povinnost platit nespotř.vodu
dobrý den, chci se zeptat na doplatky za vodu. Již několik let zpět se u nás v domě projevují velké rozdíly na HLV a na vodoměrech v bytech, samozřejmě v neprospěch nájemníků.Rozdíl dělá 25 – 50%.Při zkušebním měřění (3×),hlavní vodoměr ani jednou neměřil přesně. Přišlo se na to až díky prodejům bytů do OV.Tyto náklady se pak rozůčtují podle počtu osob žijících v bytech.Mám povinnost toto platit? Děkuji, Klíč
Děkuji za příspěvky. Jsem majitelem bytu od 9/2010. Byt byl předtím v majetku Hl.m.Prahy a já v něm žiju od narození. V roce 2008 byl v bloku domů kde je i náš dům postaven výměník náhradou za dřívější kotelnu. Od té doby enormně stouply doplatky za vodu. Rozdíl oproti předchozím rokům při stejné spotřebě byl pro náš byt cca 20000 ročně. Za lonský rok rozdíl mezi hlavním vodoměrem a vodoměry v bytech činil cca 50000.tato částka se rozpočítala mezi byty dle počtu osob žijících v nich. U nás to dělá 3000. Na náš popud vodárny provedlo kontrolní měření, tam se zjistilo, že hlavní vodoměr měří chybně. Náhradou nám odečetli 23 m3! vody.Celková spotřeba za rok 2009 na HLV byla 2170m3, dle odečtů v bytech byl součet pouze 1239m3.
Pane klíč,
Sdělení, že máte velké doplatky, je bezvýznamné. Doplatky závisí na ceně vody a na výši měsíčních záloh. Rozhodující jsou pouze spotřeby v m3.
Rovněž by bylo vhodné, abyste doplnil, zda měření SV probíhá na fakturačním vodoměru pouze pro Váš dům, nebo pro celé odběrní místo sestávající z více domů. Dále nevíme, odkud se bere voda pro výměníkovou stanici a jak je měřena na vstupu. Dále by bylo třeba popsat způsob, jakým se SV a SV v TUV rozpočítává mezi jednotlivé domy připojené k výměníkové stanici a tvořící jedno odběrní místo.
• Jak Vám poradil pan Krupp, porovnejte spotřebu vody na bytových vodoměrech v časové řadě zahrnující i roky před zprovozněním výměníkové stanice (odděleně teplá, studená). Došlo ke zvýšení spotřeby všem bytům přibližně rovnoměrně? Nebo velmi nerovnoměrně? Došlo ke zvýšení pouze u TUV, nebo pouze u SV? Bylo zvýšení postupné, v průběhu více let, nebo skokové? Shoduje se změna s rokem úpravy výměníkové stanice?
• Totéž srovnání za delší období proveďte u náměrů fakturačního vodoměru a hlavního vodoměru TUV na vstupu do ohřívače. Pokud je připojeno v odběrném místě více domů, porovnejte - opět v delší časové řadě - spotřeby SV a TUV na diferenčních vodoměrech či kalorimetrech pro jednotlivé domy (pokud jsou osazeny).
Pak můžeme postoupit dále.
lake
Není problém v tom, že výměníková stanice bere vodu přes vodoměr ve vašem domě a tato voda pak po ohřátí teče i do bytů v jiných domech? Zajímejte se o spotřebu vody před postavením výměníkové stanice a po něm. Srovnejte rovněž vývoj naměřeného množství vody v bytech. Dokud nebudete znát vývoj naměřeného množství v bytech a na hlavním vodoměru před rokem 2008 a po něm, tak budou všechny rady na nic. Došlo k výměně hlavního vodoměru?
Jirka
V rodinných domcích je vodoměr fakturační. Co by se stalo, kdyby se do bytů nainstalovaly přesnější vodoměry než dosud a patní zrušit?
Podle vašeho dotazu předpokládám, že byt ve kterém bydlíte má vlastníka a vy jste v bytě nájemníkem. Záležitost musíte řešit s majitelem bytu. Povinnost platit něco platit či nikoli vyplývá z nájemní smlouvy. Mrkněte tedy do ní a pak řešte problém s vlastníkem bytu.
Anonymouss nemá pravdu. Tazatel je nájemce bytu. Dodávka vody je službou spojenou s užíváním bytu. V tomto případě se použije výměr Ministerstva financí č. 01/2010.
14. Rozúčtování vodného a stočného jednotlivým spotřebitelům se provede podle dohody uzavřené mezi odběratelem a spotřebiteli účastnícími se tohoto rozúčtování. Spotřebitelem se rozumí majitel bytu, uživatel bytu, uživatel nebytových prostorů nebo jiný uživatel nemovitosti včetně odběratelů, kteří nemovitost přímo užívají.
