Pojistné plnění nebylo a není předmětem daně SVJ
Na adrese
http://www.portalsvj.cz/…nickych-osob
se mj. uvádí:
„O tom jaké druhy příjmů pro SVJ přicházejí potenciálně v úvahu, hovoří nařízení vlády č. 366/2013:
§ 16 (1) Příjmem společenství vlastníků jednotek jsou zejména
f)pojistné plnění z pojistných smluv sjednaných společenstvím vlastníků jednotek týkající se společných částí a bonifikace za příznivý škodní průběh a
je nutno podat DPPO“
Z důvodové zprávy u ST 873/0:
„(§ 18 odst. 2 písm. f) bod 4)
S účinností od 1. ledna 2014 není společenství vlastníků jednotek považováno za veřejně prospěšného poplatníka (dříve tzv. neziskového poplatníka). Aby nemuselo společenství vlastníků jednotek podávat daňové přiznání i v situaci, kdy nevykáže základ daně, je v § 18 odst. 2 písm. f) bodech 1 až 3 zákona o daních z příjmů jednoznačně stanoveno, že dotace, úhrady nákladů na správu domu a pozemku od vlastníků jednotek a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu a nebytových prostor nejsou u společenství vlastníků jednotek předmětem daně z příjmů, a to bez ohledu na způsob účtování (rozvahově nebo výsledkově).
Na základě připomínek odborné veřejnosti se z důvodu odstranění nejistoty poplatníků i správců daně z příjmů navrhuje jednoznačně normovat, že předmětem daně u společenství vlastníků jednotek není ani plnění z pojistných smluv uzavřených společenstvím vlastníků jednotek na pojištění společných částí domu. Toto plnění je z hlediska daně z příjmů vždy příjmem vlastníků jednotek.
Bude tak zajištěno, že v případě, kdy společenství vlastníků jednotek obdrží plnění z dotčených pojistných smluv, nebude muset pouze z tohoto důvodu podávat daňové přiznání ani v případě, kdy toto plnění zaúčtuje do výnosů.“
Závěr:
Z výše uvedeného plyne, že NV č. 366/1993 Sb., je minimálně v § 16/1/f vadné, což MMR soustavně ignorovalo.
Pokud tedy SVJ přijme pojistné plnění z pojištění společných částí domu nemusí a nikdy nemuselo podávat daňové přiznání.
Hezký den!
Jak tomu mám rozumět, že když jako FO podávám daňové přiznání (z jakýchkoli důvodů), musím do něj zahrnout i příjem z pojistného plnění? Příjem půjde do § 10?
A co když SVJ vlastní pozemek pod domem? Nebo vlastní dražší věc (počítač, kamerový systém, nebytovou jednotku), kterou má pojištěnou? Pojistná smlouva obvykle pokrývá víc účelů, nejenom živelní pojištění, ale vč. např. pojištění odpovědnosti výboru, pojištění skel, proti krádeži či vandalismu.
TN.,
u většiny FO se bude jednat o osvobozený příjem, který se do daňového přiznání neuvádí (§ 4/1/d ZDP ve spojení s § 38g ZDP).
Do daňového přiznání budou muset zahrnout pojistné plnění osoby, které mají příjem z podnikání (§4/1/d/2 ZDP) či z pronájmu (§ 4/1/d/3 ZDP) a právnické osoby, na které se § 4 ZDP nevztahuje.
Příspěvek jsem psal o pojistném plnění z pojištění společných částí domu. Vámi uváděné příklady se toho netýkají. Pokud se poškodí majetek ve vlastnictví SVJ, tak se jedná o výnos SVJ, který je předmětem daně.
Hezký den!
Pavel
Aha, takže pokud FO v daném domě pronajímá byt, dojde zde k pojistné události a SVJ obdrží pojistné plnění, musí daný vlastník vyžádat u výboru informaci o výši pojistného plnění (předpokládám, že bez spoluúčasti) a tuto částku rozdělí svým spoluvlastnickým podílem a výsledek uvede do svého DAP na ř. 201? Např. příjem z pojistného plnění od pojišťovny SVJ obdrží ve výši 18000 Kč, můj spoluvlastnický podíl činí 489/52362, uvedu do ř. 201 částku 168 Kč?
A kterých druhů pojištění se toto týká? Živelních, proti vandalismu, krádeži, skla, týká se též pojištění odpovědnosti (např. stoupačka vytopí dva byty a SVJ je povinno nahradit škodu vlastníkům, resp. je plnění z pojištění).
Pokud ale pronajímám byt v jiném domě, nebo pronajímám pozemky, hmotné věci, tak se na člověka příklad nevztahuje, že?
Poslední komentáře