Pověřený vlastník

Vložil Kači, 19. Květen 2010 - 15:22 ::

Dobrý den, koupila jsme byt, v domě kde je SVJD, co mě zarazilo tak nenízvolen výbor, ale pouze pověřený vlastník. Máme nějakou šanci si zvolit klasický výbor společenství? Nebo nějak pověřeného vlastníka kontrolovat? Kdo má v tomto případě přístup ke společnému účtu? Dále jsme dostala do ruky takové zvláštní vyúčtování ..... Chtěla bych se zeptat, zsda např. revize Hromosvodů nebo hydarntů se rozpočítává dle počtu bytů nebo dle opdílů. Díky Katka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Květen 2010 - 16:38

    K nákladům na revizi hromosvodů a hydrantů:
    Zřejmě jste dostala do ruky vyúčtování záloh na správu, údržbu a opravy domu, protože tyto dva úkony nepatří pod služby spojené s užíváním bytu.

    Tyto náklady se nerozpočítávají, neboť jde o náklad na správu hrazený z vybraných záloh. K rozpočítávání jednotlivých položek týkajících se domu jako celku není žádný důvod. Všechny náklady sem patřící jsou automaticky financovány podle způsobu přispívání, tedy podle spoluvlastnických podílů (nemáte-li dohodou všech stanoveno něco jiného).

    lake

    Vložil Petr, 19. Květen 2010 - 17:11

    Zajímejte se o Prohlášení vlastníka či zápisy, kde se hlasovalo o rozúčtování. Způsob rozúčtování by měl být z výpisu zřejmý, i když záleží na typu programu zda to je ve vysvětlivkách (snad se tomu také říká legenda). Již zde bylo diskutováno co patří do služeb a co do fondu oprav. Pokud se např. uklízel chodník, byl (nevím, dle jakého nařízení) účtován z FO dle m2. Úklid domu jako služby dle osob.

    Vložil pověřený anonymous (bez ověření), 19. Květen 2010 - 15:44

    Katko, pověřeného vlastníka můžete a současně by jste měli kontrolovat úplně stejným způsobem jako výbor. Jeho kompetence nejsou odlišné od kompetncí výboru. Pověřený vlastník není žádný drak, který „žere“ členy společenství a jejich peníze a dělá si co chce. Práva ale také povinnosti členů zůstávají stejné, je lhostejné zda statutár je jeden nebo tři (nebo třeba deset). Klasický výbor samozřejmě máte možnost zvolit, nezapomeňte jej ale také kontrolovat. Nevěřte tomu, že když jsou tři tak je to víc důvěryhodné. To je jenom pouhé zdáni – viz problémy, o kterých se lze dočíst na tomto portálu.

    Vložil Radil Antonín (bez ověření), 19. Květen 2010 - 16:56

    Dávám plus, konečně to tu zaznělo:

    Větší počet členů statutárního orgánu negarantuje lepší práci statutárního orgáná, v praxi je tomu spíše naopak.

    Radil Antonín

    Vložil jaroslava, 30. Září 2011 - 11:25

    Také souhlas, naprostý. Pověřený vlastník je dobré řešení, jen si potřeba dát pozor, kdo se jim stane a ontrolovat ho a kontrolovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".