15. Nedojde-li k dohodě podle odst. 14 nejméně s polovinou spotřebitelů, provede se rozúčtování podle počtu obyvatelů bytu v závislosti na vybavení bytu a podle počtu a druhu nebytových prostorů (směrná čísla roční potřeby vody). Pevná složka, je-li zvolena dvousložková forma vodného a stočného, se rozúčtuje podle m2 podlahové plochy bytů a nebytových prostorů.
lake
Anonymouss si laskavě za domácí úkol přečte příslušné pasáže z výměru Ministerstva financí č. 01/2010 (citoval jsem je výše, stačilo umět číst).
Pochopí snad, že pojmy "uživatel bytu" a "obyvatel bytu" se týkají toho, kdo byt užívá, bez ohledu na to, kdo jej vlastní.
Naprosto shodně je řešeno rozúčtování a vyúčtování tepla a teplé vody podle vyhlášky 372/2001 Sb.. O způsobu rozúčtování v určitých případech rozhodují "koneční spotřebitelé", jimiž jsou uživatelé bytů a nebytových prostorů, nikoliv vlastníci těchto bytů.
Domácí úkol pro Anonymouss: K pojmu "konečný spotřebitel" viz § 78 odst. 5 zákona č. 458/2000 Sb..
Nájemce bytu má jako uživatel plné právo účastnit se rozhodování o způsobu rozúčtování vody v domě, zejména v tomto případě, kdy k rozúčtování nelze použít vodoměry.
lake
Pokud uživatel bytu, který v SVJ není majitelem bytu a není zapsaný v katastru byt užívá, má byt zřejmě pronajatý od majitele. Veškeré platby včetně plateb za vodu platí pravděpodobně majiteli bytu nebo je možné, že i někomu jinému. Kam a komu co platí, SVJ v podstatě nezajímá. Zcela jistě jako uživatel má plné má právo účastnit se rozhodování o způsobu rozúčtování vody, ale ne v domě. O způsobu rozúčtování vody v domě kde je SVJ rozhodují členové SVJ a ne nájemci. Cituji: „Nájemce bytu má jako uživatel plné právo účastnit se rozhodování o způsobu rozúčtování vody v domě, zejména v tomto případě, kdy k rozúčtování nelze použít vodoměry.“ Tyto uváděné informace jsou zavádějící. Rozhodovat o uvedeném má právo majitel bytu a ne uživatel, protože pro SVJ je konečným spotřebitelem majitel a ne uživatel, nájemník bytu.
Rozdíl mezi fakturačním vodoměrem a součtem bytových vodoměrů existuje vždy. Za přípustnou odchylku se obecně považuje 20%.
Píšete o rozdílu 50%, což znamená naprosto nevěrohodné náměry - bytové vodoměry tedy nelze použít k rozúčtování. Celé zúčtovací období je třeba vyúčtovat náhradním způsobem podle směrných čísel (prakticky počty osob).
Dále je třeba hledat příčinu rozdílů (ovlivnění bytových vodoměrů, porucha fakturačního vodoměru, rozsáhlý černý odběr?)
lake
Pro lake: píšete, že rozdíly mezi fakturačním vodom. a součtem byt. vodom. může činit obecně cca 20%. U nás v domě byl rozdíl necelých 13% a přesto se to jednomu vlastníku nelíbylo, že rozdíl byl rozpočítán mezi všechny BJ. Při zápisu spotř. vody 1× za měsíc bylo zjištěno, že¨jednu BJ obývají 4 lidé a mají spotřebu, jako 1 člověk. Nespokojenému vlast. není možné vysvětlit, že rozdíl, který vzniká může mít několik příčin a že zrovna v bytě, kde jsou hlášeny 4 osoby nemusí všechny tyto osoby zrovna pobývat. Tento vlastník požadoval, aby vlastníku této BJ bylo řečeno, že krade na černo vodu a že výše uvedený rozdíl zaplatí. Chci ještě dodat, že v této BJ byla provedena kontrola a vše se zdálo být v pořádku. Myslím si, že bez důkazů není možné jen tak vtrhnout někomu do bytu a říci mu, že krade vodu. Ráda bych věděla, která vyhláška určuje výše uvedenou odchylku 20%. Děkuji.
Napište více údajů. Jak jste zjistili, že chybně měří hlavní vodoměr? V případě podezření, že měří chybně, máte právo požadovat jeho ověření. Pokud bude chyba mimo toleranci, půjde ověření na náklad vodárenské společnosti. Pak byste měli právo na přepočítání dodávky. Pokud by byl v toleranci zaplatíte ověření vy. Dále píšete, že rozdíl mezi naměřenám množstvím v bytech a hlavním vodoměrem platíte podle osob. Máte tento postup odsouhlasen v PV nebo ve stanovách? Běžně se voda rozpočítává buď podle vodoměrů nebo podle počtu osob. Takto kombinovaný způsob je neobvyklý.
Jirka
Poslední komentáře