: rozúčtování pouze podle započitetelných podlahových ploch.
Nic jiného není ve vyhlášce obsaženo. Dvousložkové či vícesložkové rozúčtování s využitím náměrů registrujících přístrojů je ve vyhlášce pouze naznačeno – ve stylu „nějak si to dodělej sám“. V první řadě tedy požadujte, aby Vám rozúčtovatel předložil to, na co máte právo ke kontrole rozúčtování:
- Určitá, srozumitelná a platná pravidla (algoritmus) rozúčtování nákladů na vytápění pro zúčtovací jednotku (dům).
- Důkaz, že tato pravidla platí, to jest že byla schválena všemi vlastníky jednotek, nebo jsou součástí stanov.
- Veškeré podkladové údaje, výkony otopných těles v bytech, náměry indikátorů, koeficienty a korekce, použité při rozúčtování.
Až obdržíte požadované údaje, zkuste si spočítat Vaše náklady podle
pravidel (1) s dosazením hodnot podle (3). Měl byste obdržet shodný
výsledek rozúčtování s tím, který jste obdržel jako součást
vyúčtování služeb.
---------------------------------------------------------------------
Pokud jde o Váš dotaz na koeficienty polohy, ty jsou právě součástí údajů podle (3). Rozúčtovatel Vám musí předložit tabulku, která se používá pro váš dům. Hodnoty koeficientů mohou být odlišné od tabulky kterou jste nějak získal Vy – záleží na konkrétním domě, na jeho stavu, úrovní zateplení, na konkrétní panelové soustavě, na orientaci ke světovým stranám, atd.
lake
Takže dá se říct, že pokud bych po zvolení předsedou chtěl toto rozúčtování dělat sám a ušetřit tak za externí firmu, (excel a matematika mi problém nedělá), tak (když to řeknu trochu nadneseně) tyto koeficienty popř. i neměřené jednotky, aby se mi všichni vešli do těch 40ti % si můžu vycucat z prstu a mohu je použít, pokud to ostatní tak schválí.
(Nejjednodušší by bylo používat již zavedené koeficienty)
(Samozřejmě by bylo lepší to zkonzultovat s odorníkem, jak jste psal)
(taky se nebavím o tom, zda je tato metoda nejvhodnější a kde by měl být všude indikátor, na to jsou tu jiné diskuze, to zde nyní neřeším)
Musí toto rozúčtování dělat nějaká licencovaná firma, nebo si to můžem dělat sami?
A je můj výpočet v bodě 1) správný? Jestli počítám ta správná čísla, jinak řečeno jestli jsem správně pochopil vyhlášku.
- Myslím, že rozúčtování můžete dělat sám, pokud ve Stanovách či jiném usnesení není uvedeno, že to bude zajišťovat firma XYZ.
- Jde též o to, zda Vám ta částka za provedení vyúčtování připadá vysoká, že Vám stojí za to věnovat tomu svůj čas.
- Pokud to ostatní schválí – myslím, že pro změnu potřebujete 100 %ní souhlas se změnou rozúčtování, takže to určitě nebude jednoduché – to schválení.
Do výpočtů raději mluvit nebudu, nikdy jsem to do hloubky nestudoval.
1. Zatím u nás platí vzorové stanovy a nové, které jsem ostatním sám předkládal (a zde jsem je uváděl v jiném vlákně) jsem tyto věci nazanášel.
2. Pokud znám algoritmus výpočtu, pak pro 24 bytů by to měla být práce sotva na pár hodin ročně u pc. Další věc jsou odečty, ale nyní se řeší indikátory s rádiovým přenosem.
3. Připomenu můj případ - doposud vykonávalo správu družstvo a nyní tlačí na předsedu samosprávy povinost založit u nás SVJ, které již vzniklo ale před pěti lety a dodnes nebylo ustaveno.
Jakmile se ustaví a zapíše do rejstříku, tak předpokládám, že tím okamžikem správu přebírá společenství a dosavadní správce svoji funkci končí. Tím pádem všekeré smlouvy jsou nyní psané mezi někým (at je to uklizečka, dodavatel tepla, vody, rozúčtovatelem těchto služeb, televizní příjem, atd.) a družstvem.
Nyní se budou muset tyto smlouvy přepsat, aby protistrana se změnila z družstva na společenství, tedy se uzavřou smlouvy nové a je tak možnost s rozúčtovatelskou firmou (ISTA) tuto smlouvu již neuzavírat.
Budu rád, když mi někdy poskytnete údaje, jak postupujete při takovém výpočtu. Schválně si to porovnám s údaji, které figurují v našem vyúčtování. Osobně si to musím vše nastudovat. Excel mi též problémy nedělá, třeba to opravdu není věc tak náročná, že by se za ní muselo platit.
Zaplať Bůh, my už máme tyto věci za sebou několik let. Budu Vám držet palce. Vysloveně to není tím okamžikem zápisu, myslím, že tam je nějaká lhůta, nemůžu si však teď za Boha vzpomenout, jaká ta lhůta je. To mne však určitě doplní pan lake?
Pane Werewolfe situace,kterou popisujete ovšem nastane pouze v případě,že shromáždění vlastníků ve vašem domě neschválí tu „nevolnickou“ příkazní smlouvu,kterou vám nabízí bývalý vlastník SBD-ROZVOJ.
Příkazní smlouva, kterou konzultuji v jiném vlákně není družstva, ale Sokolovské bytové, což je úplně jiná společnost. Družstvo jako takové zatím nic nepředložilo. Ale domnívám se, že pokud toto předloží, nebude se na shromáždění jednat o tom, zda se NEpřijme a hledat důvody k jejímu NEpřijetí, ale naopak MŮŽE se jednat (ale taky nemusí) o přijetí a hledání důvodů proč bychom si nemohli vykonávat správu sami. Resp. automaticky předpokládám, že pokud zákon říká, že společenství je zodpovědné za správu domu a vlastní správu, má se o sebe v první řadě postarat samo. Až pokud usoudí, že na to samo nestačí nebo se nechce společenství samo o sebe a dům starat, mělo by zvažovat přijetí nabídky externích správců… Nebo si to myslím špatně?
Nemyslíte to špatně,ale štěstí přeje pouze připraveným a jak říká klasik"právo náleží pouze bdělým".Držím palce.Java
V pořádku, jen jsem raději upřesnil, abychom si rozuměli. A přidal, jak to vnímám… Určitě jsem zde rád za každý názor a podnět :-)
Nemusí vyjít stejně, ale rozhoduje soud. Pak se můžete soudit do aleluja, pokud rozhodnutí soudu nebude konečné. A to bude.
Posudky asi nevyjdou stejně, pak si soud zadá další posudek.
Prvotní snahou soudu ale bude případ rozhodnout na nějaké procesní vadě.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře