Dluh trojnásobku měsíčního nájemného ....

Vložil Anonymous, 15. Říjen 2009 - 18:13 ::

Občanský zákoník § 711, čl. 2), písmeno b) …odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného … Nájemník dluží nájem, poplatky z prodlení a smluvní pokuty určené ve stanovách. Je možno započítat i tyto poplatky do celkové částky hodnoty „trojnásobku měsíčního nájemného“, nebo se jen počítá neuhrazená částka za nájem bytu a služby s ním spojené? Děkuji za odpověď pres

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 15. Říjen 2009 - 19:08

    Nájemník není majitel jednotky a tedy se ho těžko týkají stanovy. Týká se ho pouze to co má v nájemní smlouvě.

    Vložil pres (bez ověření), 15. Říjen 2009 - 21:14

    Chyba se vloudila. Je myšlen majitel ne nájmeník. Omlouvám se za chybný popis.

    Vložil lake, 16. Říjen 2009 - 2:32

    Pane pres,
    Mluvíte o "majiteli", myslíte tedy vlastníka jednotky a jeho dluh vůči SVJ. Není jasné, proč citujete Občanský zákoník. Cokoliv říká ObčZ o nájmu, je pro Váš případ bezvýznamné. Na Vaši otázku nelze tedy odpovědět. Těžko Vám kdokoliv z nás poradí, pokud neznáme znění vašich stanov.

    Jedno je možno říci určitě: vaše smluvní pokuty uvedené ve stanovách odporují zákonu, jsou tedy absolutně neplatné a nelze je vymáhat na tom, kdo nepodepsal výslovný dobrovolný závazek (smlouvu) se SVJ ohledně takové pokuty. (Můj názor pouze.)

    lake

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 16. Říjen 2009 - 7:24

    Souhlasím s panem lake v tom, že je třeba se podívat do vašich stanov.

    Na rozdíl od pana lake si myslím, že pozdními platbami a dluhy vznikají SVJ problémy nebo přímo ztráty, které musí někdo zaplatit a nebylo by spravedlivé, aby se na těchto nákladech podíleli i ti, kteří je nezpůsobili, t.j. vlastníci, kteří platí řádně a včas. Tedy penále i pokuty jsou legitimní. I při pozdějším vstupu do SVJ platí stanovy.

    Pokud dotaz směřoval k možnosti vymáhání takového dluhu, domnívám se, že není potřeba aby výše dosahovala nějakého trojnásobku. Ale bude jistě záležet i na dalších okolnostech.

    Vložil Petr, 16. Říjen 2009 - 9:41

    Tazatel Anonymous nechť se na mne nezlobí, ale jestli je statutárním zástupcem, měl by znát Zákon o bytech a stanovy. Neplést nájemníka a vlastníka a znát zákon a stanovy by neměl ani „obyčejný“ vlastník. Dluh možná je nejenom na fondu oprav, ale i na službách, tazateli.

    Přečtěte si Zákon, § 9, 10, 15

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".