Můžou mít stejně velké byty jinou velikost?
Paneláky, postavené mezi 70.-80. léty. Jde o kvádry, klasické paneláky.
V paneláku jsou dvě velikosti bytů: 1+1 a 3+1.
Při zaměřování, když původní vlastník (družstvo) vypracovával prohlášení vlastníka, tak se kupodivu každá jednotka zaměřila jinak, a to i přesto, že byty jsou pod sebou v jedné vertikále, předpokládal bych tedy, že když je byt uvnitř panelu, tak jeho velikost musí být stejná.
Takže byty 3+1 mají plochu 54,1 – 54,8 – 53,8 – 53,9 – 54,7 – 54,2 – 54,9 metrů čtverečních
Byty 1+1 mají 26,9 – 26,7 – 26,6 metrů čtverečních
Je to možné?
Od plochy bytu se pak totiž odvíjí i podíl na společných částech, a tedy váha hlasu, podíl na příspěvku na správu apod.
Sice nevím m2 jednotlivých bytů, ale podíly jsou rozdílné u dvoupokojových až dost. Dotaz na SBD, tehdejším správcem, nebyl zodpovězen, ale je tam započtena velikost sklepní kóje, tak rozdíl podílů bytů nejednotná. Takže podíly 570, 573,576, 582,581 u vyúčtování dělají rozdíl i v úvěru. U mého bytu je uvedena započítatelná podlahova plocha 48,28, podlahova pl. 55,40, ale podíl 570, rozdíl mezi podl. pl. a podílem je ta sklepní koje co je spávně?
Můžete se dohodnot, že stejné byty budou mít stejný podíl, bez ohledu na to, jak vyšlo zaměření.
„§ 1168 Odstranění vady prohlášení (1) Vymezuje-li prohlášení jednotku neurčitým nebo nesprávným způsobem a neodstraní-li je původce prohlášení bez zbytečného odkladu poté, co ho na vadu upozornila osoba, která na tom má právní zájem, mohou vadu odstranit vlastníci dotčených jednotek společným prohlášením. Nedojde-li k tomu, rozhodne o odstranění vady soud na návrh osoby, která na tom má právní zájem. (2) Určí-li prohlášení neurčitě nebo nesprávně podíl vlastníka jednotky na společných částech, nepřihlíží se k tomu.“
Pokud vám osoba odpovědná za správu nevyvrátí tvrzení, že jde o nesprávně stanovené spoluvlastnické podíly v prohlášení vlastníka, pak je třeba provést nové vyměření jednotek. V takovém případě, kdy se zjistí prohlášením nesprávně určené spluvlastnické podíly, se k nim na zakládě citovaného odst. 2 § 1168 nepřihlíží. Tzn., že se k nim přistoupí, jako by je prohlášení vůbec neobsahovalo, tudíž je třeba co nejdříve zjistit správné spoluvlastnické podíly, kterými se budete řídit.
Je to možné, stačí stěna posunutá o několik centimetrů a rozdíl v ploše může činit desetiny m2.
V našem paneláku (system VVÚ-ETA) jsou 2 typy bytů: 3+1/L (cca 71 m2) a 2+kk (cca 44 m2). Rozdíly ve velikostech podlahových ploch jsou až 1 m2 u jednotlivých typů. Přitom všechny byty stejného typu se jeví na pohled úplně stejné. Pokud nějaká odchylka objektivně existuje, pak je naprosto nevýznamná. Rozdíl 1 m2 u většího bytu okometricky vůbec nezaznamenáte.
Řekl bych, že rozdíly vznikly:
- chybou měření
- umakartové jádro bylo různě posunuto vůči nosným panelům
- nosné panely měly v nižších patrech větší tloušťku (ale spíš ne)
- nosná konstrukce se postupně zužovala nebo rozšiřovala nebo střídavě obojí (také spíš ne)
Původní vlastník (SBD) možná měl stanovit stejné podíly stejným typům, ale bohužel se musel držet zákona a měřit čistou plochu (nejspíš nepřesně). Není vyloučeno, že ten, kdo to dostal za úkol, změřil pár bytů a pak šel do hospody, kde si zbytek vycucal z prstu. Musel samozřejmě velikosti měnit, jinak by mu nikdo nevěřil, že měřil.
Svinovací metr, pásmo.
Problém je také v tom, že dříve se ke stanovení podílu používala jen čistá podlahová plocha. To je pak měření jako na kostele.
Podle dnešních pravidel se používá celková vnitřní plocha omezená mezibytovými příčkami. U paneláku je to v podstatě obdélník. Ve svém bytě bych použil pásmo (nebo dvoumetr na několikrát) a skrz dveřní otvory bych změřil délku od jednoho parapetního panelu k protilehlému a pak šířku přes kuchyň a obývák. Pak již stačí jen znásobit. Všechny byty nad sebou by měly vyjít stejně.
Zkuste si sám změřit byt a uvidíte, co vyjde. V paneláku by to neměl být tak veliký problém. Může se ovšem stát, že plochy pokojů nejsou dokonalé obdélníky, ale spíš lichoběžníky.
U nás máme do plochy jednotky započítán i sklep (kóje ale z pevných panelů, laťkové dveře). Rovněž se započítávají i plochy dveřních otvorů a samozřejmě plocha, kterou zabírá vana, vestavěná skříň, kuch. linka, apod.
V prohlášení by měly být plochy jednotlivých místností, takže poznáte, kde případně soudruzi udělali chybu.
Poslední komentáře