poplatek za výtah
Dobrý den, bydlíme v domě a máme byt v osobním vlastnictví. Náš byt je v prvním patře a do nedávna jsme nehradili poplatek za užívání výtahu. Výtah skutečně neužíváme. Nyní schůze společenství odsouhlasila poplatek za užívání výtahu i pro byty v prvním patře a to částkou 40,– Kč na osobu.Neměli jsme šanci souhlas shromáždění přehlasovat, jsme na patře čtyři, z toho jeden byt je v pronájmu a jeden byt vlastní cizinci nemluvicí a nerozumící česky. Zdá se nám nespravedlivé platit za službu, kterou nevyužíváme. Jak se v tomto případě zachovat, mlčet a platit??? Takto to totiž v našem domě ve většině případů chodí. Děkuji za odpověď
Ono přece nejde o to, jestli výtah používáte, ale jestli máte tu možnost.Vždyť může být řada situací, kdy výtah použijete přímo vy (při stěhování těžších předmětů, když si zlomíte nohu,když jedete na návštěvu k někomu z vyšších pater, někde i do sklepa, někde věšet prádlo na půdu, někde do podzemní garáže apod.), vaše návštěva nebo řemeslníci, kteří jdou k vám něco opravit.Je jasné, že uživatel výtahu v nejvyšším patře spotřebuje o něco větší část z nákladů na provoz výtahu, ale udělat to absolutně spravedlivě by bylo dost složité a nákladné. Proto je běžné, že se rozúčtování provozních nákladů na výtah neupravuje dle podlaží.Podle mě, pokud výtah ve vašem podlaží můžete používat, tak byste se měli na provozních nákladech podílet.Třeba i nějakou sníženou částkou oproti ostatním,ale to by muselo být řešeno ve vašich stanovách nebo schváleno na schůzi shromáždění.
Dobrý den,
já bych měla dotaz opačného rázu. Nově jsme se přistěhovali do bytu. Je zde jak BD tak SVJ. (stále BD nezaniklo). Bylo nám řečeno, že je dohodnuto, že přízemí a 1. patro výtah neplatí a tudíž nepoužívají. My jsme se nastěhovali do 1.patra. Tahle věc je z pohledu naší rodiny dost složitá. (Nemocný otec, který se ke mě po schodech nevyšplhá, nemluvím o kočárku!!!)
Ráda bych za užívání výtahu platila, jako ve vyšších patrech a tím si zajistila, že budu moci výtah používat bez nějakého osočení od sousedů.
Ptám se především na to, zda mi mohou nějakou cestou v tomto zabránit? Je nutné, aby mi to členská schůze musela schválit? Či jak bych měla postupovat? Budou mi muset udělat nějakou výjimku?
Předem Vám děkuji za vaše postřehy a rady.
MonikaP
MonikoP,
podle mého názoru by v normálním SVJ neměl být problém. Mělo by stačit požádat výbor a ten zajistí, abyste za službu výtah hradili, popř. Vás pošle za externím správcem, to už záleží na fungování SVJ.
Sousedé by měli Vaše zařazení do služby výtah vítat, protože se jim sníží jejich podíl na nákladech.
Pavla
Mam byt v osob.vlast.a bydlim v přizemi.Nikdy předtim,jsem neplatila za jeho uživani,což je logicky ,když bydlim přizemi.Pochopitelně ,že do fondu oprav,což patři i vytah,přispivam měsičně.Přide mi nefer ,platit za něco ,co vubec neuživam.CHtěla jsem se zeptat,zda ma pravo SVJ na tento poplatek a popřipadě jak se branit.Děkuji
SVJ poskytuje službu „doprava výtahem“. Pokud nesouhlasíte se schválenými pravidly rozúčtování služby, obraťte se na soud do šesti měsíců od přijetí usnesení.
lake
Dobry den,pane Lake,je to vic ,než šest měsicu od přijeti usneseni.Myslyte,že už se na soud obratit nemužeme?Děkuji moc za radu.Žalobu,nebo nesouhlas s pladbou přizemnich bytu,chceme podat společně,vice nespokojenych vlastniku přizemnich bytu.Mame nějakou šanci u soudu uspět?Nechce se mi věřit,že musim platit za něco,co vubec nepouživam.Děkuji moc
Paní Evo, jestliže usnesení bylo řádně přijato a Vy jste byla „přehlasovaným vlastníkem“, Vaše právo obrátit se na soud podle § 11 odst. 3 bylo omezeno časovým úsekem 6 měsíců. Po uplynutí zákonem stanovené doby bude taková žaloba neúspěšná. Už jsem to zde uvedl jednoznačně.
Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.
lake
Dobry den,děkuji za odpověd,ale nejdřive bych rada věděla ,podle ktereho zakona a paragrafu,předseda SVJ takto rozhodl,že přizemni byty budou platit za vytah,ktery vubec nepotřebuji.Dřiv jsme patřili pod SBD a jsou to ted v květnu 2 roky ,co založili SVJ,a od te doby platim vytah .Určitě bych se rada obratila na občansko pravni soud.
Předseda svj nemůže rozhodovat o tom, kdo má a kdo nemá používat výtah. Na to je předseda malý pan, aby takto rozhodoval. Jak platíte výtah, jako měsíční zálohu – službu? Pokud platíte výtah jako službu, tak samozřejmě máte nárok výtah používat.
pane „datr“ službu kterou neužíváte, skutečně hradit nemusíte. Vyhledejte si zde na portále: stejně tak nejde aby se Shromáždění rozhodlo že například je službou hrazení jízd předsedy do práce jeho osobním autem, nebo hrazení jeho telefonů nebo schválení dodávky internetu pro SVJ s následným rozúčtováním mezi členy SVJ, tak ani výtah není službou jež by jste musel hraditi. Na rady stávajících členů Výboru kteří Vám zde odpověděli nedejte. Ale jinak pan Lake to tady již uvedl v minulosti: pokud je zařízení ve vlastnictví jen některých členů SVJ (a klidně jich může být i přes 50%) pak nepodílíte li se na užívání této věci/služby – ROZHODNĚ JI NEHRAĎTE. Svj ať udělá technické opatření aby jste ji užívat nemohl a všichni budete v klidu: Vy že neplatíte za to co neužíváte a Svj za to že skutečně užívat nemůžete.
To je ale žvást. Kdyby to fungovalo jak píšete tak vám zaručuji, že se rázem ve všech SVJ s výtahem dozvědí, že výtahem vůbec nikdo nikdy nejezdí!
Kontrolní otázka – jak chcete zjišťovat kdo výtahem jezdí? Zaplatíte domovního černouška co bude jezdit výtahem 24h denně a psát si deníček?
Předseda
Milý tazateli mám kontrolní otázku – je spravedlivé aby platil za výtah někdo kdo bydlí ve 2. patře ale výtahem nejezdí? A co třeba někdo z 12. patra co výtahem nejezdí ten by platil měl?
Až si odpovíte možná vám dojde jak nesmyslný je váš vzdor.
Předseda
Rozhodování o způsobu rozúčtování služeb se přijímá hlasováním podle § 11 odst. 4 ZoVB. Přehlasovaný vlastník má možnost obrátit se na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB.
lake
Nerozumím, Lake v minulosti tvrdil, že službu kterou neodebírám nemusím platit (jednalo se o odběr vody – doporučoval tehdy „mincovní automat“). A nakonec i ZoSL v §1/3 uvádí cit. „Tento zákon se nevztahuje na služby, které si příjemce služeb zajišťuje bez účasti poskytovatele služeb.“ – což v případě tazatele zřejmě platí (cit. „Výtah skutečně neužíváme“).
Takže toto strohé konstatování „o hlasování o rozúčtování“ je na dvě věci – je zavádějící, je k ničemu. Stejně tak z něj lze vyvodit, že službu (platba za užívání výtahu) lze hlasováním také odepřít – mohl by být klidně jiný vlastník, který bydlí v prvním patře, jezdí do něj výtahem (může být ..imobilní, ..s kočárem, ale třeba jen „líný“, ..nebo prostě taky chce výtah na jehož opravy příspívá ať již jej užívá či nikoli).
JENŽE bude mít smůlu, protože podle Lake-pávního názoru cit. „hlasováním podle § 11 odst. 4 ZoVB. Přehlasovaný vlastník má možnost obrátit se na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB“ je způsob rozúčtování napadnutelný. Je, ale o úspěšnosti, tahaní se po soudech (viz. kauza „madlo“ → I. ÚS 646/04, jejíhož konce se vlastnice nedočkala živa), ať si každý udělá názor sám.
Bylo by tedy užitečnější rozebrat kde, a zda vůbec někde, jsou
hranice
„…Rozhodování o způsobu rozúčtování služeb…“ které je
jen druhým krokem poté, co stádo
- „odhlasuje“ povinné rozúčtování (=~ užívání) služby (nechcete li někdo tvrdit, že rozúčtování služby nesouvisí s jejím odebíráním tzn. že menšině se prostě odhlasuje rozúčtovat nejen služby co neužívá, ale třeba ani užívat nemůže).
- „odhlasuje“ odepření služby, protože prostě „ať si ti v prvních patrech …zacvičí“ :ó)
Poslední komentáře