Evidence uživatelů bytů mimo vlastníky
Prosím o radu jakým způsobem provádět potřebné evidence spojené se zajišťováním služeb a jejich úhrad včetně vyúčtování. Stačí evidovat bydlícího vlastníka + X, nebo má evidence osoby X obsahovat základní data tj. jméno, r. nar., trvalé bydl. atd? Jsou nějaké předpisy na způsob této evidence a jaké? Promiňte mě lajckou formu dotazu, ale opravdu nevím jaké povinnosti jsou spjaté s touto vedlejší evidenci. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. Bob.
Má zkušenost je takováto: v dnešní době je velice problematické chtít od vlastníků bytů dokladovat osoby nacházející se v příslušné bytové jednotce. Proto jsme dali přednost zákonným normám a vše vyúčtováváme přes reálnou plochu jednotlivých bytů. Nicméně na „elektřinu“ společných prostorů přímá právní norma není (ovšem nepřímá existuje a ta hovoří opět o ploše jednotlivých bytů), a proto jsme se rozhodli o výpočet ze 40% z plochy bytů a ze 60% podle počtů osob. Počty osob jsou samosprávně verifikovány jednotlivými členy výboru. kteří nejlépe znají, kolik osob kde bydlí. Kupodivu to již tři roky perfektně funguje a nejsou žádné reklamace. přeji hodně úspěchů. Steve
Kdybyste nedělali ten nesmysl, že účtujete něco podle osob nemuseli byste toto vůbec řešit. Jinak i tak by vás nic jiného než počet osob v bytě nemuselo/nemělo zajímat.
P.L.
Souhlasím s panem P.L., že účtovat cokoli podle přiznaného (nahlášeného) počtu osob je nesmysl, tento nesmysl se nicméně dostal do návrhu nového ZoVB, kde je zakotvena povinnost hlásit počet osob, pokud se všichni nedohodnou jinak.
Pochopil jsem pane P.L., že máte přehled a zkutšenosti. Váš výrok „že účtovat cokoli podle přiznaného (nahlášeného) počtu osob je nesmysl“ je sice autoritativní, ale nic neřešící. Nemáme vodoměry a ještě dlouho nebudem mít. Máte radu jak jinak účtovat vodu bez nahlášených osob? Tu radu, že si máme pořídít vodoměry, kterou mě asi někdo navrhne, zatím nechme u ledu protože je bezpředmětná a tedy jak jinak? Bob
Pokud opravdu musíte kvůli účtování vody používat počet osob, vymyslete si co nejpřesnejší DEFINICI co je vlastně ona hlášená osoba. Pro představu pár možností:
- Osoby, které obývají byt min. X dní (měsíců).
- Osoby s trvalým bydlištěm v daném bytě
- Osoby které majitel bytu prostě „přizná“
Atd.
Problém je, že kolem toho velice často vznikají spory, vede to ke špiclování a udávání zvlášť pokud jde o dost peněz! Pak vám začnou lidi donášetm, že u někoho přespává 3 dny v týdnu další osoba a že tedy máte účtovat ne 2 osoby ale aspoň 2,5 osoby a podobné nesmysly. Nebo lidi co jsou půl roku na chatě se budou snažit hlásit na ty měsíce NULU apod.
Protože i když vymyslíte sebelepší DEFINICI osoby pro účtování, NIKDY se vám nepodaří v případě sporu prokázat že daný nahlášený počet odpovídá nebo neodpovídá. Tedy skončím u původní myšlenky – kupte vodoměry a co nejrychleji sledování počtu osob zrušte.
P.L.
To, že počet osob ve vyúčtování odpovídá nahlášenému počtu osob prokážete snadno, totiž porovnáním počtu osob ve vyúčtování a počtu osob uvedených v hlášení vlastníka. Jinak souhlas, definovat „počet osob užívajících byt“ je nemožné.
Tomu nerozumím.Počet osob ve vyúčtování se rovná počtu osob nahlášených protože co je nahlášeno se i účtuje. Ale ve vašem příspěvku jsem postřehl formulaci „počtu osob uvedených v hlášení vlastníka“. Máte ve stanovách nebo Domov. řádu povinnost vlastníků písemně hlásit počet osob? Bob
Ano, povinnost hlásit počet osob ve stanovách máme. Zvažuji, že sdělím, že tento počet hlásit nebudu, neboť mi to žádný právní předpis neukládá.
Poslední komentáře