platby za odpady

Vložil amoss (bez ověření), 8. Únor 2011 - 21:50 ::

Jsem vlastníkem dvou nemovitostí. V jedné (rodiný dům) mají trvalé bydliště 3osoby. Zde platím za svoz komunálního odpadu za 3 osoby. Druhá nemovitost je objektem určeným pro trvalé bydlení (má číslo popisné), ale není v ní nikdo s trvalým bydlištěm. Tato stavba není vedená jako stavba pro individuální rekreaci (obecní vyhlášky). Přesto zde musím platit poplatek za svoz komunálního odpadu. Proč mě stát (prostřednictvím obce) trestá za to, že se starám o tuto nemovitost. Když jsem fyzicky v jedné nemovitosti tak nevytvářím odpad v té druhé a naopak. Je možné v tomto případě platbu odmítnout?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 10. Únor 2011 - 10:19

    Pro nepodepsaného autora úvodního dotazu:

    Píšete, že v nemovitosti A jsou trvale hlášeny (a tedy platí za odpady) 3 osoby; v nemovitosti B není nikdo trvale hlášen a platíte (předpokládám, že na základě obecní vyhlášky) minimální poplatek ve výši za 1 osobu. Souhrnně tedy platíte za 4 osoby.

    Prostě si přehlaste bydliště do nemovitosti B. Budete platit souhrnně za 3 osoby.

    Pokud máte pochybnost ohledně postupu obce při stanovení poplatku za svoz komunálního odpadu, musel byste zde uvést odkaz na příslušnou obecní vyhlášku, nebo ji doslovně citovat. Jinak se nelze k věci vyjádřit.

    Pokud Vám jde o ústavnost postupu obce, projděte si rozhodnutí Ústavního soudu ohledně platnosti konkrétních obecních vyhlášek o odpadech. Možná najdete obdobný případ.

    lake

    Vložil Anonym22 (bez ověření), 9. Únor 2011 - 0:04

    … mají v kompetenci obce, nikoliv stát. Prostudujte si příslušné obecní vyhlášky a těmi se řiďte. Pokud s nějakou vyhláškou nesouhlasíte, můžete ji napadnout žalobou. Bez znalosti příslušné vyhlášky vám tady nejspíš nikdo konkrétně neporadí.

    Vložil Kuky (bez ověření), 8. Únor 2011 - 22:33

    Podle zákona trvalé bydliště je pouze evidenční údaj. Nemůže z něho být tudíž odvozována Vámi zmíněná povinnost.

    Kuky

    Vložil amoss (bez ověření), 8. Únor 2011 - 23:52

    Městské a obecní vyhlášky se tímto pojmem „Trvalé bydliště“ řídí. Nesplněním povinnosti zaplatit se vystavuji nebezpečí penále. Jak tuto situaci vyřeším?

    Vložil Votočka, 9. Únor 2011 - 14:38

    V obecné rovině platí, že za odpady se platí podle zákona 185/2001 – o odpadech, v kontextu zákona 565/1990 – o místních poplatcích a příslusné místní normy.

    Platí se však tam, kde odpad skutečně vyprodukuji. A s touto argumentací bych vyrazil na místní samosprávu, nechť mi platbu vysvětlí v kontextu právních předpisů. Cokoliv navíc je úřední zvůle.

    Votočka

    Vložil svjvmt, 9. Únor 2011 - 21:45

    No právě, kde ho vyprodukuji. Přijedu tam, kde není nikdo v domě hlášen, vybalím si svačinu z novin, otevřel jsem konzervu, mám zbytky jídla (nemluvě o tom že se tam vaří, hospodaří) .. a už jsem vyprodukoval odpad. I když jsem v podobné situaci, dům v tom samém katastru a platím nic. Proč, to ovšem nezkoumám a ani se nehodlám na úřadě ptát.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".