Přípojka el. energie
Chtěl bych se podělit o neuvěřitelný příběh – to může být jen v České republice. Zakoupil jsem byt v areálu „kasáren“,(r.2012) dnes rozvojová zóna města. Patrně v roce 2004 město pronajalo objekt kasáren soukromé společnosti. V areálu mělo být vybudováno „mnoho“ bytových jednotek. Dopadlo to tak, že každá firma zkrachovala. Jsou tam pouze dva obytné bloky, jeden z 1/3 dokončen a obydlen a druhý z 1/2 a to jen díky Speciální příspěvkové organizaci. Když jsem kupoval byt, věděl jsem, že tam jsou drahé energie ale řekl jsem si, že se dá vše změnit. Přece žijeme ve svobodném státě a máme demokracii. Po nastěhování jsem převzal funkci předsedy SVJ a začal vidět to, co ani neviděli realitní kamceláře. Společnost, která má pronajatý prostor kasáren zároveň dodává energie – teplo a el. energii. (Říkají tomu lokální síť.) Teplo je za 870kč bez dph. za Gigajoule a elektrika za 7 – 8kč za KW. To je pořádná petelice a to ještě musí mít smlouvu s SVJ neboť jednotlivec by to nezaplatil. Když odeberete málo, zaplatíte hodně a když odeberete hodně zaplatíte trochu míň. Musím dodat, že obě SVJ a Příspěvková organizace, řádně odkoupili pozemky na kterých stojí obytné budovy ve kterých bydlí majitelé bytů a zároveň pozemků i kolem objektů. Nikde není věcné břemeno na cokoliv. Přesto nikdo nesmí si vybudovat svou vlastní přípojku na vlastním pozemku! Pokud podáte žádost na zřízení el. přípojky, máte projekt, zafincování, firmu která provede odbornou práci a dodavatele el.energie s poloviční cenou, přesto vám to město zakáže. A odpověd? Město udělalo takovou smlouvu a tečka, máte smůlu. Smlouva se měnit nebude. A dál? Dál nic. Byt, nebo byty jsou znehodnoceny na trhu nemovitostí – cena? Neprodejné. Náklady obrovské a nelze je změnit. Pokud se postavím proti a napadnu smlouvu jako přededa SVJ, musím k tomu mít souhlas majitelů bytů. Pokud půjdu pouze za svou osobu, což asi udělám, bude to běh na dlouhou trať. Možná mě nepustí do areálu do svého bytu na pozemku SVJ, který mám ve vlastnictví. Co říci nakonec – vzhůru do boje.
Pokud Vám obec nechce smlouvu ukázat, zkuste požádat o její kopii dle zákona o svobodném přístupu k informacím (zákon č. 106/1999 Sb.) – musíte ale dodržet náležitosti žádosti dle zákona – tedy i své datum narození, nejen bydliště napsat a označit , že se jedná o žádost dle zákona č. 106/1999 Sb. Text zákona by měl být na webu obce, případně na www.portal.gov.cz v sekci zákony. Nevím ale, zda je ta smlouva pro Vás podstatná, už Lake Vám napsal, jak asi postupovat.
Pletete si žádost o zřízení elektrické přípojky (což vyřizujete s dodavatelem energie) s žádostí o územní rozhodnutí či s žádostí o povolení stavby.
Ve Vašem líčení je logická chyba. Smlouva, kterou uzavřelo město, se týká pouze smluvních stran. Netýká se nijak Vás. Vůči vám je město povinno postupovat v souladu s předpisy. Ostatně jde o věc v přímé pravomoci ministerstva, kterou má na starosti Stavební úřad. Nikoliv samotná obec.
Obec je povinna řídit se vůči Vám podle právních předpisů. Stavební úřad je povinen postupovat v souladu s předpisy o územním a stavebním řízení. Vaše žádost o stavební povolení (je-li nezbytná) musí být řádně posouzena a vyřízena. Proti výsledku lze podat opravný prostředek včetně možnosti kasace před správním soudem.
Postupujte podle zákona, vyžadujte dodržování zákona. Z Vašeho líčení nijak nevyplývá, že byste dosud takto postupoval. Spíše to vypadá, že jste se nechal odbýt ústním sdělením kteréhosi úředníka, nebo to vše máte pouze z doslechu z druhé ruky.
lake
Město pronajalo soukromé firmě na 20 let areál včetně infrastruktury. Ve smlově město-nájemce je dohoda, že nájemce je jediným dodavatelem el. energie pro lokální síť v areálu. Sousední objekt žádal o přípojku a byla zamítnuta městem na výše uvedenou dohodu, projistotu soukromá společnost jim dala výpověď na dodávky tepla do jejich objektů (společnost má pronajatou i kotelnu v areálu). Je mi jasné, že je rozdíl mezi dodavatelem energii a územním rozhodnutí. Bohužel město jakoby nechtělo mít s areálem nic společného. Přiznám se, že zatím našlapuji pošpičkách a hlavně se snažím získat kopii smlouvy. (Ještě stále nám dodávají teplo). Ale pane Lake, děkuji za některé důležité informace.
Mek
Pane Mek, píšete, že „nájemce je jediným dodavatelem el. energie pro lokální síť v areálu“.
To zcela jistě není pravda. To by nájemce musel mít vlastní elektrárnu a licenci k výrobě, aby z ní napájel celou lokální distribuční síť v areálu jako přímý dodavatel. Je zřejmé, že o obsahu nájemní smlouvy mezi městem a nájemcem máte velmi mlhavé znalosti. Navíc jsem Vám už napsal, že obsah této smlouvy je bezvýznamný. Pak je diskuse na toto téma jen ztrátou času.
Navíc: vám přece nejde vůbec o lokální distribuční síť. Do ní nehodláte nijak zasahovat. Chcete si vybudovat vlastní přípojku trasovanou pod pozemkem města na váš pozemek. To nemá s lokální sítí v areálu žádnou spojitost. Už jsem napsal, abyste postupoval podle zákona a nezabýval se dohady.
Chybějící souhlas vlastníka pozemku se stavbou může být nahrazen rozhodnutím soudu. Obdobně již soudy judikovaly v případech, kdy stavební úřad bránil vlastníkům domů ve vybudování plynových přípojek. Město se snažilo zabránit jejich odpojení od centrální městské teplárny a neuspělo.
lake
Poslední komentáře