Jsou vlastníci bytů členové družstva nebo ne.

Vložil Váša (bez ověření), 16. Listopad 2012 - 20:07 ::

Dobrý den,prosím o pomoc s výkladem ustanovení o zániku členství v družstvu při převodu jednotky do OV.Jsme BD,které koupilo byty od obce.Podle stanov nemáme povinnost převodu bytu do osobního vlastnictví.Před 2 roky se jednalo o možném převodu do OV.Jen pár nájemců mělo zájem. Byty teď chějí převádět podle zákona č.72/1994Sb.,ni­koliv podle Obch.Z.§ 239 odst.4 písm. i. Je možné převést byty do OV bez projednání a schválení na členské schůzi. Jak je to v tomto případě s vypořádacím podílem.Děkuji předem za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Votočka, 20. Listopad 2012 - 9:12
    1. Pokud je vaše informace pravdivá, tak vaše BD koupilo od obce dům a nikoliv byty. Záleží však na textu kupní smlouvy.
    2. Převod bytu do tzv. OV je vázán na podmínky, že stanovy ustanovení o možnosti převodu bytu obsahují, že BD zpracuje prohlášení vlastníka, atd.
    3. Členství v BD členu zaniká důvody uvedenými v zákoně (513/1991) nebo také převodem BJ do vlastnictví, pokud tak rozhodla členská schůze za podmínek stanovených zákonem. Musí to být upraveno ve stanovách.
    4. To má úzkou vazbu na vypořádací podíl, opět musí být ve stanovách, za podmínek stanovených zákonem. Obecně platí, že členství v BD převodem BJ nezaniká.
    5. Vycházím-li z vašich informací, nejste BD vzniklé v souladu s § 24 zák. 72/1994, tudíž převod bych uskutečnil podle zák. 513/1991.
    6. Problém nastane při zápisu do katastru, tam budou vyžadovat „prohlášení“. Takže bych ho vyrobil, ale rozhodně bych trval na tom, že SVJ ze zákona nevznikne, zachoval bych stávající BD a pod jeho jménem bych dále v klidu dům spravoval, bez obvyklých průserokliček známých z SVJ.

    Někteří mi zde budou oponovat, že to tak nejde, že jsem v rozporu se zákonem apod. Mám však oporu jednak v praxi, jednak v čl. 2, odst. 3, ÚLSP (zák. 2/1993); „Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“

    Přeji mnoho zdaru

    Votočka

    Vložil lake, 17. Listopad 2012 - 6:24

    Družstvo je povinno řídit se podle zákona č. 513/1991 Sb. Obchodní zákoník. Převod bytu do vlastnictví nájemce bez souhlasu členské schůze a družstevníků-nájemců v budově by mohl nastat pouze v případě, že jsou zároveň splněny dvě podmínky:

    • žádost o převod bytu do vlastnictví podal tento člen družstva (nebo jeho právní předchůdce) do 30.6.1995,
    • jde o tzv. „původní družstvo“, které splňuje podmínky uvedené v § 24 odst. 1 či 2 zákona č. 72/1994 o vlastnictví bytů.

    Přečtěte si příspěvky se štítkem „převod bytu družstevníkovi“.

    lake

    Vložil Váša (bez ověření), 19. Listopad 2012 - 17:50

    Žádnou z podmínek nesplňujeme.Byty jsme odkoupily od obce v roce 1997.10 let jsme je splácely.

    váša

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".