"Funkčně související pozemky" podle katastrální vyhlášky
V katastrální vyhlášce č. 357/2013 Sb. v ust. § 15 odst. 4 písm. e se píše o „funkčně souvisejících pozemcích, na které se vztahuje § 21 zákona o vlastnictví bytů“. O jaké pozemky se jedná? V § 21 zákona o vlastnictví bytů se o „funkčně souvisejících pozemcích“ nic nepíše výslovně ani se tam nepíše nic, z čeho se na „funkčně související pozemky“ dá soudit.
Pojem „funkčně související pozemky“ nemá žádný právní význam. To si vymysleli ministerští ouředníci v roce 2013.
V první řadě je třeba uvědomit si, že katastrální vyhláška č. 357/2013 Sb. je podzákonným právním předpisem. Není tedy způsobilá definovat nějaký nový právní pojem. K tomu zcela chybí zákonné zmocnění.
Je třeba vyjít ze zákonné právní úpravy, kterou je zákon č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Ten se o žádné „funkční souvislosti“ nezmiňuje. Podle § 2 tohoto zákona platí, že „… společnými částmi domu části domu určené pro společné užívání, (…); dále se za společné části domu považují příslušenství^1a) domu (například drobné stavby), (…).“.
Co je „příslušenství domu“ bylo definováno v tehdy účinném Občanském zákoníku. Podle § 121 zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník platilo, že „[p]říslušenstvím věci jsou věci, které náležejí vlastníku věci hlavní a jsou jím určeny k tomu, aby byly s hlavní věcí trvale užívány“. Obdobné ustanovení je dnes obsaženo v § 510 NOZ.
Pod příslušenství domu je tedy možno zahrnout i pozemek (jiný nežli pozemek pod budovou). Funkce pozemku může být odlišná od funkce domu: hlavní funkcí domu je totiž bydlení, kdežto funkcí pozemku může být například parkování vozidel spoluvlastníků domu.
Podle toho se sepisovala prohlášení vlastníka budovy: jestliže v prohlášení byl určitý pozemek označen jako „věcné příslušenství domu“, pak platí:
- Jde o pozemek v podílovém spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek.
- Podíly jsou shodné s podíly na společných částech domu.
- S nabytím vlastnictví jednotky přechází na nabyvatele automaticky i spoluvlastnictví takto označeného pozemku.
V této stále platné definici není místo pro nějaké „funkční souvisení“. Obsah katastrální vyhlášky je tedy bezvýznamný. Je třeba vyjít pouze ze ZoVB a z obsahu prohlášení vlastníka.
lake
Divizno, píšete o věci které nerozumíte. To je zjevné z obou Vašich marných pokusů.
Pozemek evidovaný podle § 15 odst. 4 katastrální vyhlášky č. 357/2013 Sb. je vždy ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek a spoluvlastnické podíly k pozemku jsou povinně shodné s podíly na společných částech domu.
Kdyby tomu tak nebylo, nejednalo by se o příslušenství domu a takový pozemek by nebyl evidován u jednotky(1994) podle § 15 odst. 4 katastrální vyhlášky. Byl by v katastru veden pouze jako samostatná nemovitá věc, bez jakéhokoliv vztahu k jednotkám, podle § 10 katastrální vyhlášky.
Pojem „funkčně související pozemek“ zákon nezná, proto je ztrátou času bavit se o neexistujícím pojmu.
lake
A co par. 15, odst.4.e? Já ale nepíšu o pozemku na který se vztahuje par. 21 ZOVB. V teto katastrální vyhlášce je obsažen pojem: FSP.
Pozemky,které k objektu historicky a funkcne patří. Např. Oplocena zahrada, parkoviště sloužící jen vlastníkům, zeleň, nebo užitková plocha vnitrobloku.
Poslední komentáře